Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

tło
reklama
W tym roku najpopularniejsze są proste formy
kalendarz 25/01 2017

W tym roku najpopularniejsze są proste formy

Dom

Rok 2017 upłynie pod znakiem prostych form i ekologicznych rozwiązań w budownictwie jednorodzinnym. Okazuje się,  że skomplikowana bryła i dodatkowe elementy dekoracyjne mogą przyczynić się do wzrostu kosztów inwestycji nawet o 25%.

Domy wolnostojące są najpowszechniejszą formą zamieszkania w Polsce. Jak wynika z najnowszych danych opracowanych przez Eurostat mieszka w nich połowa (50,6%) naszych rodaków. Co więcej, budownictwo to nieustannie się rozwija, tylko w I półroczu 2016 r. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego wydał ponad 37 tysięcy pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych. Warto zatem przyjrzeć się trendom, które będą obecne na rynku w 2017 r.

Prosta forma
Czołową tendencją, którą możemy zauważyć na rynku nieruchomości jest dążenie do prostoty, oszczędnych form. Zarówno w zakresie bryły obiektu, elewacji, jak i wykończenia wnętrz. Coraz częściej Polacy rezygnują z popularnych do tej pory kolumnad i ganków oraz innych dodatkowych dekoracji wzbogacających fasadę budynku. Rośnie również zainteresowanie projektami o płaskim dachu. Rozwiązanie to kojarzyło się do tej pory z mało atrakcyjnym budownictwem lat 70-tych. W związku z tym, mimo jego licznych zalet, mało osób decydowało się na ten krok. Oprócz zmieniającego się gustu i skojarzeń Polaków wpływ na wybór prostych form ma też niewątpliwie cena takich budynków.

– Budowa domu jednorodzinnego o przeciętnej powierzchni rzędu 200 m2, oszczędnego w formie wiąże się z wydatkiem rzędu 400 tysięcy złotych. Decydując się na projekt zakładający skomplikowaną bryłę z różnorodnymi elementami dekoracyjnymi, jak dodatkowe balkony, lukarny czy wykusze musimy się liczyć ze wzrostem ceny do 450 – 500 tysięcy złotych – mówi Tomasz Skrobun z Estimatin, internetowego narzędzia służącego do precyzyjnej wyceny budowy domu.

Ekologicznie i pragmatycznie
Zwrot inwestorów w stronę prostych form wynika też z zapotrzebowania na obiekty energooszczędne i pasywne. Dzieje się tak nie tylko z powodu rosnącej świadomości ekologicznej Polaków, ale także z racji na niższe koszty utrzymania takich obiektów. Zwarta fasada, bez dekoracji, wpływa na efektywność energetyczną domu. Proste ściany dają większe możliwości w zakresie izolacji oraz doboru materiałów zapobiegających stratom energii.

Czynnikiem, który również będzie miał duży wpływ na wybór projektów w 2017 r. jest kolejna zmiana zasad udzielania kredytów bankowych.

– Większość budowanych w Polsce domów jest finansowanych kredytem hipotecznym, w związku z czym wzrost od 1 stycznia br. wymaganego wkładu własnego do 20% wartości inwestycji będzie ważnym czynnikiem wpływającym na decyzje inwestorów. Skłoni to Polaków do wyboru pragmatycznych i tanich rozwiązań, czyli wspomnianych prostych rozwiązań architektonicznych – dodaje Tomasz Skrobun z Estimatin.

Wzorce z zagranicy
Wybierając projekt Polacy analizują również dobre praktyki i trendy panujące zagranicą. Największą popularnością cieszą się modele niemieckie i skandynawskie charakteryzujące się dużymi, jasnymi przestrzeniami. Wzorem naszych sąsiadów stawiamy również na nowoczesne materiały. W miejsce klasycznych elewacji wybieramy fasady wentylowane bądź szklane. W tym roku powszechnie będziemy wykorzystywać również drewno do wykończenia bryły oraz postawimy na grę światłem i zielenią.

Brandscope.pl

Zobacz podobne artykuły:

Dni otwarte na osiedlu Villa Orchowiecka 
kalendarz 10/09 2019

Dni otwarte na osiedlu Villa Orchowiecka 

Nieruchomości / Dom

2019.09.10

Już w najbliższą sobotę 14.09 w godzinach 10.00-14.00 na ul. Orchowieckiej 11 odbędą się dni otwarte. To kameralne osiedle w samym sercu Białołęki, które urzeka spokojem i ciszą.
Okna do domu energooszczędnego i pasywnego – jak je wybrać?
kalendarz 07/02 2019

Okna do domu energooszczędnego i pasywnego – jak je wybrać?

Nieruchomości / Dom

2019.02.07

Podczas budowy domu pasywnego i energooszczędnego szukamy rozwiązań, które zminimalizują zużycie energii.
Kostka brukowa – sposób na zachowanie blasku słońca przez cały rok
kalendarz 05/02 2019

Kostka brukowa – sposób na zachowanie blasku słońca przez cały rok

Nieruchomości / Dom

2019.02.05

Indiana, latte i Hawaje - te słowa kojarzą nam się z ciepłymi krajami, wypoczynkiem i dobrą zabawą. To również nazwy kolorów kostek brukowych serii Granito, które pozwolą zatrzymać te skojarzenia na dłużej w naszym bezpośredn...
Najnowsze artykuły:
Których długów można nie spłacać?

Których długów można nie spłacać?

Prawo i Finanse

2019.09.10

Przedstawiamy rady dla osób, które wpadły w pętlę kredytową, lub z innych przyczyn nie są w stanie regulować swoich długów: na te tematy rozmawiamy z naszym ekspertem od antywindykacji - Panem Krzysztofem Oppenheimem, prowadz...
Czy rynek mieszkaniowy zwalnia?

Czy rynek mieszkaniowy zwalnia?

Nieruchomości / Inwestycje

2019.07.19

Dlaczego w tym roku trafia na rynek mniej inwestycji mieszkaniowych? Czy deweloperzy wstrzymują budowy, bo spodziewają się spadku popytu? Czy oferta kurczy się ze względu na trudności ze zdobyciem gruntów, pozwoleń na budowę,...
Wystartowała budowa Osiedla Coopera

Wystartowała budowa Osiedla Coopera

Nieruchomości / Inwestycje

2019.07.18

Rozpoczęła się budowa Osiedla Coopera na warszawskim Bemowie. Unidevelopment zrealizuje ten projekt w 4 etapach. Łącznie, w 15 kameralnych, trzypiętrowych budynkach planowanych jest około 470 mieszkań.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.