Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

tło
reklama
Kamienice nabierają wartości
kalendarz 20/01 2017

Kamienice nabierają wartości

Mieszkanie

Rynek kamienic w ostatnim czasie mocno ożywił się. W widoczny sposób wzrosło zainteresowanie zabytkowymi budynkami. Inwestorzy coraz częściej nabywają właśnie tego typu budynki.

Rynek nieruchomości z roku na rok ciągle ewoluuje. Nieprzerwanie powstają nowe projekty mieszkaniowe, które znajdują swoich nabywców. Deweloperzy prześcigają się w budowaniu kameralnych osiedli oraz wysokich apartamentowców. Zapotrzebowanie na nowe mieszkania cały czas rośnie, jednak deweloperom coraz trudniej jest znajdować odpowiednie lokalizacje pod swoje inwestycje. Centra miast są już szczelnie zabudowane, a poszukujący mieszkań nie chcą mieszkać na obrzeżach. Tu właśnie ważną rolę odgrywają kamienice.


Kamienice występują w zasadzie w każdym większym mieście. Czasami są to bardzo dobrze utrzymane i reprezentacyjne budynki, niekiedy nadgryzione zębem czasu obiekty wymagające gruntownej renowacji - w obu przypadkach stanowią łakomy kąsek dla inwestorów, z jednej ważnej przyczyny. Większość kamienic znajduje się w znakomitych punktach, są zlokalizowane na starówkach, w centrach miast oraz prestiżowych dzielnicach, czyli tam gdzie chcą mieszkać Polacy.


Ostatnimi czasy prawdziwy boom na kamienice przeżywa stolica, gdzie ceny budynków osiągają dziesiątki milionów złotych, a inwestorzy cały czas szukają „perełek” do renowacji. Takie odświeżone, lecz nadal zabytkowe budynki przyciągają nowych mieszkańców, którzy są w stanie zapłacić więcej za lokalizację, prestiż i historyczne mury. Przykładem jest warszawska Stara Praga, gdzie kamienice stanowią lwią część architektury. Zabytkowe budynki takie jak Kamienica Pod Sowami, gdzie ceny najdroższych apartamentów przekraczają pułap 20 tysięcy za metr czy Brzeska 18, w której większość mieszkań znalazła swoich właścicieli jeszcze zanim na dobre rozpoczęły się prace remontowe - to tylko dowody na to, jakie jest obecnie zapotrzebowanie na lokale w kamienicach.


Zainteresowanie kamienicami nie omija średniej wielkości miast, wszak tam również występują takie zabytkowe perły, a nie brakuje też osób chętnych zamieszkać pośród historycznych murów. Przykładem jest Olsztyn, stolica Warmii i Mazur, a zarazem największe miasto w regionie. W Olsztynie przez większość roku prym wiodą studenci, którzy stanowią istotną siłę nabywczą, w wakacje zaś jest to ważny ośrodek turystyczny Krainy Tysiąca Jezior.


Jak ocenia Katarzyna Sabat z firmy Emmerson, kamienice w Olsztynie mogą być bardzo atrakcyjne dla inwestorów. – Olsztyn jest największym miastem warmińsko-mazurskiego i to właśnie w jego okolicy skupia się większość inwestycji w regionie. Budowana obwodnica, czy powstałe jakiś czas temu lotnisko w podolsztyńskich Szymanach to tylko niektóre z nich. Potrzeby mieszkaniowe w tym mieście również ulegają zmianie i coraz więcej olsztynian poszukuje mieszkań w dobrych lokalizacjach - zauważa menedżer z firmy Emmerson, podając przykłady takich nieruchomości. - Posiadamy obecnie w naszej ofercie dwie piękne kamienice zlokalizowane w samym sercu Starego Miasta, które dzięki znakomitej lokalizacji stanowią świetną okazję dla inwestorów. Obiekty z powodzeniem mogą zostać zaadaptowane na elegancki hotel lub pensjonat, który idealnie wkomponuje się w turystyczny charakter okolicy – podsumowuje Katarzyna Sabat z firmy Emmerson.
RED
Źródło: Grupa Emmerson

Zobacz podobne artykuły:

Ile kosztują najtańsze mieszkania u deweloperów​?
kalendarz 22/02 2019

Ile kosztują najtańsze mieszkania u deweloperów​?

Nieruchomości / Mieszkanie

2019.02.22

W jakiej cenie oferowane są najtańsze mieszkania na rynku deweloperskim? Jaką mają powierzchnię? W których osiedlach je znajdziemy?
Jaką powierzchnię mieszkania kupisz za przeciętne pobory?
kalendarz 20/02 2019

Jaką powierzchnię mieszkania kupisz za przeciętne pobory?

Nieruchomości / Mieszkanie

2019.02.20

Zgodnie z obiegową opinią to Warszawa oferuje najwyższe wynagrodzenia w Polsce. Sprawdzamy czy te wysokie zarobki pozwalają na zakup większego mieszkania niż w innych dużych miastach naszego kraju.
Lofty i nie tylko ze starych fabryk...
kalendarz 14/02 2019

Lofty i nie tylko ze starych fabryk...

Nieruchomości / Mieszkanie

2019.02.14

Rewitalizacja starych budynków przywraca im nowe życie. Coraz częściej inwestorzy i architekci decydują się na przystosowanie industrialnych przestrzeni pamiętających czasy rewolucji przemysłowej i zamieniają je w nowoczesne ...
Najnowsze artykuły:
Przygniotły Cię długi? Po prostu walcz!

Przygniotły Cię długi? Po prostu walcz!

Prawo i Finanse

2019.03.12

O tym, że nie ma sytuacji bez wyjścia przy nadmiernym zadłużeniu i jak sobie wtedy radzić, rozmawiamy z naszym ekspertem od antywindykacji - Panem Krzysztofem Oppenheimem, prowadzącym Kancelarię Usług Finansowych, autorem blo...
Postaw na minimalizm wnętrza

Postaw na minimalizm wnętrza

Wnętrze

2019.02.21

Urządzając mieszkanie lub dom często wpadamy w zasadzkę przesytu.
Wełna alpaki - sposób na delikatność

Wełna alpaki - sposób na delikatność

Wyposażenie / Dekoracje

2019.02.10

Wełna alpaki jest delikatna, miękka i lekka, a przy tym bardzo mocna i odporna na zabrudzenia.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.