Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

tło
reklama
Kamienice nabierają wartości
kalendarz 20/01 2017

Kamienice nabierają wartości

Mieszkanie

Rynek kamienic w ostatnim czasie mocno ożywił się. W widoczny sposób wzrosło zainteresowanie zabytkowymi budynkami. Inwestorzy coraz częściej nabywają właśnie tego typu budynki.

Rynek nieruchomości z roku na rok ciągle ewoluuje. Nieprzerwanie powstają nowe projekty mieszkaniowe, które znajdują swoich nabywców. Deweloperzy prześcigają się w budowaniu kameralnych osiedli oraz wysokich apartamentowców. Zapotrzebowanie na nowe mieszkania cały czas rośnie, jednak deweloperom coraz trudniej jest znajdować odpowiednie lokalizacje pod swoje inwestycje. Centra miast są już szczelnie zabudowane, a poszukujący mieszkań nie chcą mieszkać na obrzeżach. Tu właśnie ważną rolę odgrywają kamienice.


Kamienice występują w zasadzie w każdym większym mieście. Czasami są to bardzo dobrze utrzymane i reprezentacyjne budynki, niekiedy nadgryzione zębem czasu obiekty wymagające gruntownej renowacji - w obu przypadkach stanowią łakomy kąsek dla inwestorów, z jednej ważnej przyczyny. Większość kamienic znajduje się w znakomitych punktach, są zlokalizowane na starówkach, w centrach miast oraz prestiżowych dzielnicach, czyli tam gdzie chcą mieszkać Polacy.


Ostatnimi czasy prawdziwy boom na kamienice przeżywa stolica, gdzie ceny budynków osiągają dziesiątki milionów złotych, a inwestorzy cały czas szukają „perełek” do renowacji. Takie odświeżone, lecz nadal zabytkowe budynki przyciągają nowych mieszkańców, którzy są w stanie zapłacić więcej za lokalizację, prestiż i historyczne mury. Przykładem jest warszawska Stara Praga, gdzie kamienice stanowią lwią część architektury. Zabytkowe budynki takie jak Kamienica Pod Sowami, gdzie ceny najdroższych apartamentów przekraczają pułap 20 tysięcy za metr czy Brzeska 18, w której większość mieszkań znalazła swoich właścicieli jeszcze zanim na dobre rozpoczęły się prace remontowe - to tylko dowody na to, jakie jest obecnie zapotrzebowanie na lokale w kamienicach.


Zainteresowanie kamienicami nie omija średniej wielkości miast, wszak tam również występują takie zabytkowe perły, a nie brakuje też osób chętnych zamieszkać pośród historycznych murów. Przykładem jest Olsztyn, stolica Warmii i Mazur, a zarazem największe miasto w regionie. W Olsztynie przez większość roku prym wiodą studenci, którzy stanowią istotną siłę nabywczą, w wakacje zaś jest to ważny ośrodek turystyczny Krainy Tysiąca Jezior.


Jak ocenia Katarzyna Sabat z firmy Emmerson, kamienice w Olsztynie mogą być bardzo atrakcyjne dla inwestorów. – Olsztyn jest największym miastem warmińsko-mazurskiego i to właśnie w jego okolicy skupia się większość inwestycji w regionie. Budowana obwodnica, czy powstałe jakiś czas temu lotnisko w podolsztyńskich Szymanach to tylko niektóre z nich. Potrzeby mieszkaniowe w tym mieście również ulegają zmianie i coraz więcej olsztynian poszukuje mieszkań w dobrych lokalizacjach - zauważa menedżer z firmy Emmerson, podając przykłady takich nieruchomości. - Posiadamy obecnie w naszej ofercie dwie piękne kamienice zlokalizowane w samym sercu Starego Miasta, które dzięki znakomitej lokalizacji stanowią świetną okazję dla inwestorów. Obiekty z powodzeniem mogą zostać zaadaptowane na elegancki hotel lub pensjonat, który idealnie wkomponuje się w turystyczny charakter okolicy – podsumowuje Katarzyna Sabat z firmy Emmerson.
RED
Źródło: Grupa Emmerson

Zobacz podobne artykuły:

Dlaczego nabywcy nowych mieszkań rezygnują z zakupu?
kalendarz 23/11 2019

Dlaczego nabywcy nowych mieszkań rezygnują z zakupu?

Nieruchomości / Mieszkanie

2019.11.23

Jakie są przyczyny rezygnacji z zakupu mieszkań na rynku deweloperskim? Z jakich powodów nabywcy odchodzą od kupna zarezerwowanych lokali? Jak często się to zdarza? 
Ile kosztują najtańsze mieszkania na rynku deweloperskim?
kalendarz 22/11 2019

Ile kosztują najtańsze mieszkania na rynku deweloperskim?

Nieruchomości / Mieszkanie

2019.11.22

W jakich cenach deweloperzy mają najtańsze mieszkania w ofercie? W jakim metrażu? W których inwestycjach je znajdziemy? 
Czy rządowe programy mieszkaniowe są konkurencją dla deweloperów?
kalendarz 21/11 2019

Czy rządowe programy mieszkaniowe są konkurencją dla deweloperów?

Nieruchomości / Mieszkanie

2019.11.21

Czy deweloperzy zauważają wpływ programu Mieszkanie Plus lub Funduszu Mieszkań na Wynajem na rynek w lokalizacjach, w których realizują inwestycje? Czy rządowe propozycje rzutują na decyzje nabywców mieszkań? Czy stanowią kon...
Najnowsze artykuły:
Gra w kolory 

Gra w kolory 

Wnętrze / Salon

2019.11.24

O sukcesie tego wnętrza decyduje prostota. Połączenie nowoczesnych mebli i czystych pastelowych kolorów dało efekt w postaci aranżacji stonowanej, ale niepozbawionej energii. Na tym zbalansowanym tle wzrok przyciąga sofa pols...
Planuj jesienią – buduj wiosną

Planuj jesienią – buduj wiosną

Nieruchomości / Dom

2019.11.20

Długie wieczory i jesienna słota to idealny czas na przemyślenia, jakie zmiany można wprowadzić w otoczeniu domu na wiosnę. Podpowiadamy, jak zaaranżować je w stylu nowoczesnym. 
Drugi etap Osiedla Coopera już w sprzedaży

Drugi etap Osiedla Coopera już w sprzedaży

Nieruchomości / Inwestycje

2019.11.19

Unidevelopment rozpoczął sprzedaż mieszkań w drugim etapie Osiedla Coopera. Inwestycja realizowana jest w dynamicznie rozwijającej się części warszawskiego Bemowa, która w związku z budową II linii metra przyciąga wielu nowyc...

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.