Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

tło
reklama
Kamienice nabierają wartości
kalendarz 20/01 2017

Kamienice nabierają wartości

Mieszkanie

Rynek kamienic w ostatnim czasie mocno ożywił się. W widoczny sposób wzrosło zainteresowanie zabytkowymi budynkami. Inwestorzy coraz częściej nabywają właśnie tego typu budynki.

Rynek nieruchomości z roku na rok ciągle ewoluuje. Nieprzerwanie powstają nowe projekty mieszkaniowe, które znajdują swoich nabywców. Deweloperzy prześcigają się w budowaniu kameralnych osiedli oraz wysokich apartamentowców. Zapotrzebowanie na nowe mieszkania cały czas rośnie, jednak deweloperom coraz trudniej jest znajdować odpowiednie lokalizacje pod swoje inwestycje. Centra miast są już szczelnie zabudowane, a poszukujący mieszkań nie chcą mieszkać na obrzeżach. Tu właśnie ważną rolę odgrywają kamienice.


Kamienice występują w zasadzie w każdym większym mieście. Czasami są to bardzo dobrze utrzymane i reprezentacyjne budynki, niekiedy nadgryzione zębem czasu obiekty wymagające gruntownej renowacji - w obu przypadkach stanowią łakomy kąsek dla inwestorów, z jednej ważnej przyczyny. Większość kamienic znajduje się w znakomitych punktach, są zlokalizowane na starówkach, w centrach miast oraz prestiżowych dzielnicach, czyli tam gdzie chcą mieszkać Polacy.


Ostatnimi czasy prawdziwy boom na kamienice przeżywa stolica, gdzie ceny budynków osiągają dziesiątki milionów złotych, a inwestorzy cały czas szukają „perełek” do renowacji. Takie odświeżone, lecz nadal zabytkowe budynki przyciągają nowych mieszkańców, którzy są w stanie zapłacić więcej za lokalizację, prestiż i historyczne mury. Przykładem jest warszawska Stara Praga, gdzie kamienice stanowią lwią część architektury. Zabytkowe budynki takie jak Kamienica Pod Sowami, gdzie ceny najdroższych apartamentów przekraczają pułap 20 tysięcy za metr czy Brzeska 18, w której większość mieszkań znalazła swoich właścicieli jeszcze zanim na dobre rozpoczęły się prace remontowe - to tylko dowody na to, jakie jest obecnie zapotrzebowanie na lokale w kamienicach.


Zainteresowanie kamienicami nie omija średniej wielkości miast, wszak tam również występują takie zabytkowe perły, a nie brakuje też osób chętnych zamieszkać pośród historycznych murów. Przykładem jest Olsztyn, stolica Warmii i Mazur, a zarazem największe miasto w regionie. W Olsztynie przez większość roku prym wiodą studenci, którzy stanowią istotną siłę nabywczą, w wakacje zaś jest to ważny ośrodek turystyczny Krainy Tysiąca Jezior.


Jak ocenia Katarzyna Sabat z firmy Emmerson, kamienice w Olsztynie mogą być bardzo atrakcyjne dla inwestorów. – Olsztyn jest największym miastem warmińsko-mazurskiego i to właśnie w jego okolicy skupia się większość inwestycji w regionie. Budowana obwodnica, czy powstałe jakiś czas temu lotnisko w podolsztyńskich Szymanach to tylko niektóre z nich. Potrzeby mieszkaniowe w tym mieście również ulegają zmianie i coraz więcej olsztynian poszukuje mieszkań w dobrych lokalizacjach - zauważa menedżer z firmy Emmerson, podając przykłady takich nieruchomości. - Posiadamy obecnie w naszej ofercie dwie piękne kamienice zlokalizowane w samym sercu Starego Miasta, które dzięki znakomitej lokalizacji stanowią świetną okazję dla inwestorów. Obiekty z powodzeniem mogą zostać zaadaptowane na elegancki hotel lub pensjonat, który idealnie wkomponuje się w turystyczny charakter okolicy – podsumowuje Katarzyna Sabat z firmy Emmerson.
RED
Źródło: Grupa Emmerson

Zobacz podobne artykuły:

Sytuacja w mieszkaniówce
kalendarz 09/07 2020

Sytuacja w mieszkaniówce

Nieruchomości / Mieszkanie

2020.07.09

Jaki wpływ ma obecna sytuacja na świecie i czym różni się od kryzysu z 2008 roku? Czy w opinii deweloperów, scenariusz sprzed lat może się powtórzyć? W których aspektach? 
Praca zdalna szansą na zakup większego mieszkania
kalendarz 13/06 2020

Praca zdalna szansą na zakup większego mieszkania

Nieruchomości / Mieszkanie

2020.06.13

Aż ¼ osób, które pracują obecnie poza siedzibą firmy mogłaby kontynuować pracę zdalną.
Czy są chętni na mieszkania? 
kalendarz 04/06 2020

Czy są chętni na mieszkania? 

Nieruchomości / Mieszkanie

2020.06.04

Jakie jest zainteresowanie zakupem mieszkań po okresie lockdown-u? Czy klienci wrócili do stacjonarnych biur sprzedaży? Czy nabywcy z gotówką, chcący zainwestować w nieruchomości mogą liczyć na rabat od dewelopera?
Najnowsze artykuły:
Pencil black apartament

Pencil black apartament

Wyposażenie / Meble

2020.07.08

Czerń we wnętrzach z reguły jest tylko dodatkiem. Jako główny kolor może wydawać się trochę ryzykownym zabiegiem. Ale ten elegancki apartament w centrum Bydgoszczy udowadnia, że umiejętnie zastosowana i wzbogacona o ciepłe ak...
Ciepły dom od podstaw

Ciepły dom od podstaw

Nieruchomości / Dom

2020.07.03

Planując termomodernizację domu, warto pamiętać o fundamentach. Ich termoizolacja stanowi ważny element prac ociepleniowych. 
Ile kosztują najtańsze mieszkania u deweloperów?

Ile kosztują najtańsze mieszkania u deweloperów?

Nieruchomości / Inwestycje

2020.07.02

W jakiej cenie kupimy najtańsze mieszkania na rynku deweloperskim? O jakim metrażu? W których inwestycjach je znajdziemy? 

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.