Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

tło
reklama
Pomysł na tanie mieszkania – zamieszkaj w dawnej bazie wojskowej
kalendarz 14/01 2017

Pomysł na tanie mieszkania – zamieszkaj w dawnej bazie wojskowej

Mieszkanie

Ceny nieruchomości osiągnęły w Polsce poziomy, które stały się realną przeszkodą dla mniej zamożnych obywateli poszukujących własnego lokum.

Istnieje jednak szereg rozwiązań, by za relatywnie niewielkie pieniądze stać się właścicielem nieruchomości. Pomysłem, na który można zwrócić uwagę jest zakup mieszkań w miejscowościach opuszczonych przez wojsko.

W Polsce znajduje się kilkadziesiąt miejscowości, w których stacjonowały oddziały wojsk Armii Czerwonej, tzw. Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej. Epoka zimnej wojny na szczęście się skończyła i sowieccy żołnierze wyjechali, pozostały po nich puste bazy wojskowe. Większość z nich nie stanowi już terenów wojskowych, a w pozostawionych przez żołnierzy budynkach znajdują się także lokale mieszkalne.

Czy warto rozważyć pomysł poszukiwania mieszkania w budynkach powojskowych?

Decyzja o zakupie mieszkania to kombinacja najważniejszych czynników decydujących o atrakcyjności oferty – lokalizacji, standardu i ceny.

Należy mieć świadomość, że lokalizacja opisywanych byłych baz wojskowych to tereny z reguły oddalone od większych ośrodków miejskich, najczęściej zlokalizowane w północnych i zachodnich częściach Polski. Są to także niewielkie miejscowości, których jeszcze do niedawna nie było na większości map. Wyjątkami są większe miasta typu Legnica, Lubin, Kutno, Łowicz, Oława czy Brzeg koło Opola. Najsłynniejszym takim miasteczkiem jest Borne Sulinowo w zachodniopomorskim. Czynnik lokalizacyjny jest więc z jednej strony słabą stroną, ale nie dla wszystkich. Są to z reguły mniejsze miejscowości, bez uciążliwego ruchu samochodowego, otoczone lasami, czy też jeziorami. Zapewniają więc ciszę i spokój mieszkańcom. Nadają się więc dla osób, które niekoniecznie muszą mieszkać w dużym mieście, dla których wystarczą podstawowe udogodnienia mieszkalne. Zakup takich mieszkań można polecić osobom na emeryturze, ceniącym spokój i życie z dala od wielkomiejskiego zgiełku. Z drugiej strony w czasach, gdy niemal w każdym polskim mieście przekroczone są normy czystości powietrza, mieszkańcy miejscowości powojskowych na pewno zyskają dostęp do czystszego powietrza.

Standard mieszkań na terenach powojskowych jest także czynnikiem, który nakazuje podejść do całej koncepcji z dużą dozą ostrożności. Są to z reguły małe budynki budowane z cegły, bądź też w technologii wielkopłytowej. W miejscowościach zachodnich znaleźć można także poniemieckie kamienice zaadoptowane przez wojsko.

Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest zakup mieszkania w odremontowanym budynku zamieszkałym przez dłuższy czas. Agata Polińska z serwisu Otodom.pl dodaje, że na rynku znaleźć można także oferty inwestorów, którzy przejęli całe budynki od wojska, przeprowadzili niezbędne remonty i oferują mieszkania potencjalnym mieszkańcom (najczęściej w standardzie deweloperskim).

Standard mieszkań powojskowych oferowanych za pośrednictwem serwisu Otodom.pl często nie odbiega od ofert występujących w największych miastach Polski. Z drugiej strony część ofert dotyczy mieszkań nadających się do kapitalnego remontu.

Co sprawia więc, że mimo odległych lokalizacji, nie zawsze dobrego standardu mieszkań, pomysł nabycia lokalu powojskowego może być atrakcyjny? Oczywiście ceny oferowanych mieszkań. Agata Polińska z serwisu Otodom.pl podkreśla, że na rynku znaleźć można oferty dotyczące zakupu lokalu w standardzie do zamieszkania za kwoty, które mieszkańcy większych miast przeznaczają często na wkład własny do kredytów mieszkaniowych. Przykładowo ceny mieszkań oferowanych w Bornym Sulinowie nieznacznie przekraczają poziom 2 tys. zł/mkw., a w innych miastach (np. w Legnicy) mogą być jeszcze niższe.

Kombinacja wpływu tych trzech kluczowych czynników decydujących o atrakcyjności danego mieszkania jest zawsze subiektywna. Warto zatem polecić rozważenie zakupu mieszkań w dawnych bazach wojskowych osobom niezależnym od udogodnień wielkomiejskiego życia, osobom poszukującym cichych i spokojnych lokalizacji, czy też ludziom, których po prostu nie stać na inne mieszkania, a mogą pozwolić sobie na podjęcie decyzji o zmianie miejsca zamieszkania. W tym miejscu warto dodać, że miejscowości powojskowe nie są pustynią infrastrukturalną, a ich mieszkańcy mogą często liczyć na przyjazną politykę władz samorządowych.

Przykładowe oferty sprzedaży mieszkań, Borne Sulinowo, umieszczone w serwisie Otodom.pl, styczeń 2017

Miejscowość

Liczba pokoi

Powierzchnia w mkw.

Cena w zł

Opis

Borne Sulinowo

1

31

86 000

Mieszkanie na parterze w budynku powojskowym, w pełni wykończone, kuchnia umeblowana, ogródek

Borne Sulinowo

3

59

150 000

Mieszkanie na parterze w budynku powojskowym - 4 lokalowym, w pełni wykończone i umeblowane, gotowe do zamieszkania, własny piec gazowy, ogródek

Borne Sulinowo

1

32

71 000

Mieszkanie na 3. piętrze w budynku powojskowym (5 kondygnacji), wykończone i umeblowane, gotowe do zamieszkania

Borne Sulinowo

2

48

77 000

Mieszkanie na I piętrze w budynku powojskowym, po remoncie

Borne Sulinowo

1

29

68 000

Mieszkanie na 1. piętrze w budynku powojskowym odświeżonym przez dewelopera, standard deweloperski

Borne Sulinowo

2

47

125 000

Mieszkanie na IV. Piętrze w budynku powojskowym, w pełni wykończone i umeblowane, gotowe do zamieszkania, po remoncie

Opracowanie: Dział Badań i Analiz Grupy Emmerson na podstawie ogłoszeń zamieszczonych w serwisie Otodom.pl

Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson

Zobacz podobne artykuły:

Gdzie znajdziesz informacje o promocjach na mieszkania?
kalendarz 16/07 2019

Gdzie znajdziesz informacje o promocjach na mieszkania?

Nieruchomości / Inwestycje

2019.07.16

Jaką drogą deweloperzy promują ofertę mieszkaniową? Jak docierają do klientów? Jakie formy marketingu uważają za najskuteczniejsze? 
O ile w tym roku wzrosną ceny mieszkań 
kalendarz 07/07 2019

O ile w tym roku wzrosną ceny mieszkań 

Nieruchomości / Mieszkanie

2019.07.07

Jak dużego wzrostu cen nowych mieszkań możemy spodziewać się w tym roku? Co będzie miało wpływ na podwyżki? W jakich lokalizacjach wzrost będzie największy? 
Mieszkanie z ogródkiem – propozycja dla prawdziwych mieszczuchów
kalendarz 05/07 2019

Mieszkanie z ogródkiem – propozycja dla prawdziwych mieszczuchów

Nieruchomości / Mieszkanie

2019.07.05

Mieszkanie z ogródkiem to rozwiązanie idealne dla typowych mieszczuchów, którzy są przyzwyczajeni do miasta i miejskiego stylu życia. Jednocześnie jednak chcą mieć dla siebie i dla rodziny nawet choćby niewielką wsypę zieleni...
Najnowsze artykuły:
Czy rynek mieszkaniowy zwalnia?

Czy rynek mieszkaniowy zwalnia?

Nieruchomości / Inwestycje

2019.07.19

Dlaczego w tym roku trafia na rynek mniej inwestycji mieszkaniowych? Czy deweloperzy wstrzymują budowy, bo spodziewają się spadku popytu? Czy oferta kurczy się ze względu na trudności ze zdobyciem gruntów, pozwoleń na budowę,...
Wystartowała budowa Osiedla Coopera

Wystartowała budowa Osiedla Coopera

Nieruchomości / Inwestycje

2019.07.18

Rozpoczęła się budowa Osiedla Coopera na warszawskim Bemowie. Unidevelopment zrealizuje ten projekt w 4 etapach. Łącznie, w 15 kameralnych, trzypiętrowych budynkach planowanych jest około 470 mieszkań.
Ex(a)cytujący pomysł na taras

Ex(a)cytujący pomysł na taras

Wyposażenie / Dekoracje

2019.07.17

Jest sześciokątna, geometryczna, nowoczesna i inspirowana naturą – płyta betonowa Exa, bo o niej mowa, to dobry wybór dla wszystkich pragnących stworzyć ciekawą aranżację na swoim tarasie.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.