Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

tło
reklama
W tym roku najpopularniejsze są proste formy
kalendarz 25/01 2017

W tym roku najpopularniejsze są proste formy

Dom

Rok 2017 upłynie pod znakiem prostych form i ekologicznych rozwiązań w budownictwie jednorodzinnym. Okazuje się,  że skomplikowana bryła i dodatkowe elementy dekoracyjne mogą przyczynić się do wzrostu kosztów inwestycji nawet o 25%.

Domy wolnostojące są najpowszechniejszą formą zamieszkania w Polsce. Jak wynika z najnowszych danych opracowanych przez Eurostat mieszka w nich połowa (50,6%) naszych rodaków. Co więcej, budownictwo to nieustannie się rozwija, tylko w I półroczu 2016 r. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego wydał ponad 37 tysięcy pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych. Warto zatem przyjrzeć się trendom, które będą obecne na rynku w 2017 r.

Prosta forma
Czołową tendencją, którą możemy zauważyć na rynku nieruchomości jest dążenie do prostoty, oszczędnych form. Zarówno w zakresie bryły obiektu, elewacji, jak i wykończenia wnętrz. Coraz częściej Polacy rezygnują z popularnych do tej pory kolumnad i ganków oraz innych dodatkowych dekoracji wzbogacających fasadę budynku. Rośnie również zainteresowanie projektami o płaskim dachu. Rozwiązanie to kojarzyło się do tej pory z mało atrakcyjnym budownictwem lat 70-tych. W związku z tym, mimo jego licznych zalet, mało osób decydowało się na ten krok. Oprócz zmieniającego się gustu i skojarzeń Polaków wpływ na wybór prostych form ma też niewątpliwie cena takich budynków.

– Budowa domu jednorodzinnego o przeciętnej powierzchni rzędu 200 m2, oszczędnego w formie wiąże się z wydatkiem rzędu 400 tysięcy złotych. Decydując się na projekt zakładający skomplikowaną bryłę z różnorodnymi elementami dekoracyjnymi, jak dodatkowe balkony, lukarny czy wykusze musimy się liczyć ze wzrostem ceny do 450 – 500 tysięcy złotych – mówi Tomasz Skrobun z Estimatin, internetowego narzędzia służącego do precyzyjnej wyceny budowy domu.

Ekologicznie i pragmatycznie
Zwrot inwestorów w stronę prostych form wynika też z zapotrzebowania na obiekty energooszczędne i pasywne. Dzieje się tak nie tylko z powodu rosnącej świadomości ekologicznej Polaków, ale także z racji na niższe koszty utrzymania takich obiektów. Zwarta fasada, bez dekoracji, wpływa na efektywność energetyczną domu. Proste ściany dają większe możliwości w zakresie izolacji oraz doboru materiałów zapobiegających stratom energii.

Czynnikiem, który również będzie miał duży wpływ na wybór projektów w 2017 r. jest kolejna zmiana zasad udzielania kredytów bankowych.

– Większość budowanych w Polsce domów jest finansowanych kredytem hipotecznym, w związku z czym wzrost od 1 stycznia br. wymaganego wkładu własnego do 20% wartości inwestycji będzie ważnym czynnikiem wpływającym na decyzje inwestorów. Skłoni to Polaków do wyboru pragmatycznych i tanich rozwiązań, czyli wspomnianych prostych rozwiązań architektonicznych – dodaje Tomasz Skrobun z Estimatin.

Wzorce z zagranicy
Wybierając projekt Polacy analizują również dobre praktyki i trendy panujące zagranicą. Największą popularnością cieszą się modele niemieckie i skandynawskie charakteryzujące się dużymi, jasnymi przestrzeniami. Wzorem naszych sąsiadów stawiamy również na nowoczesne materiały. W miejsce klasycznych elewacji wybieramy fasady wentylowane bądź szklane. W tym roku powszechnie będziemy wykorzystywać również drewno do wykończenia bryły oraz postawimy na grę światłem i zielenią.

Brandscope.pl

Zobacz podobne artykuły:

Ciepły dom od podstaw
kalendarz 03/07 2020

Ciepły dom od podstaw

Nieruchomości / Dom

2020.07.03

Planując termomodernizację domu, warto pamiętać o fundamentach. Ich termoizolacja stanowi ważny element prac ociepleniowych. 
Sezon na termomodernizację w pełni!
kalendarz 25/06 2020

Sezon na termomodernizację w pełni!

Nieruchomości / Dom

2020.06.25

Eksperci są zgodni, że jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji budowlanych, która szybko się zwróci, jest termomodernizacja, a okres wakacyjny to świetny moment na jej przeprowadzenie. 
O czym warto pamiętać przeprowadzając prace renowacyjne fasady domu?
kalendarz 12/06 2020

O czym warto pamiętać przeprowadzając prace renowacyjne fasady domu?

Nieruchomości / Dom

2020.06.12

Elewacja domu nie tylko pełni funkcję reprezentacyjną, ale przede wszystkim chroni budynek przed niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych, jak i przed uszkodzeniami mechanicznymi. 
Najnowsze artykuły:
Ile kosztują najtańsze mieszkania u deweloperów?

Ile kosztują najtańsze mieszkania u deweloperów?

Nieruchomości / Inwestycje

2020.07.02

W jakiej cenie kupimy najtańsze mieszkania na rynku deweloperskim? O jakim metrażu? W których inwestycjach je znajdziemy? 
Raksa - nowy klasyk Nobonobo

Raksa - nowy klasyk Nobonobo

Wyposażenie / Meble

2020.07.01

Jest powściągliwa w formie, a o jej wyrafinowaniu decydują detale. Wyjątkowo komfortową sofę Raksa dla Nobonobo zaprojektował Tomek Rygalik.
Nowoczesna mozaika na nawierzchnię

Nowoczesna mozaika na nawierzchnię

Ogród

2020.06.18

Melanżowe i gładkie szarości oraz inspirujące beże. Do tego różne wymiary i geometryczne kształty. Z jej pomocą można stworzyć oryginalną i inspirującą mozaikę.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.