Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

tło
reklama
Ogród zimowy – kontakt z naturą przez szybę
kalendarz 30/12 2018

Ogród zimowy – kontakt z naturą przez szybę

Ogród

Ogród zimowy w pierwszym skojarzeniu może wydawać się pomysłem mało nowoczesnym. Przywołuje na myśl angielską herbatką, pitą na ratanowych meblach w otoczeniu juk i fikusów. Tymczasem przemyślany i dopasowany do stylu budynku projekt ogrodu zimowego w nowym budownictwie jednorodzinnym, może stanowić ciekawy dodatek urozmaicający bryłę, który zapewni nam dodatkową przestrzeń wypoczynkową. Jak zaprojektować i urządzić idealny ogród zimowy? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Najważniejszy jest pomysł!
Zanim przystąpimy do projektowania ogrodu zimowego, należy znaleźć odpowiedź na pytanie: jakie funkcje oranżeria będzie pełniła w naszym domu? Bywa, że przeszklone pomieszczenie wykorzystuje się wyłącznie do przechowania roślin, które w trakcie mroźnych miesięcy nie powinny pozostać w ogrodzie zewnętrznym.

Jednak coraz częstszym pomysłem na wykorzystanie dodatkowej przestrzeni jest zaaranżowanie jej na strefę relaksu i wypoczynku. O ile w pierwszym przypadku oranżeria nie musi być wyposażona w system grzewczy, o tyle pomieszczenie, w którym chcemy spędzać przyjemnie czas, musi posiadać optymalną temperaturę.

Bez względu na przeznaczenie i funkcje „szklanego” pomieszczenia warto pamiętać o tym, aby oranżeria nie znajdowała się zbyt blisko sąsiedniej posesji lub w pobliżu ruchliwej ulicy – inaczej odbierzemy sobie całą przyjemność z przebywania w tej wyjątkowej części naszego domu.

Z ogrodu do ogrodu
Najistotniejszy przy projektowaniu ogrodu zimowego jest oczywiście rodzaj przeszkleń. Istotą oranżerii, poza pielęgnacją znajdującej się w niej roślinności, jest możliwość podziwiania otaczającego nas widoku. Najbardziej efektowne okażą się wielkootworowe przeszklenia. W zależności od stylu, rodzaju i sposobu wykończenia bryły budynku można dobrać do niej przeszklenia w ramach drewnianych, aluminiowych lub drewniano-aluminiowych.

Te dwa materiały, dzięki swojej nośności, są w stanie poradzić sobie z ciężarem dużych tafli szkła. Aluminium jest materiałem zimnym i bardziej industrialnym. Drewno natomiast jeszcze bardziej przybliży nas do natury oraz zapewni przyjazny i ciepły klimat w pomieszczeniu. Wielkootworowa stolarka okienna umożliwia również zamontowanie w oranżerii drzwi przesuwnych w systemie HS. Zastosowanie takiego rozwiązania nada naszemu ogrodowi zimowemu nowoczesny charakter. Co więcej, znacznie zwiększy funkcjonalność przeszklonej przestrzeni i w łatwy sposób pozwoli otworzyć ją na ogród letni w ciepłe dni.

Drewniane ramy – większa energooszczędność
Jedną z niekwestionowanych zalet drewnianych ogrodów zimowych jest fakt, że mają one właściwości energooszczędne. Stolarka okienna w ogrodach zimowych to dużo więcej niż jedynie wybór podyktowany wyczuciem estetyki. Drewniane ramy są niezwykle wytrzymałe, co oznacza, że mamy możliwość umieścić w nich grubsze pakiety szybowe. Co dzięki temu zyskujemy? Nie tylko lepsze wygłuszenie, ale i lepsze uszczelnienie, a tym samym lepsze ocieplenie wnętrza – podpowiada Mariusz Kubik, ekspert marki Urzędowski.

Ponadto drewniane ramy zapewniają bogatą gamę wybarwień, dzięki temu możemy dopasować ich kolorystykę do reszty budynku. A jeśli we wnętrzu królują egzotyczne rośliny, warto pokusić się o wybór równie egzotycznych ram okiennych. Meranti, Sapele, Iroko – to tylko kilka gatunków naturalnego surowca pochodzących z odległych kontynentów, które pozwolą wprowadzić do oranżerii niepowtarzalny i bardzo przyjemny nastrój.

Zasłony, rolety, markizy
Ostatnim elementem, o którym należy pamiętać, to zamontowanie w oranżerii zasłon lub rolet. Ochronią nas one przed nadmiernym przedostawaniem się światła i ciepła do wnętrza domu – najbardziej potrzebne okażą się późną wiosną oraz latem. Tyczy się to wszystkich ogrodów zimowych z wyłączeniem tych, które zlokalizowane są od strony północnej. Zasłony można zamontować zarówno wewnątrz domu, jak i na zewnątrz – bardzo popularnym rozwiązaniem są w tym przypadku markizy.

Ważne, by przysłony pełniły rolę dodatków i uatrakcyjniały oranżerię. Warto dobrać tkaniny w naturalnych odcieniach, które stworzą efektowne połączenie z drewnianymi ramami przeszkleń. Tym samym poza swoim praktycznym zastosowaniem, będą stanowiły przysłowiową kropkę nad „i” stylowego wnętrza naszego domu.
RED
Źródło: Urzędowski
Zdjęcia: 123rf.com


Tagi:
ogród zimowy, ogrody, sklepy ogrodnicze, sklep ogrodniczy

Zobacz podobne artykuły:

Trendy 2023 w aranżacji przestrzeni wokół domu. Szarości i ekologia w modzie!
kalendarz 25/05 2023

Trendy 2023 w aranżacji przestrzeni wokół domu. Szarości i ekologia w modzie!

Ogród

2023.05.25

Duże formaty płyt, geometryczne i ekstrawaganckie kształty, elementy pełne, ażurowe i ekologiczne, a prawie wszystkie utrzymane w odcieniach szarości lub beży.
Naturalny wybór do płytek i kamienia naturalnego
kalendarz 27/12 2022

Naturalny wybór do płytek i kamienia naturalnego

Ogród

2022.12.27

Parę słów o Optoflex Marmi 30.
Nie posypuj kostki solą! Lepiej nie robić tego zimą!
kalendarz 15/12 2022

Nie posypuj kostki solą! Lepiej nie robić tego zimą!

Ogród

2022.12.15

Kostki i płyty betonowe to niesłychanie wytrzymałe materiały do budowy alejek i podjazdów w otoczeniu domu, które wymagają minimalnych zabiegów konserwacyjnych. Aby jednak zachowały swój wygląd jak najdłużej, najlepiej wręcz ...
Najnowsze artykuły:
Co jest dziś najważniejsze dla osób kupujących mieszkania?

Co jest dziś najważniejsze dla osób kupujących mieszkania?

Nieruchomości / Mieszkanie

2024.04.03

Jakie czynniki decydują o wyborze mieszkań? Co jest teraz kluczowe dla nabywców? Jakie nowoczesne rozwiązania technologiczne wdrażane są w nowych inwestycjach? Które są najwyżej punktowane przez kupujących?
Elegancja i funkcjonalność

Elegancja i funkcjonalność

Wnętrze / Jadalnia

2024.01.30

Kolekcja Marone Elite to eleganckie i funkcjonalne meble drewniane, inspirowane urokami prowansalskiej scenerii. Wykonane z wysokiej jakości drewna sosnowego fińskiego, są trwałe i odporne na uszkodzenia. 
Okna do domów energooszczędnych i pasywnych

Okna do domów energooszczędnych i pasywnych

Nieruchomości / Dom

2024.01.23

Budownictwo o charakterze pasywnym i energooszczędnym wymaga stosowania rozwiązań, które znacząco ograniczą codzienne zużycie energii.