Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

tło
reklama
Rekordowa ilość mieszkań oddawanych do użytkowania przez deweloperów
kalendarz 26/01 2017

Rekordowa ilość mieszkań oddawanych do użytkowania przez deweloperów

Mieszkanie

Na rynku można zaobserwować rekordową ilość mieszkań. Jak wyglądają statystyki za ubiegły rok i jak prezentują się prognozy na najbliższe dwa lata?

Z najnowszych danych GUS wynika, iż w 2016 r. liczba oddawanych mieszkań przez deweloperów była zdecydowanie wyższa niż w 2015 r. Zamknął się on bowiem wynikiem 78,5 tys. oddanych do użytku mieszkań. Jest to absolutnie rekordowy wynik w historii. W 2009 r., który do tej pory był najlepszy pod tym względem, deweloperzy oddali do użytku ponad 72 tys. mieszkań.

Czy to koniec rekordów i w kolejnych latach liczba mieszkań oddawanych do użytkowania przez deweloperów zacznie zdecydowanie spadać? Wręcz przeciwnie. W tym aspekcie możemy oczekiwać nowego rekordu w 2017 r. Jeśli za przejaw aktywności przyjmiemy liczbę oddawanych przez deweloperów mieszkań to 2017 r. nie będzie ostatnim tak dobrym rokiem. Kolejny, czyli 2018 r. powinien okazać się pod tym kątem równie dobry, a przy sprzyjających warunkach ma szansę być nawet lepszy.

Jak będzie wyglądać aktywność inwestycyjna deweloperów w bieżącym roku? Uwaga w pierwszym kwartale będzie skupiona na rywalizacji o środki z MdM i obserwowaniu wpływu podniesienie wkładu własnego na zachowanie klientów. Bez wątpienia możemy oczekiwać licznych kolejnych propozycji wprowadzanych przez deweloperów. W tym momencie trudno jednak wskazać konkretną liczbę, gdyż z jednej strony nie znamy jeszcze wszystkich strategii przyjętych na ten rok przez czołowych graczy. Z drugiej strony należy pamiętać, iż w pewnym stopniu konkretne tempo wprowadzania na rynek nowych propozycji będzie odpowiedzią na monitorowaną na bieżąco kondycję rynku. Traktując kolejne etapy wielofazowych projektów jako nowe propozycje, wstępnie można szacować, iż w Warszawie można spodziewać się w br. wprowadzenia około 150 inwestycji. Z kolei zarówno w Krakowie, Wrocławiu i Gdańsku liczba ta oscylować powinna w okolicach 100 nowych propozycji.

Grupa Emmerson S.A.
 

Zobacz podobne artykuły:

Sytuacja w mieszkaniówce
kalendarz 09/07 2020

Sytuacja w mieszkaniówce

Nieruchomości / Mieszkanie

2020.07.09

Jaki wpływ ma obecna sytuacja na świecie i czym różni się od kryzysu z 2008 roku? Czy w opinii deweloperów, scenariusz sprzed lat może się powtórzyć? W których aspektach? 
Praca zdalna szansą na zakup większego mieszkania
kalendarz 13/06 2020

Praca zdalna szansą na zakup większego mieszkania

Nieruchomości / Mieszkanie

2020.06.13

Aż ¼ osób, które pracują obecnie poza siedzibą firmy mogłaby kontynuować pracę zdalną.
Czy są chętni na mieszkania? 
kalendarz 04/06 2020

Czy są chętni na mieszkania? 

Nieruchomości / Mieszkanie

2020.06.04

Jakie jest zainteresowanie zakupem mieszkań po okresie lockdown-u? Czy klienci wrócili do stacjonarnych biur sprzedaży? Czy nabywcy z gotówką, chcący zainwestować w nieruchomości mogą liczyć na rabat od dewelopera?
Najnowsze artykuły:
Czarne wnętrza w kuchni – trend z charakterem

Czarne wnętrza w kuchni – trend z charakterem

Wnętrze / Kuchnia

2020.10.19

Czerń z dumą wkroczyła do świata designu i naszych mieszkań. Coraz częściej decydujemy się nie tylko na sprzęt AGD w kolorze czarnym, ale także na ciemne dodatki, ściany czy meble. 
Ostatnie wolne mieszkania w inwestycji Zielonki Residence

Ostatnie wolne mieszkania w inwestycji Zielonki Residence

Nieruchomości / Inwestycje

2020.10.14

Stołeczny deweloper Kreator Dom Invest sprzedał już ponad 70 procent mieszkań z całości inwestycji w Zielonkach-Parceli w gminie Stare Babice. To kameralne osiedle jest nie tylko świetnie skomunikowane z centrum i posiada dos...
Upadłość konsumencka: jeśli upadać to z głową  a nie na głowę! 

Upadłość konsumencka: jeśli upadać to z głową  a nie na głowę! 

Prawo i Finanse

2020.10.12

Na temat sensowności i opłacalności wchodzenia w upadłość konsumencką oraz o innych sposobach radzenia sobie z problemami finansowymi, rozmawiamy z ekspertem od finansów i od antywindykacji - Krzysztofem Oppenheimem, właścici...

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.