Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

tło
reklama
Zadbaj o balustrady balkonowe
kalendarz 31/01 2018

Zadbaj o balustrady balkonowe

Ogród

Balustrada wymaga systematycznej renowacji. Radzimy czym i jak pomalować barierkę, aby odświeżyć jej wygląd, niezależnie od tego z jakiego materiału jest wykonana.

Na domowej liście rzeczy, które wymagają renowacji balustrady balkonowe zajmują zwykle jedną z ostatnich pozycji. Latem są schowane za kwiatami w donicach, a w chłodniejsze dni nie zwracają na siebie uwagi, pozostając bezużyteczne tak, jak cała loggia czy taras. Mimo to odświeżanie jej wyglądu lepiej przeprowadzać regularnie, żeby uniknąć zgnicia bądź skorodowania, które spowodują konieczność całkowitej wymiany balustrady. Co więcej, pomalowanie barierki w tym czasie, pozwoli zabezpieczyć ją przed degradującym wpływem jesienno-zimowej słoty i uniknąć nieprzyjemnego rozczarowania wiosną.

Wybór środka dekoracyjno-ochronnego
Przed przystąpieniem do odnowienia balustrady balkonowej należy odpowiednio dopasować środek do materiału, z którego została wykonana. – Na rynku dostępnych jest wiele środków dedykowanych konkretnym rodzajom podłoża: inne są do metalu, do drewna, a jeszcze inne do balustrad murowanych. Osobom, którym wybór środka nastręcza trudności, polecam farbę na zewnątrz i do wnętrz, przeznaczoną na wszelkie podłoża: drewno, metal, aluminium i nawierzchnie mineralne – tłumaczy Aneta Jarosz-Pałach, manager marki Bondex, PPG Deco Polska. – „Acrylic Enamel 12 lat” marki Bondex, o którym mowa, tworzy na malowanej powierzchni trwałą i odporną na działanie czynników atmosferycznych powłokę, która nie ulega zniszczeniu nawet przez kilkanaście lat. Nie łuszczy się, nie pęka i nie skleja warstw. Ponadto szybko schnie i nie kapie co ułatwia przeprowadzenie prac także jesienią – uzupełnia Aneta Jarosz-Pałach.

Wielofunkcyjną farbą możemy pomalować również wszelkie narzędzia i akcesoria ogrodnicze, takie jak: konewka, donica oraz obudowa lampy. Dzięki temu że „Acrylic Enamel 12 lat” jest dostępny w 17 różnych kolorach, możliwe jest dopasowanie go do barwy elewacji, dachówki oraz stolarki okiennej i drzwiowej.

Przygotowanie powierzchni
Kiedy wybierzemy środek musimy odpowiednio przygotować podłoże do malowania. Jest to niezbędne, jeżeli chcemy, aby powstała powłoka na wymalowanej powierzchni była trwała, jednolita i charakteryzowała się dużą przyczepnością. Balustradę, którą tworzą zwykle barierka i żeberka, należy starannie oczyścić szczotką drucianą. Jeżeli jest ona wykonana z drewna, powinniśmy wspomóc się papierem ściernym, a wszelkie ubytki uzupełnić szpachlą parkieciarską. Przed malowaniem dekoracyjnym całość należy odkurzyć i pokryć środkiem gruntującym np. Bondex Wood Preserver. Powierzchnie metalowe oczyszczamy z rdzy i łuszczącej się farby. Po złuszczeniu powierzchnię balustrady należy oczyścić i odtłuścić benzyną ekstrakcyjną lub rozpuszczalnikiem, a następnie przystąpić do malowania podkładem czyli środkiem antykorozyjnym. Dopiero tak przygotowaną balustradę (czystą, suchą i zdrową) można pomalować środkiem nawierzchniowym, zapewniającym ochronę przez czynnikami atmosferycznymi i estetyczny wygląd.

Sprawne malowanie
Prace malarskie przeprowadzamy jedynie w odpowiednich warunkach, tzn. gdy temperatura na zewnątrz jest nie mniejsza niż 5°C, a wilgotność powietrza nie większa niż 80%. Farbę przed użyciem należy starannie wymieszać. Środek kryjący nanosimy pędzlem, miejsce przy miejscu, dzięki krótkim pociągnięciom. Finalnie, dla pełnego pokrycia, nakładamy 2 warstwy w odstępie 6 godzin.

Wodną emalię akrylową „Acrylic Enamel 12 lat” marki Bondex można stosować również na podłoża z cynku, galwanizowanej stali oraz PCV, uprzednio stosując farbę podkładową Bondex Universal Primer. Natomiast nowe, kredujące powierzchnie mineralne trzeba wcześniej zagruntować preparatem Bondex Primer lub Bondex Podkład Gruntujący. Dzięki tak odświeżonym balustradom nasz balkon zyska na estetyce i będzie gotowy na powitanie wiosny.
RED
Źródło: Bondex


Tagi:
Bondex, balustrady balkonowe, balustrada balkonowa, balustrady, balustrada, Acrylic Enamel 12 lat

Zobacz podobne artykuły:

Ogród zimowy – kontakt z naturą przez szybę
kalendarz 30/12 2018

Ogród zimowy – kontakt z naturą przez szybę

Ogród

2018.12.30

Ogród zimowy w pierwszym skojarzeniu może wydawać się pomysłem mało nowoczesnym. Przywołuje na myśl angielską herbatką, pitą na ratanowych meblach w otoczeniu juk i fikusów. Tymczasem przemyślany i dopasowany do stylu budynku...
Jak przygotować narzędzia przed sezonem?
kalendarz 03/04 2018

Jak przygotować narzędzia przed sezonem?

Ogród

2018.04.03

Mówi się, że niektórzy ludzie mają „dobrą rękę do roślin” i traktują je jak żywe istoty. Pewne jest zatem, że jak każde stworzenie potrzebują szczególnej pielęgnacji. Nikt nie zatroszczy się o nasze rośliny tak, jak odpowiedn...
O roślinach we wnętrzu, czyli jak się dotlenić nie wstając z kanapy
kalendarz 23/03 2018

O roślinach we wnętrzu, czyli jak się dotlenić nie wstając z kanapy

Wyposażenie / Dekoracje

2018.03.23

Miały (i mają) je w domach nasze babcie i mamy. I słusznie, bo rośliny doniczkowe mogą być nie tylko ozdobą i namiastką natury w czterech kątach, ale też zdziałać wiele dobrego dla naszego zdrowia. Nawet naukowcy z NASA to po...
Najnowsze artykuły:
Przygniotły Cię długi? Po prostu walcz!

Przygniotły Cię długi? Po prostu walcz!

Prawo i Finanse

2019.03.12

O tym, że nie ma sytuacji bez wyjścia przy nadmiernym zadłużeniu i jak sobie wtedy radzić, rozmawiamy z naszym ekspertem od antywindykacji - Panem Krzysztofem Oppenheimem, prowadzącym Kancelarię Usług Finansowych, autorem blo...
Ile kosztują najtańsze mieszkania u deweloperów​?

Ile kosztują najtańsze mieszkania u deweloperów​?

Nieruchomości / Mieszkanie

2019.02.22

W jakiej cenie oferowane są najtańsze mieszkania na rynku deweloperskim? Jaką mają powierzchnię? W których osiedlach je znajdziemy?
Postaw na minimalizm wnętrza

Postaw na minimalizm wnętrza

Wnętrze

2019.02.21

Urządzając mieszkanie lub dom często wpadamy w zasadzkę przesytu.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.