Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

tło
reklama
Rolety zewnętrzne czy żaluzje fasadowe – co wybrać?
kalendarz 05/03 2018

Rolety zewnętrzne czy żaluzje fasadowe – co wybrać?

Dekoracje

Osłony okien to coraz częściej niezbędne wyposażenie każdego domu. Wybieramy je już nie tylko ze względu na ochronę przed promieniami słonecznymi, ale również dla pełnej kontroli prywatności. Dzięki stosowaniu nowoczesnych rozwiązań i funkcjonalnej estetyce, rolety oraz  żaluzje są teraz także stylowym uzupełnieniem aranżacji.

Zarówno roleta, jak i żaluzja są sposobem na dekorację domu i odizolowanie pomieszczenia od świata zewnętrznego, dodatkowo chroniąc nas przed hałasem i włamywaczami. Uniwersalną receptą na podjęcie najlepszej decyzji jest poznanie mocnych i słabszych stron każdego rozwiązania.

„Właściwie nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie co jest lepsze.” – mówi Rafał Buczek, ekspert Awilux – „W dużej mierze zależy to od tego, czego oczekujemy od osłony okiennej i jakie powinna spełniać kryteria. Zarówno rolety, jak i żaluzje są doskonałe pod względem aranżacyjnym i funkcjonalnym, a wybór uzależniony jest tylko od możliwości technicznych i naszych potrzeb.”

Sam decyduj o ilości ciepła we wnętrzu
Obecność promieni słonecznych we wnętrzu często kojarzymy z przyjemnym, jasnym i ciepłym pomieszczeniem. Jednakże latem, przy wysokich temperaturach, wysoka przepuszczalność szyb może nie być atutem – we wnętrzu będzie po prostu za gorąco. Główną zaletą rolet i żaluzji jest przede wszystkich ochrona przed rażącym światłem i odbijaniem się promieni od ekranów komputera czy telewizora, poprawa jakości snu dzięki całkowitemu zaciemnieniu oraz kontrola ilości ciepła we wnętrzu. „Dzięki żaluzjom na zewnątrz ochronimy wnętrze przed nagrzaniem, ponieważ przechwytują one nawet do 80% promieni słonecznych, zanim te dotrą do szyby” – mówi Rafał Buczek, ekspert firmy Awilux – „Rolety natomiast działają jak izolacje, ponieważ poduszka powietrzna powstająca między nią a szybą, chroni przed gorącym powietrzem i promieniami słonecznymi”.

Osłony okienne to jednak nie tylko sezonowy produkt. Równie dobrze jak latem, rolety i żaluzje sprawdzają się zimą, kiedy oknami ucieka najwięcej cennego ciepła. W okresie wakacyjnym oba rozwiązania dają niemal taką samą skuteczność, chroniąc przed promieniami słonecznymi. Ich prawdziwą efektywność najlepiej obrazują właściwości termoizolacyjne w zimie - kiedy to żaluzje wypadają gorzej. W tym samym okresie rolety zatrzymują sporo ciepła wewnątrz budynku, tworząc dodatkową ochronę przed zimnem.

Słońce pod kontrolą i dopasowanie do stylu
Na wysokość naszych rachunków za prąd niebagatelny wpływ ma odpowiednia ilość promieni słonecznych we wnętrzu, kiedy to nie musimy dodatkowo używać sztucznego światła. „W przypadku regulowania poziomu nasłonecznienia wnętrza, większą kontrolę dają żaluzje, ponieważ można precyzyjniej ustawić stopień nasłonecznienia. Poza tym pomieszczenie jest doświetlane równomiernie.” – mówi Rafał Buczek, ekspert firmy Awilux – „Rolety dają 100% zaciemnienia wnętrza, natomiast w żaluzjach można obracać lamele o 180 stopni, kontrolując w ten sposób kąt wpadania i intensywność światła.”

Wybierając  osłonę okienną, nie powinniśmy również zapominać o aspektach estetycznych. Zależnie od wystroju wnętrza czy stylu fasady, warto pamiętać o tym, jak wybrane rozwiązanie wpłynie na wygląd pomieszczenia i budynku. Rolety zewnętrzne spodobają się mieszkańcom, którzy trzymają domowe zacisze z dala od wścibskich spojrzeń. Żaluzje fasadowe, zachowując elegancki charakter domu, mogą ograniczać pełną widoczność na zewnątrz, ale na pewno będą pasować do nowoczesnych salonów i fasad.

Niewidoczne mocowanie i wygodne sterowanie
Do kryteriów, które będą decydować o wyborze osłony, powinniśmy dołączyć kwestię montażu. – „W przypadku rolet zewnętrznych należy o nim pomyśleć już na etapie budowy, by cała konstrukcja nie zaburzała wyglądu naszej elewacji. Oczywiście to rozwiązanie można przytwierdzić później, ale wtedy istnieje ryzyko zniweczenia koncepcji projektowej” – tłumaczy Rafał Buczek, ekspert firmy Awilux – „Żaluzje możemy zamontować nawet po zakończeniu budowy, jak i przy przebudowie istniejącej już inwestycji.”

Niezależnie od tego, co wybierzemy – oba rozwiązania okienne są bardzo łatwe w obsłudze. Wybierając żaluzje fasadowe czy rolety zewnętrzne, możemy zadecydować o sposobie ich sterowania – ręcznie, taśmą, kolbą lub zdalnie. Wiele modeli posiada wbudowane, automatyczne czujniki zmierzchu, czasu i wiatru, a możliwość podłączenia do systemu inteligentnego zarządzania budynkiem dodatkowo sprawi, że nigdy nie zapomnimy o zasłonięciu okien na noc.

Rozwiązanie na miarę naszych potrzeb
Podsumowując, ekspert firmy Awilux zauważa: „Zdecydowanie częściej montowane są rolety zewnętrzne niż żaluzje fasadowe. Przeważającym kryterium jest tu przede wszystkim cena, jednak żaluzje, choć droższe, są coraz chętniej wybierane ze względu na możliwości aranżacyjne i większą kontrolę nad światłem.”

Pod kątem izolacji termicznej na pewno należy wyróżnić rolety zewnętrzne, które zimą zatrzymują prawie połowę uciekającego z wnętrza ciepła i skutecznie chronią przed chłodem z zewnątrz. –  „Żaluzje fasadowe nie dorównują pod tym względem roletom. Latem te właściwości się wyrównują, w obu przypadkach, przy 35 stopniach Celsjusza na zewnątrz, możemy liczyć na 10 stopni w naszym domu.” – radzi Rafał Buczek, ekspert firmy Awilux. – „Na korzyść rolet przemawia również lepsza osłona przed hałasem. Te rozwiązania znacząco wygłuszają i zmniejszają natężenie dźwięku nawet do 14 dB, sprawdzając się przy bardzo ruchliwych ulicach.”

Okna z roletami i żaluzjami to nie tylko praktyczne rozwiązanie, które możemy indywidualnie dopasować do swoich potrzeb, ale również widoczny element elewacji, który może się stać jej modnym, efektownym uzupełnieniem. Szeroki wybór modeli i kolorów z oferty Awilux pozwoli nam wybrać osłonę okien, która podkreśli charakter naszego budynku, ale również będzie komfortowym rozwiązaniem dla wszystkich domowników. Zależnie od naszych oczekiwań, decydując się na rolety zewnętrzne lub żaluzje fasadowe, na podstawie parametrów obu osłon, możemy wybrać to, co będzie dla nas najlepsze.
RED
Źródło: Awilux Polska


Tagi:
Awilux Polska, Awilux, rolety, żaluzje

Zobacz podobne artykuły:

Najmodniejsza stolarka okienna – co najchętniej wybieramy w 2022 roku?
kalendarz 02/09 2022

Najmodniejsza stolarka okienna – co najchętniej wybieramy w 2022 roku?

Wyposażenie / Dekoracje

2022.09.02

Trendy dotyczące stolarki otworowej nie są równoznaczne z modą, którą znamy ze świata odzieży, designu czy motoryzacji. Jednak również i tu zachodzą zmiany - dotyczące nie tylko energooszczędności i funkcjonalności, ale także...
W jaki sposób wybrać schody z drewna?
kalendarz 11/08 2022

W jaki sposób wybrać schody z drewna?

Wyposażenie / Dekoracje

2022.08.11

Schody to jeden z najbardziej skomplikowanych, a zarazem podatnych na zużycie elementów architektury budynku.
Design niejedno ma imię!
kalendarz 22/07 2022

Design niejedno ma imię!

Wyposażenie / Dekoracje

2022.07.22

Nawierzchnie wykonane z elementów betonowych już dawno przestały być szare i nudne.
Najnowsze artykuły:
Co jest dziś najważniejsze dla osób kupujących mieszkania?

Co jest dziś najważniejsze dla osób kupujących mieszkania?

Nieruchomości / Mieszkanie

2024.04.03

Jakie czynniki decydują o wyborze mieszkań? Co jest teraz kluczowe dla nabywców? Jakie nowoczesne rozwiązania technologiczne wdrażane są w nowych inwestycjach? Które są najwyżej punktowane przez kupujących?
Elegancja i funkcjonalność

Elegancja i funkcjonalność

Wnętrze / Jadalnia

2024.01.30

Kolekcja Marone Elite to eleganckie i funkcjonalne meble drewniane, inspirowane urokami prowansalskiej scenerii. Wykonane z wysokiej jakości drewna sosnowego fińskiego, są trwałe i odporne na uszkodzenia. 
Okna do domów energooszczędnych i pasywnych

Okna do domów energooszczędnych i pasywnych

Nieruchomości / Dom

2024.01.23

Budownictwo o charakterze pasywnym i energooszczędnym wymaga stosowania rozwiązań, które znacząco ograniczą codzienne zużycie energii.