Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

tło
reklama
Rekordowa ilość mieszkań oddawanych do użytkowania przez deweloperów
kalendarz 26/01 2017

Rekordowa ilość mieszkań oddawanych do użytkowania przez deweloperów

Mieszkanie

Na rynku można zaobserwować rekordową ilość mieszkań. Jak wyglądają statystyki za ubiegły rok i jak prezentują się prognozy na najbliższe dwa lata?

Z najnowszych danych GUS wynika, iż w 2016 r. liczba oddawanych mieszkań przez deweloperów była zdecydowanie wyższa niż w 2015 r. Zamknął się on bowiem wynikiem 78,5 tys. oddanych do użytku mieszkań. Jest to absolutnie rekordowy wynik w historii. W 2009 r., który do tej pory był najlepszy pod tym względem, deweloperzy oddali do użytku ponad 72 tys. mieszkań.

Czy to koniec rekordów i w kolejnych latach liczba mieszkań oddawanych do użytkowania przez deweloperów zacznie zdecydowanie spadać? Wręcz przeciwnie. W tym aspekcie możemy oczekiwać nowego rekordu w 2017 r. Jeśli za przejaw aktywności przyjmiemy liczbę oddawanych przez deweloperów mieszkań to 2017 r. nie będzie ostatnim tak dobrym rokiem. Kolejny, czyli 2018 r. powinien okazać się pod tym kątem równie dobry, a przy sprzyjających warunkach ma szansę być nawet lepszy.

Jak będzie wyglądać aktywność inwestycyjna deweloperów w bieżącym roku? Uwaga w pierwszym kwartale będzie skupiona na rywalizacji o środki z MdM i obserwowaniu wpływu podniesienie wkładu własnego na zachowanie klientów. Bez wątpienia możemy oczekiwać licznych kolejnych propozycji wprowadzanych przez deweloperów. W tym momencie trudno jednak wskazać konkretną liczbę, gdyż z jednej strony nie znamy jeszcze wszystkich strategii przyjętych na ten rok przez czołowych graczy. Z drugiej strony należy pamiętać, iż w pewnym stopniu konkretne tempo wprowadzania na rynek nowych propozycji będzie odpowiedzią na monitorowaną na bieżąco kondycję rynku. Traktując kolejne etapy wielofazowych projektów jako nowe propozycje, wstępnie można szacować, iż w Warszawie można spodziewać się w br. wprowadzenia około 150 inwestycji. Z kolei zarówno w Krakowie, Wrocławiu i Gdańsku liczba ta oscylować powinna w okolicach 100 nowych propozycji.

Grupa Emmerson S.A.
 

Zobacz podobne artykuły:

Ile kosztują najtańsze mieszkania u deweloperów​?
kalendarz 22/02 2019

Ile kosztują najtańsze mieszkania u deweloperów​?

Nieruchomości / Mieszkanie

2019.02.22

W jakiej cenie oferowane są najtańsze mieszkania na rynku deweloperskim? Jaką mają powierzchnię? W których osiedlach je znajdziemy?
Jaką powierzchnię mieszkania kupisz za przeciętne pobory?
kalendarz 20/02 2019

Jaką powierzchnię mieszkania kupisz za przeciętne pobory?

Nieruchomości / Mieszkanie

2019.02.20

Zgodnie z obiegową opinią to Warszawa oferuje najwyższe wynagrodzenia w Polsce. Sprawdzamy czy te wysokie zarobki pozwalają na zakup większego mieszkania niż w innych dużych miastach naszego kraju.
Lofty i nie tylko ze starych fabryk...
kalendarz 14/02 2019

Lofty i nie tylko ze starych fabryk...

Nieruchomości / Mieszkanie

2019.02.14

Rewitalizacja starych budynków przywraca im nowe życie. Coraz częściej inwestorzy i architekci decydują się na przystosowanie industrialnych przestrzeni pamiętających czasy rewolucji przemysłowej i zamieniają je w nowoczesne ...
Najnowsze artykuły:
Przygniotły Cię długi? Po prostu walcz!

Przygniotły Cię długi? Po prostu walcz!

Prawo i Finanse

2019.03.12

O tym, że nie ma sytuacji bez wyjścia przy nadmiernym zadłużeniu i jak sobie wtedy radzić, rozmawiamy z naszym ekspertem od antywindykacji - Panem Krzysztofem Oppenheimem, prowadzącym Kancelarię Usług Finansowych, autorem blo...
Postaw na minimalizm wnętrza

Postaw na minimalizm wnętrza

Wnętrze

2019.02.21

Urządzając mieszkanie lub dom często wpadamy w zasadzkę przesytu.
Wełna alpaki - sposób na delikatność

Wełna alpaki - sposób na delikatność

Wyposażenie / Dekoracje

2019.02.10

Wełna alpaki jest delikatna, miękka i lekka, a przy tym bardzo mocna i odporna na zabrudzenia.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.