Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

tło
reklama
Poradź sobie  z upałami
kalendarz 11/08 2017

Poradź sobie z upałami

Ogród

W jaki sposób nowoczesne budownictwo rozwiązuje problemy z upałem?

Na zewnątrz rozgrzane ulice, parno i ostre słońce. Wewnątrz stojące powietrze i zaduch. Wiatrak ledwie zipie, cień rolet rozleniwia, a otwarcie okna oznacza gorący powiew, który nie przynosi ulgi. Kiedy fala upałów napływa, odczuwalny jest brak komfortu temperatury i świeżego powietrza. Czy nowoczesne budownictwo może rozwiązać takie prozaiczne, letnie problemy?

Trudno ocenić, czy budynki wznoszone przez deweloperów zapewnią stałą wymianę powietrza, ochronę przed słońcem, przyjemną temperaturę. To nadal kwestia dobrej woli wykonawcy, ponieważ obecne warunki techniczne nie opisują wymogów wpływających bezpośrednio na odczuwanie tych komfortów. Pewność mogą zagwarantować inwestycje budowane według ściśle określonych zasad budownictwa energooszczędnego. W tym wypadku podstawą gwarancji są audyty energetyczne, testy szczelności a finalnie odpowiednie certyfikaty.

Lato z punktu widzenia domowników
Wszystkie elementy zapewniają latem ochronę przed przegrzewaniem powietrza wewnątrz budynku. Z kolei zimą odpowiadają za bezkosztowe docieplenie, doskonałą akumulację ciepła i utrzymanie zdrowego mikroklimatu. Co istotne, chronią także przed zanieczyszczeniami i minimalizują oddziaływania inwestycji na środowisko. – W pierwsze lato temperatura na zewnątrz utrzymywała się w ciągu dnia na poziomie 30°C nieprzerwanie przez kilka tygodni. Tymczasem w naszym domu temperatura najczęściej oscylowała wokół 23°C i w żadnym momencie nie przekroczyła 25°C. Oznacza to, że w naszej strefie klimatycznej z pewnością można posiadać dom, który przy najcięższych i przeciągających się upałach będzie chłodniejszy od otoczenia o minimum 10°C – mówi Marzena Wierzchucka, właścicielka MULTICOMFORTOWEGO domu pod Warszawą – Latem rekuperacja z powodzeniem odgradzała nas od intensywnych upałów, okazała się bardzo pomocna w wieczornym wietrzeniu w trakcie słynnych upałów w sierpniu 2015 roku. Żeby być w pełni szczerym, to izolowała nas także od wszelkich owadów latających. Sprawna wentylacja zdecydowanie zwiększa komfort życia.

Dom wentylowany, ale nie przegrzany
Na podstawowe, a zarazem zapewniające największą ulgę latem, wyposażenie domów niskoenergetycznych składają się trzy elementy. W pierwszej kolejności warto wymienić wentylację mechaniczną, która staje się tak oczywista w domu, jak instalacja sanitarna. To rozwiązanie powinno zostać uwzględnione już na etapie projektu wstępnego domu. Zapewnia ona jednolite rozprowadzenie czystego powietrza i jego wymianę. Mechaniczna wentylacja z rekuperacją pozwala regulować ilość napływającego i wyrzucanego na zewnątrz powietrza bez konieczności wiecznego otwierania i zamykania okien, a co za tym idzie niekontrolowanego podnoszenia temperatury.

Zdrowy sen latem… bez komarów
Co ważne, w lecie do chłodzenia system wykorzystuje naturalną różnicę temperatur. Kiedy tylko temperatura na zewnątrz jest niższa od tej w pomieszczeniach, urządzenie rozpoczyna wymianę powietrza. Zwykle odbywa się ona około północy, kiedy domownicy śpią. Świeże, chłodne powietrze, oczyszczone z wszelkich zanieczyszczeń, wliczając uciążliwe latem komary, umożliwia dobry, zdrowy sen. Latem w tej instalacji uaktywniona zostaje automatyczna funkcja „by pass”, czyli tzw. obejście. Odpowiada ona za to, że chłodne powietrze z zewnątrz pomija wymiennik, dzięki czemu nie jest ogrzewane przez to wywiewane z domu.

Idealny mikroklimat
Cała instalacja wentylacji pozwala również kontrolować inne parametry. W ten sposób we wnętrzach panuje idealny mikroklimat Przykładowo domy w standardzie MULTICOMFORT Saint-Gobain gwarantują jednemu domownikowi 30m³ świeżego powietrza na godzinę o wilgotności względnej 35-60%. To drobiazg, którego nie jesteśmy świadomi, a mający istotny wpływ na nasze samopoczucie.. – Przy zastosowaniu odpowiednich czujników możemy zagwarantować utrzymanie właściwej wilgotności i zawartości CO2. System wymiennych filtrów pozwala oczyścić powietrze, czyniąc dom przyjaznym nie tylko dla alergików. Prozdrowotne działanie systemu warto uzupełnić materiałami o podobnym pozytywnym wpływie, jak płyty gipsowo-kartonowe RIGIPS PRO Activ’Air pochłaniające formaldehyd z powietrza pochodzący z elementów wyposażenia np. mebli, wykładzin itp. – mówi Piotr Wereski, Habitat Technical Manager w Grupie Saint-Gobain.

Efekt klimatyzacji bez dodatkowych kosztów
Wielowarstwowe, odpowiednio i szczelnie zaizolowane przegrody zewnętrzne to kluczowy i niezbywalny element konstrukcji domu niskoenergetycznego. Bez nich także wentylacja nie może działać. Izolacja i paroizolacja chronią ściany domu przed nadmiernym nagrzewaniem oraz skraplaniem się pary wodnej, jak również nieszczelnościami. – Wysoki poziom szczelności budynku umożliwia utrzymanie optymalnych temperatur – komfortowego chłodu latem i ciepła zimą oraz odpowiednie zarządzanie wilgocią wewnątrz przegród wewnętrznych, co wpływa na trwałość konstrukcji i eliminację zagrożeń w postaci np. pleśni i grzybów – mówi Jakub Zarzycki, ekspert ISOVER. Dobrze zaprojektowana izolacja zapewnia płynne działanie systemu wentylacyjnego, co przekłada się na niższe koszty chłodzenia pomieszczeń.

Upał widoczny, ale nieodczuwalny
Na koniec należy wspomnieć o oknach trzyszybowych z selektywnymi powłokami. To propozycja stworzona z myślą o dużych przeszkleniach koniecznych w domach niskoenergetycznych. Przeszklenia mogą stanowić nawet 40% powierzchni fasady. – Latem dzięki niskiemu współczynnikowi Solar Factor i stosunkowo wysokiemu parametrowi przepuszczalności światła okna z powłoką selektywną przeciwsłoneczną zdecydowanie ograniczają przenikanie do wnętrza energii słonecznej, przy jednoczesnym dobrym doświetleniu pomieszczenia. W ten sposób osiągany jest nie tylko komfort termiczny, ale równie ważny komfort wizualny – mówi Łukasz Biel, ekspert Saint-Gobain Building Glass Polska. Wnętrza z dużymi oknami fasadowymi są pełne dziennego światła, które doskonale wpływa na samopoczucie człowieka. Dodatkowa ochronę stanowią rolety i markizy.
Wentylacja z rekuperacją, systemowa izolacja z paroizolacją oraz trzyszybowe okna to rozwiązania dostępne każdemu inwestorowi. Choć osobno poprawiają parametry domów, jedynie w projektach budynków niskoenergetycznych tworzą zintegrowany organizm dający najlepsze efekty nie tylko dla zdrowia i komfortu mieszkania, ale także domowego budżetu czy środowiska.
RED
Źródło: MULTICOMFORT


Tagi:
MULTICOMFORT, nowoczesne budownictwo a upały, wentylacja z rekuperacją, systemowa izolacja z paroizolacją, trzyszybowe okna, okna trzyszybowe, wentylacja mechaniczna, mechaniczna wentylacja z rekuperacją, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, domy w standardzie MULTICOMFORT Saint-Gobain, system wymiennych filtrów

Zobacz podobne artykuły:

Rozświetl ogród nocą
kalendarz 14/07 2019

Rozświetl ogród nocą

Ogród

2019.07.14

Za dnia wyglądają dość niepozornie, lecz gdy zapada noc budzą się światłem zamkniętym w wielu  małych kryształkach. Świecące nawierzchnie wniosą do Twojego otoczenia magię połączoną z nowoczesnością. 
Spraw, by ogród lśnił nie tylko za dnia
kalendarz 08/07 2019

Spraw, by ogród lśnił nie tylko za dnia

Ogród

2019.07.08

Ogród za dnia cieszy feerią barw - zwłaszcza wiosną, latem i jesienią. Jeżeli chcemy, by był równie magiczny i pociągający także w nocy, należy zadbać o jego odpowiednie oświetlenie. 
Ogród zimowy – kontakt z naturą przez szybę
kalendarz 30/12 2018

Ogród zimowy – kontakt z naturą przez szybę

Ogród

2018.12.30

Ogród zimowy w pierwszym skojarzeniu może wydawać się pomysłem mało nowoczesnym. Przywołuje na myśl angielską herbatką, pitą na ratanowych meblach w otoczeniu juk i fikusów. Tymczasem przemyślany i dopasowany do stylu budynku...
Najnowsze artykuły:
Dni otwarte na osiedlu Villa Orchowiecka 

Dni otwarte na osiedlu Villa Orchowiecka 

Nieruchomości / Dom

2019.09.10

Już w najbliższą sobotę 14.09 w godzinach 10.00-14.00 na ul. Orchowieckiej 11 odbędą się dni otwarte. To kameralne osiedle w samym sercu Białołęki, które urzeka spokojem i ciszą.
Których długów można nie spłacać?

Których długów można nie spłacać?

Prawo i Finanse

2019.09.10

Przedstawiamy rady dla osób, które wpadły w pętlę kredytową, lub z innych przyczyn nie są w stanie regulować swoich długów: na te tematy rozmawiamy z naszym ekspertem od antywindykacji - Panem Krzysztofem Oppenheimem, prowadz...
Czy rynek mieszkaniowy zwalnia?

Czy rynek mieszkaniowy zwalnia?

Nieruchomości / Inwestycje

2019.07.19

Dlaczego w tym roku trafia na rynek mniej inwestycji mieszkaniowych? Czy deweloperzy wstrzymują budowy, bo spodziewają się spadku popytu? Czy oferta kurczy się ze względu na trudności ze zdobyciem gruntów, pozwoleń na budowę,...

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.