Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

tło
reklama
Jak wietrzyć dom w okresie grzewczym?
kalendarz 06/11 2019

Jak wietrzyć dom w okresie grzewczym?

Sprzęt

Wpuszczenie świeżego powietrza do wnętrza domu czy mieszkania jest dobre dla zdrowia i samopoczucia mieszkańców, jak i stanu całego budynku. Właściwa cyrkulacja powietrza w okresie grzewczym pomoże w walce z bakteriami, wirusami i zaduchem, które powstają poprzez utrzymywanie zbyt szczelnego i ciepłego klimatu wewnątrz. O tym, jak wietrzyć w okresie zimowym opowiada Rafał Buczek z firmy Awilux.  

Zimą rzadko otwieramy okna z obawy przed wychłodzeniem wnętrz i wzrostem rachunków za ogrzewanie. Jest to błędne myślenie, ponieważ wietrzenie zimą jest niezbędne do stworzenia zdrowego mikroklimatu. 

Niezdrowe powietrze
Na zwiększenie wilgotności powietrza wpływają nasze codzienne aktywności, takie jak gotowanie, pranie i suszenie prania, a także gorące kąpiele. Im cieplejsze powietrze, tym więcej absorbuje ono wody. W momencie schłodzenia, wilgotność oddawana jest w postaci pary wodnej, która skrapla się na ścianach, przy oknach czy za meblami. Powstające w ten sposób zacieki spowodowane są brakiem właściwej cyrkulacji powietrza.
- Współczesne okna są bardzo szczelne, co pozytywnie wpływa na ich energooszczędność. Ta zaleta ma jednak jeden minus, który szczególnie odczuwamy zimą. Kiedy włączamy kaloryfery, ogrzewanie podłogowe lub zaczynamy palić w kominku, temperatura w środku zaczyna szybko rosnąć. Bez regularnego wietrzenia i wymiany powietrza sprawiamy, że nasz dom zamienia się w szczelnie zamkniętą puszkę, co może skutkować powstaniem wilgoci oraz znacznym pogorszeniem jakości powietrza. Wietrzenie zimą jest więc konieczne dla utrzymania właściwego mikroklimatu – mówi Rafał Buczek z firmy Awilux, producenta okien, drzwi i akcesoriów. 

Sposób na zimowe wietrzenie
Efektywne wietrzenie zimą powinno opierać się na kilku złotych zasadach. Najważniejszą z nich jest wcześniejsze wyłączenie ogrzewania lub skręcenie kaloryferów. Jak uważa ekspert z firmy Awilux, tę czynność warto wykonać na 10 min przed wietrzeniem. W innym wypadku ciepło z kaloryfera będzie od razu uciekało przez otwarte okno, co niekorzystnie wpłynie na rachunki za ogrzewanie. 

W zimowych miesiącach, gdy temperatura spada w okolice 0, wystarczy kilka minut wietrzenia. Warto więc otwierać okna na oścież, by w jak najkrótszym czasie wpuścić do domu jak najwięcej świeżego powietrza. Należy jednak pamiętać, by unikać przeciągów, które mogą doprowadzić do zbyt szybkiego obniżenia temperatury nie tylko samego powietrza, ale i ścian oraz podłogi. 
 - Niestety, często zdarza się domownikom popełniać błędy. W wielu przypadkach w domach, w których zastosowano rekuperację, czyli inaczej wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, domownicy otwierają okna. Warto wiedzieć, że dom z rekuperacją wietrzy się sam, a poprzez otwieranie okien tracimy domowy mikroklimat i przyczyniamy się do wzrostu zapotrzebowania na energię. Należy więc dokładnie poznać mechanizmy, które sterują naszym domem, by później nie zamieniać ich największych zalet na wady – dodaje ekspert z firmy Awilux. 

A może mikrowentylacja?
Pilnowanie regularnego wietrzenia w okresie grzewczym to nie jedyny sposób na zachowanie właściwego mikroklimatu. Dostępny w ofercie Awilux nawiewnik Schüco Vento umożliwia wymianę powietrza przy zamkniętych oknach przez dwa małe pojedyncze nawiewniki umieszczone pomiędzy ościeżnicą a ramą skrzydeł. Vento wyposażony jest w klapy wentylacyjne, które regulują wymianę powietrza w zależności od naporu wiatru. Nawiewnik zapewnia umiarkowany dopływ oraz cyrkulację powietrza. 

Właściwe zimowe wietrzenie pomoże w utrzymaniu odpowiedniego klimatu we wnętrzu. Taki klimat w efekcie powoduje lepsze samopoczucie mieszkańców, ich większą koncentrację oraz zdrowy sen, jak również pozwala uniknąć kosztownych i nieprzyjemnych skutków braku cyrkulacji powietrza – wilgoć, zaduch, wysokie rachunki. By móc cieszyć się świeżym powietrzem, warto trzymać się zatem zasad dobrego wietrzenia.
RED
Źródło: Awilux


Tagi:
awilux, nawiewnik, nawiewnik Schüco Vento

Zobacz podobne artykuły:

Mistrzowski system okien aluminiowych
kalendarz 06/12 2022

Mistrzowski system okien aluminiowych

Wyposażenie / Sprzęt

2022.12.06

MasterWin Plus to najnowszy system okien aluminiowych od AWILUX przewidziany dla budynków niskoenergetycznych. Stworzony w trosce o komfort i bezpieczeństwo użytkowników, wyróżnia się nowoczesnym i precyzyjnym wykonaniem oraz...
PVC, aluminiowe czy drewniane – jakie okna wybrać?
kalendarz 02/08 2022

PVC, aluminiowe czy drewniane – jakie okna wybrać?

Wyposażenie

2022.08.02

Rynek stolarki okiennej pełny jest nowoczesnych rozwiązań.
Analizujemy trendy – jakie okna kupują Polacy?
kalendarz 21/09 2020

Analizujemy trendy – jakie okna kupują Polacy?

Wyposażenie / Sprzęt

2020.09.21

Ile okien najczęściej mają polskie domy? Jaki kolor dominuje na rynku stolarki otworowej? Rafał Buczek, ekspert z firmy Awilux, analizuje aktualne decyzje zakupowe Polaków dotyczące stolarki okiennej. 
Najnowsze artykuły:
Elegancja i funkcjonalność

Elegancja i funkcjonalność

Wnętrze / Jadalnia

2024.01.30

Kolekcja Marone Elite to eleganckie i funkcjonalne meble drewniane, inspirowane urokami prowansalskiej scenerii. Wykonane z wysokiej jakości drewna sosnowego fińskiego, są trwałe i odporne na uszkodzenia. 
Okna do domów energooszczędnych i pasywnych

Okna do domów energooszczędnych i pasywnych

Nieruchomości / Dom

2024.01.23

Budownictwo o charakterze pasywnym i energooszczędnym wymaga stosowania rozwiązań, które znacząco ograniczą codzienne zużycie energii.
Jakimi wynikami deweloperzy zamknęli 2023? 

Jakimi wynikami deweloperzy zamknęli 2023? 

Nieruchomości / Mieszkanie

2024.01.23

Czy w minionym roku sprzedało się więcej mieszkań niż w roku 2022? Jak wypadł czwarty kwartał ubiegłego roku? Jakimi decyzjami podjętymi w 2023 roku firmy mogą się pochwalić?