Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

tło
reklama
Design niejedno ma imię!
kalendarz 22/07 2022

Design niejedno ma imię!

Ogród / Dom / Dekoracje

Nawierzchnie wykonane z elementów betonowych już dawno przestały być szare i nudne. Dobierając odpowiednio kształty, kolory oraz sposoby układania płyt i kostek można osiągnąć rewelacyjne efekty wizualne, a rezultat końcowy może być naprawdę zaskakujący i spektakularny.

Czasy, w których rodzaje prefabrykatów betonowych ograniczały się do prostokątnych lub kwadratowych kostek czy płyt, są już dawno za nami. Rynek kostek i płyt betonowych w ostatnich dziesięcioleciach bardzo się zmienił. Jest to podyktowane wciąż ewoluującymi potrzebami klientów.

Dziś oczekują oni nowych i ciekawych rozwiązań wzbogacających aranżacje przydomowych przestrzeni, a nie tylko – jak dawniej – materiału, z którego można po prostu ułożyć alejki czy chodniki. Oczywiście parametry techniczne betonowych elementów, takie jak trwałość, odporność, antypoślizgowość czy grubość są nadal ważne, jednak projektując otoczenie domu coraz częściej stawiamy na nietuzinkowy design. Można go uzyskać na dwa sposoby: wybierając niesztampowo wyglądające płyty lub układając je w niestandardowy sposób.

Modne, ekstrawaganckie, nietypowe

Gotowym pomysłem na oryginalne nawierzchnie alejek czy tarasów wokół domu, oczywiście w zależności od stylu posesji, jest zastosowanie płyt np. Polbruk Exa lub Petra. Pierwsza z nich to bardzo modne i nieco ekstrawaganckie rozwiązanie dedykowane w szczególności nowoczesnym aranżacjom. Swoją popularność zawdzięcza wyglądowi nawiązującemu do plastra miodu. Jest to kształt, który tuż obok trapezu, jest jednym z wiodących trendów w nowoczesnych projektach. Exa to jednak coś więcej niż klasyczny heksagon, gdyż jest jego unowocześnioną wersją. Dzięki różnej długości boków płyta nabrała dynamicznego designu i niesztampowego charakteru.

W jej przypadku atutem jest również kolor taupe, który stanowi połączenie mokki, stalowego oraz białego. To barwy szczególnie pożądane w nowoczesnych aranżacjach. Exa ze względu na swoją grubość wynoszącą 4,5 cm jest rozwiązaniem przewidzianym do budowy nawierzchni tarasowych oraz alejek do ruchu pieszego. Ułożymy z niej zarówno duże powierzchnie, ale również klasyczne ścieżki lub metodą step by step. Wszystko to za sprawą dość dużych wymiarów pojedynczego elementu, które wynoszą 56x43 cm. 

Płytą z charakterem jest również Polbruk Petra, choć sprawdza się w całkowicie innych aranżacjach niż Exa. Powstała z inspiracji skalnym miastem w Jordanii, a swoim wyglądem przypomina skalny chodnik lub spękaną od suszy ziemię. Dzięki trzem dostępnym kolorom: alpen, onyx i sahara Petra wpisuje się idealnie w kompozycje w stylu śródziemnomorskim oraz rustykalnym. Przypomina naturalny kamień, więc jej szare odcienie będą pasować także do aranżacji w stylu skandynawskim czy japońskim. Petra jest bardzo uniwersalna, nie tylko ze względu na design, ale również grubość, która wynosi 8 cm. Dzięki temu zbudujemy z niej nie tylko taras i alejki, ale również podjazd do garażu. Niesztampowo wyglądających płyt jest zdecydowanie więcej, jednak równie ciekawy efekt uzyskamy układając płyty w niecodzienny sposób.

Oczywiste płyty – nieoczywiste wzory

Najlepiej do tego celu posłużą płyty, które posiadają proste i geometryczne kształty, takie jak Polbruk Magna oraz Metrik. Obydwie zostały zaprojektowane z myślą o nowoczesnych aranżacjach, dlatego oprócz ascetycznego designu cechuje je modna kolorystyka. Magna to rozwiązanie dla miłośników dużych formatów. Występuje w wielkościach 75x100 cm oraz 50x75 cm. To jedna z większych płyt dostępnych na rynku.

Z płyt Magna można stworzyć nie tylko idealną nawierzchnię dzięki standardowemu ich ułożeniu, lecz także układać je metodą step by step. Aczkolwiek w tym przypadku odstęp pomiędzy płytami nie powinien być długi na odległość ludzkiego kroku, jak to najczęściej bywa przy wyborze tej metody, ale kilkunastocentymetrowy. Taki zabieg umożliwi wykorzystanie przestrzeni pomiędzy płytami i wypełnienie ich drobnym kruszywem lub otoczakami. Alternatywą jest obsianie tych powierzchni trawą. Efekt wizualny murowany, a ponadto pomiędzy płytami powstają powierzchnie bioaktywne, a więc jesteśmy eko! Dekoracyjne, ekologiczne „fugi” prezentują się bardzo atrakcyjnie. Takie ułożenie płyt zapewnia ciekawy efekt w strefie wejściowej, ale jest też dobrym rozwiązaniem w przypadku budowy alejek i opaski wokół domu. 

Inną równie ciekawą propozycją ułożenia płyt jest jodełka, która po latach powróciła do łask, stając się znowu obowiązującym trendem. Jest znana już od starożytności - w ten sposób często budowano nawierzchnię rzymskich dróg. Dziś jodełka to czysty design, ale nie każda dostępna na rynku kostka czy płyta nadaje się do układania tego wzoru. Najlepsze będą takie elementy, jak Polbruk Metrik o wymiarze 28x7 cm, gdzie jeden bok jest znacznie dłuższy od drugiego. Wtedy wzór będzie bardziej czytelny. Metrik jest dostępny w czterech szarościach. Trzy z nich to kolory jednolite (biały, bazaltowy i stalowy). Natomiast ostatni to melanż bieli, szarości i czerni, czyli kolor nerino. Wszystkie cztery są wprost idealne do nowoczesnych aranżacji, ale również stylu skandynawskiego czy japońskiego. 

Fokus na kolor

Na uwagę zasługuje jeszcze jeden aspekt, który ma duży wpływ na charakter otoczenia domu, a mianowicie kolorystyka. Przy pomocy kolorów można wizualnie zmieniać proporcje przestrzeni lub eksponować jej wybrane fragmenty. Kolorem zdecydowanie wyróżniającym się na rynku wśród innych jest korten czyli barwa rdzawej blachy w żywej i zdecydowanej tonacji oraz lekko industrialnym charakterze, nawiązująca do modnej w architekturze stali kortenowskiej. Właśnie w tym kolorze jest dostępna kostka Metrik. Ułożenie jej w jodełkę gwarantuje zatem podwójnie oryginalny efekt! Oprócz powszechnych i uniwersalnych szarości coraz popularniejsze stają się też beże i brązy. Do tej grupy należą takie barwy jak latte, ivory czy cortado. W tych kolorach dostępne są wielkoformatowe płyty Lamell oraz MultiComplex. 

Pamiętajmy o roślinach

Projekt otoczenia domu, w którym wykorzystano elementy betonowe należy uzupełnić o intensywnie zieloną roślinność. Pięknie prezentują się zadbane trawniki z równą, nisko przystrzyżoną trawą czy trawy ozdobne. Doskonałym wyborem są zawsze rośliny zimozielone, takie jak różaneczniki, bukszpany czy jukki ogrodowe. Dobrym rozwiązaniem są też kwitnące hortensje, laurowiśnie czy pachnąca lawenda i szałwia. Rośliny zawsze powinny być dobrane do stylu posesji i jej otoczenia. Roślinność w połączeniu z dedykowanymi kostkami lub płytami nawierzchniowymi pozwala stworzyć ogród nowoczesny lub romantyczny.

Płyty betonowe wokół domu już dawno przestały być tylko koniecznym elementem służącym do budowy alejek, podjazdu czy tarasu. Dziś dzięki ich unikatowemu i modnemu designowi lub ciekawym sposobom układania dodają one przestrzeni nietuzinkowego charakteru i intrygującego wyglądu, umożliwiając tworzenie niesamowitych aranżacji.
RED
Źródło: POLBRUK


Tagi:
Polbruk, płytki polbruk

Zobacz podobne artykuły:

Okna do domów energooszczędnych i pasywnych
kalendarz 23/01 2024

Okna do domów energooszczędnych i pasywnych

Nieruchomości / Dom

2024.01.23

Budownictwo o charakterze pasywnym i energooszczędnym wymaga stosowania rozwiązań, które znacząco ograniczą codzienne zużycie energii.
Nie ma jak w domu
kalendarz 08/08 2023

Nie ma jak w domu

Nieruchomości / Dom

2023.08.08

Słowiem codzienny komfort dla całej rodziny.
Jak obniżyć koszty ogrzewania  dzięki izolacji systemu grzewczego?
kalendarz 26/05 2023

Jak obniżyć koszty ogrzewania  dzięki izolacji systemu grzewczego?

Nieruchomości / Dom

2023.05.26

Inwestycja w prawidłową izolację systemu grzewczego to gwarancja ochrony instalacji, środowiska i… portfela.
Najnowsze artykuły:
Jaki jest wybór małych mieszkań w ofercie deweloperów?

Jaki jest wybór małych mieszkań w ofercie deweloperów?

Nieruchomości / Mieszkanie

2024.05.13

Jak dużo najbardziej poszukiwanych mieszkań jedno i dwupokojowych o powierzchni do 45 mkw. mają aktualnie w sprzedaży deweloperzy? Jak bardzo zakupy w Bezpiecznym Kredycie 2 proc. uszczupliły ofertę takich lokali? W których p...
Udane połączenie

Udane połączenie

Wnętrze / Salon

2024.04.29

Kolekcja mebli dębowych olejowanych Modern Loft to połączenie surowego industrialnego designu z ciepłem naturalnego drewna.
Co jest dziś najważniejsze dla osób kupujących mieszkania?

Co jest dziś najważniejsze dla osób kupujących mieszkania?

Nieruchomości / Mieszkanie

2024.04.03

Jakie czynniki decydują o wyborze mieszkań? Co jest teraz kluczowe dla nabywców? Jakie nowoczesne rozwiązania technologiczne wdrażane są w nowych inwestycjach? Które są najwyżej punktowane przez kupujących?