Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

tło
reklama
Mieszkanie - na start !
kalendarz 14/11 2018

Mieszkanie - na start !

Mieszkanie

Już od stycznia 2019 roku zacznie obowiązywać rządowy program Mieszkanie na start.

Zapewni on dopłaty do czynszów dla osób wynajmujących mieszkania od towarzystw budownictwa społecznego, spółdzielni mieszkaniowych, najemców mieszkań w ramach programu Mieszkanie plus, ale również osobom najmującym lokal mieszkalny na rynku komercyjnym. Oprócz samych najemców mogą na nim zyskać również deweloperzy.

Celem programu Mieszkanie plus jest wzrost podaży mieszkań na wynajem, których - co bardzo istotne - czynsz ma być niższy od rynkowego. W ten sposób rząd chce „zasypać” dziurę mieszkaniową, która nie pozwala głównie młodym Polakom zamieszkać na swoim. Dziura mieszkaniowa jest w prostej linii powiązana z dostępną na rynku podażą lokali mieszkalnych. Z drugiej strony sama większa podaż mieszkań też sprawy nie rozwiąże. Bowiem wiele polskich rodzin, zwłaszcza tych będących jeszcze na dorobku po prostu nie stać na zakup mieszkania. Nie ważne czy chodzi o lokal prosto od dewelopera, czy z rynku wtórnego.

Remedium na pułapkę mieszkaniową
Program Mieszkanie plus jest skierowany do tych osób, które znajdują się w swego rodzaju mieszkaniowej pułapce. Z jednej strony nie stać ich na kredyt hipoteczny, bądź też nie spełniają dochodowych wymogów jego otrzymania. Jednocześnie poziom tych dochodów jest zbyt wysoki, aby ubiegać się o przydział mieszkania komunalnego. Typowa kwadratura koła, czy sytuacja bez wyjścia, jak kto woli. W ramach programu Mieszanie plus właśnie takim osobom oferowane mają być mieszkania na wynajem po czynszu niższym od rynkowego poziomu. Jak na razie jednak w sporej części budynków oddawanych w ramach programu czynsze są zbliżone do rynkowych. Samych budynków jest też nie za wiele. Zaradzić ma temu Mieszkanie na start, które stanowi w pewnym sensie nową odnogę Mieszkania plus. W ramach Mieszkania na start od początku przyszłego roku oferowane będą dopłaty do czynszów. Będą one przysługiwały przez 15 lat i będą skierowane do rodzin z dziećmi, ludzi młodych, osób niepełnosprawnych, ale również seniorów, którzy zdecydują się uczestniczyć w Mieszkaniu plus lub wybiorą opcję z dojściem do własności. W ramach dopłat pieniądze będą trafiały bezpośrednio do właściciela budynku, a najemca będzie płacił czynsz niższy o kwotę dopłat. Jednak na dopłatach nie zyskają tylko sami najemcy.

Dopłaty przekonają deweloperów?
Dopłaty mają przekonać do uczestnictwa w Mieszkaniu plus większe grono prywatnych inwestorów. Jak zaznacza Jarosław Mikołaj Skoczeń z EMMERSON Realty S.A. „do tej pory deweloperzy nie garnęli się, a przynajmniej nie na masową skalę do uczestnictwa w programie”. Firmy deweloperskie kierują się rachunkiem zysków i strat, dlatego też niewiele z nich chciało uczestniczyć w programie, który zakładał niższe od rynkowych dochody z czynszów najmu. Mieszkanie na start może jednak tą sytuację diametralnie zmienić. Jarosław Mikołaj Skoczeń z EMMERSON Realty S.A. przekonuje, że „wprowadzenie możliwości uzyskania dopłat od państwa w ramach programu Mieszkanie plus oraz możliwość podjęcia długoterminowej kooperacji i co z tym związane pewnej stabilizacji przychodów, może okazać się w wielu przypadkach wystarczającym bodźcem do uczestnictwa w programie, nawet za cenę nieco niższych zysków”. A pieniądze do wzięcia są nie byle jakie. W 2019 roku rząd planuje przeznaczyć na ten cel pulę 400 mln zł. W kolejnych latach wartość dofinansowań ma się stopniowo zwiększać, osiągając w 2023 roku pułap 2 mld zł.
Jarosław Krawczyk serwis Otodom


Tagi:
Mieszkanie na start, program Mieszkanie na start

Zobacz podobne artykuły:

Gdzie znajdziesz informacje o promocjach na mieszkania?
kalendarz 16/07 2019

Gdzie znajdziesz informacje o promocjach na mieszkania?

Nieruchomości / Inwestycje

2019.07.16

Jaką drogą deweloperzy promują ofertę mieszkaniową? Jak docierają do klientów? Jakie formy marketingu uważają za najskuteczniejsze? 
O ile w tym roku wzrosną ceny mieszkań 
kalendarz 07/07 2019

O ile w tym roku wzrosną ceny mieszkań 

Nieruchomości / Mieszkanie

2019.07.07

Jak dużego wzrostu cen nowych mieszkań możemy spodziewać się w tym roku? Co będzie miało wpływ na podwyżki? W jakich lokalizacjach wzrost będzie największy? 
Mieszkanie z ogródkiem – propozycja dla prawdziwych mieszczuchów
kalendarz 05/07 2019

Mieszkanie z ogródkiem – propozycja dla prawdziwych mieszczuchów

Nieruchomości / Mieszkanie

2019.07.05

Mieszkanie z ogródkiem to rozwiązanie idealne dla typowych mieszczuchów, którzy są przyzwyczajeni do miasta i miejskiego stylu życia. Jednocześnie jednak chcą mieć dla siebie i dla rodziny nawet choćby niewielką wsypę zieleni...
Najnowsze artykuły:
Czy rynek mieszkaniowy zwalnia?

Czy rynek mieszkaniowy zwalnia?

Nieruchomości / Inwestycje

2019.07.19

Dlaczego w tym roku trafia na rynek mniej inwestycji mieszkaniowych? Czy deweloperzy wstrzymują budowy, bo spodziewają się spadku popytu? Czy oferta kurczy się ze względu na trudności ze zdobyciem gruntów, pozwoleń na budowę,...
Wystartowała budowa Osiedla Coopera

Wystartowała budowa Osiedla Coopera

Nieruchomości / Inwestycje

2019.07.18

Rozpoczęła się budowa Osiedla Coopera na warszawskim Bemowie. Unidevelopment zrealizuje ten projekt w 4 etapach. Łącznie, w 15 kameralnych, trzypiętrowych budynkach planowanych jest około 470 mieszkań.
Ex(a)cytujący pomysł na taras

Ex(a)cytujący pomysł na taras

Wyposażenie / Dekoracje

2019.07.17

Jest sześciokątna, geometryczna, nowoczesna i inspirowana naturą – płyta betonowa Exa, bo o niej mowa, to dobry wybór dla wszystkich pragnących stworzyć ciekawą aranżację na swoim tarasie.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.