Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

tło
reklama
W tym roku najpopularniejsze są proste formy
kalendarz 25/01 2017

W tym roku najpopularniejsze są proste formy

Dom

Rok 2017 upłynie pod znakiem prostych form i ekologicznych rozwiązań w budownictwie jednorodzinnym. Okazuje się,  że skomplikowana bryła i dodatkowe elementy dekoracyjne mogą przyczynić się do wzrostu kosztów inwestycji nawet o 25%.

Domy wolnostojące są najpowszechniejszą formą zamieszkania w Polsce. Jak wynika z najnowszych danych opracowanych przez Eurostat mieszka w nich połowa (50,6%) naszych rodaków. Co więcej, budownictwo to nieustannie się rozwija, tylko w I półroczu 2016 r. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego wydał ponad 37 tysięcy pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych. Warto zatem przyjrzeć się trendom, które będą obecne na rynku w 2017 r.

Prosta forma
Czołową tendencją, którą możemy zauważyć na rynku nieruchomości jest dążenie do prostoty, oszczędnych form. Zarówno w zakresie bryły obiektu, elewacji, jak i wykończenia wnętrz. Coraz częściej Polacy rezygnują z popularnych do tej pory kolumnad i ganków oraz innych dodatkowych dekoracji wzbogacających fasadę budynku. Rośnie również zainteresowanie projektami o płaskim dachu. Rozwiązanie to kojarzyło się do tej pory z mało atrakcyjnym budownictwem lat 70-tych. W związku z tym, mimo jego licznych zalet, mało osób decydowało się na ten krok. Oprócz zmieniającego się gustu i skojarzeń Polaków wpływ na wybór prostych form ma też niewątpliwie cena takich budynków.

– Budowa domu jednorodzinnego o przeciętnej powierzchni rzędu 200 m2, oszczędnego w formie wiąże się z wydatkiem rzędu 400 tysięcy złotych. Decydując się na projekt zakładający skomplikowaną bryłę z różnorodnymi elementami dekoracyjnymi, jak dodatkowe balkony, lukarny czy wykusze musimy się liczyć ze wzrostem ceny do 450 – 500 tysięcy złotych – mówi Tomasz Skrobun z Estimatin, internetowego narzędzia służącego do precyzyjnej wyceny budowy domu.

Ekologicznie i pragmatycznie
Zwrot inwestorów w stronę prostych form wynika też z zapotrzebowania na obiekty energooszczędne i pasywne. Dzieje się tak nie tylko z powodu rosnącej świadomości ekologicznej Polaków, ale także z racji na niższe koszty utrzymania takich obiektów. Zwarta fasada, bez dekoracji, wpływa na efektywność energetyczną domu. Proste ściany dają większe możliwości w zakresie izolacji oraz doboru materiałów zapobiegających stratom energii.

Czynnikiem, który również będzie miał duży wpływ na wybór projektów w 2017 r. jest kolejna zmiana zasad udzielania kredytów bankowych.

– Większość budowanych w Polsce domów jest finansowanych kredytem hipotecznym, w związku z czym wzrost od 1 stycznia br. wymaganego wkładu własnego do 20% wartości inwestycji będzie ważnym czynnikiem wpływającym na decyzje inwestorów. Skłoni to Polaków do wyboru pragmatycznych i tanich rozwiązań, czyli wspomnianych prostych rozwiązań architektonicznych – dodaje Tomasz Skrobun z Estimatin.

Wzorce z zagranicy
Wybierając projekt Polacy analizują również dobre praktyki i trendy panujące zagranicą. Największą popularnością cieszą się modele niemieckie i skandynawskie charakteryzujące się dużymi, jasnymi przestrzeniami. Wzorem naszych sąsiadów stawiamy również na nowoczesne materiały. W miejsce klasycznych elewacji wybieramy fasady wentylowane bądź szklane. W tym roku powszechnie będziemy wykorzystywać również drewno do wykończenia bryły oraz postawimy na grę światłem i zielenią.

Brandscope.pl

Zobacz podobne artykuły:

W zdrowym domu
kalendarz 17/06 2021

W zdrowym domu

Nieruchomości / Dom

2021.06.17

Dom ma pełnić oazę spokoju i bezpieczeństwa. To miejsce, w którym odpoczywamy, regenerujemy organizm czy spełniamy swoje marzenia. Jakość wnętrz, w których przebywamy ma ogromne znaczenie dla naszego samopoczucia oraz zdrowia...
Niezwykła okładzina fasad 
kalendarz 01/06 2021

Niezwykła okładzina fasad 

Nieruchomości / Dom

2021.06.01

Motyw cegły na elewacji od lat nie wychodzi z mody.
Boom na domy do 35m2
kalendarz 25/05 2021

Boom na domy do 35m2

Nieruchomości / Dom

2021.05.25

Aktualne potrzeby społeczne mają szansę na dobre zmienić nasze wybory mieszkaniowe.

Firmy z branży

Home Invest Group sp. z o.o.

mazowieckie
ul. Jana Kazimierza 64
01-248 Warszawa
Tel.: Tel.: 22 518 55 00
https://homeinvest.pl/
Najnowsze artykuły:
W zdrowym domu

W zdrowym domu

Nieruchomości / Dom

2021.06.17

Dom ma pełnić oazę spokoju i bezpieczeństwa. To miejsce, w którym odpoczywamy, regenerujemy organizm czy spełniamy swoje marzenia. Jakość wnętrz, w których przebywamy ma ogromne znaczenie dla naszego samopoczucia oraz zdrowia...
Pomyśl o ogrodzie

Pomyśl o ogrodzie

Ogród

2021.06.16

Lato coraz bliżej, a wraz z nim gorące dni i wieczory. Planując prywatny azyl i strefę relaksu w ogrodzie, warto w projekcie aranżacji uwzględnić fontannę. Jej szum uspokaja, a pochodząca z niej delikatna bryza zapewnia przyj...
Kuchnia dla singla

Kuchnia dla singla

Wnętrze / Kuchnia

2021.06.15

Kuchnia dla jednej osoby, będąca często mniejszych rozmiarów, może sprawiać kłopoty z wyposażeniem jej w te same elementy, co w przypadku pomieszczeń o dużym metrażu.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.