Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

tło
reklama
PVC, aluminiowe czy drewniane – jakie okna wybrać?
kalendarz 02/08 2022

PVC, aluminiowe czy drewniane – jakie okna wybrać?

Wyposażenie / Sprzęt

Rynek stolarki okiennej pełny jest nowoczesnych rozwiązań, spełniających rosnące wymagania inwestorów - od niezmiennie królujących okien PVC, „goniących” ich popularność rozwiązań aluminiowych, po stolarkę z drewna, szczególnie lubianą przez zwolenników naturalnych rozwiązań. Jakie okna zatem wybrać? 

Dobierając rozwiązania okienno-drzwiowe, w pierwszej kolejności powinniśmy doprecyzować charakterystykę budynku oraz szczegółowe wymagania odnośnie rodzaju okien i ich gabarytów. Dopiero wtedy możemy zdecydować się na stolarkę aluminiową, drewnianą lub produkowaną w technologii PVC. Każdy z tych systemów ma bowiem swoje zalety. Który z nich jest lepszy? Jak mówi Rafał Buczek z firmy AWILUX: „Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Lepszy system to ten, który lepiej sprawdzi się w naszej inwestycji, a najlepszym rozwiązaniem będzie to, które lepiej wpasuje się w założenia konstrukcyjne budynku i oczekiwania jego przyszłych mieszkańców.” 

Okna PVC – ciepłe rozwiązania na każdą kieszeń
Okna PVC są trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne, łatwe do utrzymania w czystości i wyróżnia je przyjazna cena. Te aspekty przekonują inwestora do ich wyboru – stąd okna PVC cieszą się obecnie największą popularnością. Dają one również dużą swobodę kolorystyczną – do wyboru mamy okleiny drewnopodobne, a także na przykład okna w kolorze AutomotiveFinish, z powłoką metalizującą, podobną do karoserii samochodowych. Inwestorzy mają także możliwość zróżnicowania koloru okleiny od wewnątrz i od zewnątrz – co umożliwia dobranie stolarki zarówno do elewacji, jak i do stylu wnętrza.

- Okna i systemy przesuwne PVC polecane są przede wszystkim do budownictwa jednorodzinnego. Jest to idealny wybór w momencie, gdy zależy nam na łatwej konserwacji i trwałości, a także najkorzystniejszym parametrze izolacji cieplnej – mówi Rafał Buczek z firmy AWILUX.

Okna ALU – większe możliwości w zakresie nowoczesności
Okna aluminiowe, które początkowo zdominowały rynek budownictwa użyteczności publicznej, trafiły także w potrzeby inwestorów indywidualnych – ciesząc się z roku na rok coraz większą popularnością. Dlaczego tak się stało? 

- Do coraz większej ilości nowych inwestycji pasują wyłącznie rozwiązania w technologii aluminium. Jest to przede wszystkim kwestia projektu – w te najnowocześniejsze budynki dużo lepiej wpisuje się stolarka aluminiowa – wyjaśnia ekspert AWILUX. 

Technologia aluminium jest idealną odpowiedzią na nowoczesny styl budowania. Niewielka waga (w porównaniu do okien PVC), duża wytrzymałość oraz dobre parametry termoizolacyjne coraz częściej przekonują inwestorów, szczególnie tych ceniących spektakularne przeszklenia na wąskich profilach, zwiększających powierzchnię okna. Dzięki wykorzystaniu tej technologii możemy stworzyć naprawdę duże konstrukcje, sięgające nawet 12 metrów długości.

Okna z drewna – materiał bliższy naturze
Drewniane okna, choć piękne i naturalne, są zdecydowanie mniej trwałe od pozostałych systemów. W przypadku stolarki okiennej, drewno narażone jest na działanie warunków atmosferycznych takich jak mróz, słońce i deszcz, co może powodować mikropęknięcia i przedostawanie się wilgoci w głąb struktury drewna. Decydując się na takie okna, należy wziąć pod uwagę konieczność odpowiedniej konserwacji, która nie tylko jest niezbędna, ale również kosztowna. 

Mimo wad materiału, za wyborem przez inwestorów drewnianej stolarki przemawia jej pozytywny wpływ na środowisko: - Dla części inwestorów istotny jest również aspekt ekologiczny okna oraz jego produkcji. Okna drewniane to stosunkowo nieszkodliwe środowiskowo rozwiązania, których proces produkcyjny opiera się na odpowiednim przygotowaniu materiału, poprzez impregnację, czyli zabezpieczeniu drewna przed pleśnią i działaniem wilgoci. Pomimo chemicznej obróbki – drewno jest wciąż materiałem naturalnym, który doskonale sprawdzi się w ekologicznym domu, pomijając fakt wycinania drzew – mówi ekspert AWILUX. 

Do wyboru, do koloru
Jakie okna wybrać? Czy postawić na drewno, technologię PVC czy ALU? Biorąc pod uwagę aspekt kolorystyczny, w przypadku drewna mamy do wyboru różne gatunki tego surowca - od sosny po dęby i mahoń. Do nadania drewnu odpowiedniego koloru stosuje się farby lazurowe lub kryjące na bazie farb wodorozcieńczalnych. Stosowane w oknach PVC okleiny dostępne są w szerokiej palecie kolorystycznej, a dodatkowo mogą idealnie oddawać barwy i strukturę drewna, lakieru czy przypominać kolorystykę okien aluminiowych – stąd bywa, że inwestorzy łączą oba te systemy w ramach jednego projektu, bez różnicy wizualnej pomiędzy poszczególnymi elementami PVC a ALU. 

Okna drewniane, wykonane z naturalnego materiału stanowią piękne, choć kosztowne i mniej trwałe rozwiązanie W przypadku wielkogabarytowych konstrukcji lepiej sprawdzą się rozwiązania ALU, okna PVC są natomiast cieplejsze i mniej kosztowne. Wszystkie te rozwiązania łączą jednak wspólne elementy. Są to między innymi klamki i sposób szklenia. 
HOMETRENDY.PL 
Źródło: Awilux


Tagi:
okna PCV awilux, okna awilux, awilux

Zobacz podobne artykuły:

W jaki sposób wybrać schody z drewna?
kalendarz 11/08 2022

W jaki sposób wybrać schody z drewna?

Wyposażenie / Dekoracje

2022.08.11

Schody to jeden z najbardziej skomplikowanych, a zarazem podatnych na zużycie elementów architektury budynku.
Pompa ciepła jako alternatywne (i jedyne?) źródło ogrzewania w najbliższej przyszłości.
kalendarz 05/08 2022

Pompa ciepła jako alternatywne (i jedyne?) źródło ogrzewania w najbliższej przyszłości.

Nieruchomości / Dom

2022.08.05

Rosnące ceny energii, ograniczenia w dostępie do źródeł ogrzewania i decyzje Komisji Europejskiej o zakazie montowania i użytkowania pieców gazowych w niedalekiej przyszłości, wymuszają na konsumentach poszukiwanie alternatyw...
Okna do nowoczesnego domu
kalendarz 26/07 2022

Okna do nowoczesnego domu

Wyposażenie

2022.07.26

Na całość aranżacji wpływa dobór wielu elementów – w tym także stolarki okiennej.

Firmy z branży

NikoTech Nowoczesne Technologie

ul. Patriotów 289
04-767 Warszawa
Tel.: 606-545-440
https://nikotech.pl/
Najnowsze artykuły:
W jaki sposób wybrać schody z drewna?

W jaki sposób wybrać schody z drewna?

Wyposażenie / Dekoracje

2022.08.11

Schody to jeden z najbardziej skomplikowanych, a zarazem podatnych na zużycie elementów architektury budynku.
Czy kupując nowe mieszkanie można trafić na wakacyjne promocje?

Czy kupując nowe mieszkanie można trafić na wakacyjne promocje?

Nieruchomości / Mieszkanie

2022.08.10

Czy deweloperzy oferują bonusy zachęcające do zakupu mieszkań w czasie wakacji? Jakie? W których inwestycjach?
Brak węgla, droższy gaz? Żaden problem, ociepliłem dom!

Brak węgla, droższy gaz? Żaden problem, ociepliłem dom!

Nieruchomości / Dom

2022.08.09

Okazuje się, że termomodernizacja rozwiązuje problemy.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.