Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

tło
reklama
Jak skutecznie ocieplić budynek?
kalendarz 13/09 2018

Jak skutecznie ocieplić budynek?

Dom

Dodatkowo jak sprawić, by ocieplenie budynku było nie tylko skuteczne i trwałe i  zapewniło jej wyjątkową estetykę?
Na pierwszy rzut oka najpopularniejsze wykończenia ociepleń elewacyjnych to sprawdzona przez lata klasyka. Znajdziemy wśród nich przede wszystkim „wielką czwórkę”: kamień, drewno, tynk i klinkier. Każdy z tych materiałów ma swoje zalety i wady, każdy może też być ciekawą opcją dla projektantów i inwestorów poszukujących narzędzia do stworzenia oryginalnej elewacji. O tym, jakie rozwiązanie wybrać, decydują zarówno względy estetyczne jak i właściwości poszczególnych materiałów.

Naturalna uroda drewna
Elewacje drewniane to niezaprzeczalna uroda naturalnej faktury, którą ożywiać można szeroką paletą barw farb czy lakierów. W połączeniu z różnorodnymi profilami desek i gontów elewacyjnych daje to możliwość dostosowania drewnianego wykończenia do całościowego charakteru projektu – zarówno tradycyjnego, np. utrzymanego w tradycyjnych brązach, jak i nowoczesnego, bazującego na modnych bielach czy szarościach.

Za wadę elewacji drewnianych uznać należy proces ich konserwacji, zdecydowanie częstszej w porównaniu zwłaszcza do kamienia i klinkieru. Konieczność okresowego malowania czy lakierowania ma duże znaczenie dla zachowania właściwości izolacyjnych, a zwłaszcza estetycznych okładziny. Wyzwaniem może się okazać także jej montaż, wymagający często tworzenia dodatkowego stelaża nośnego. Alternatywnym, coraz modniejszym ostatnio rozwiązaniem są elewacyjne płyty ceramiczne imitujące drewniane deski. Wymagają jednak zastosowania dodatkowo tradycyjnej izolacji z wełny lub styropianu. Są łatwiejsze w pielęgnacji, ale także bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne w wyniku uderzeń.

Kamień, tynk, a może klinkier?
Inny klasyczny materiał wykorzystywany do wykończenia elewacji to kamień. Jego trwałość jest jednak proporcjonalna do kosztów wykonania. Cena budulca, jego obróbki i montażu plasują go wśród najdroższych materiałów elewacyjnych. Opcjonalnym rozwiązaniem mogą być małe płytki kamienne zamiast dużych płyt, a także zastosowanie kamienia sztucznego.

Na przeciwległym biegunie kosztów i technologii wykonania znajdziemy tynk. Jest łatwy w aplikowaniu i daje szerokie pole do wykorzystania bogatego wachlarza barw. Wymaga jednak okresowego odświeżania, zwłaszcza na budynkach znajdujących się w miastach i innych miejscach o wysokim poziomie zanieczyszczenia powietrza.

Niesłabnącą popularnością w wykańczaniu elewacji cieszy się również klinkier. Prestiżowa cegła przekonuje nie tylko stylowym wyglądem i bogatą paletą barw, ale także wyjątkową trwałością i odpornością na zabrudzenia. Ceną za niskie koszty utrzymania i podniesienie wartości inwestycji są nakłady poniesione w trakcie realizacji. W tym kontekście ciekawym rozwiązaniem jest system łączący w sobie izolację termiczną elewacji z wykończeniem w postaci klinkierowych kształtek naklejanych na profilowaną płytę styropianową. Wizualny efekt nie odbiega od klasycznej klinkierowej ściany, a jest od takiej konstrukcji zdecydowanie tańszy i szybszy w realizacji – nie wymaga bowiem m.in. przygotowywania ławy fundamentowej.

– Projektanci i inwestorzy chętnie sięgają po takie rozwiązanie, jednocześnie zwracając się do nas po porady w jego kreatywnym wykorzystaniu. Pytają o dobór kolorystyczny płytek, jak i o sposoby łączenia systemu z innymi materiałami elewacyjnymi. Dzięki naszemu doświadczeniu, bogatej bazie realizacji obejmującej również rysunki techniczne, jesteśmy w stanie zawsze pomóc w stworzeniu stylowej elewacji praktycznie każdego budynku – mówi Bogdan Dobrowolski, ekspert firmy ArtBrick,

Związek idealny
Dzięki nowoczesnym technologiom budowlanym tradycyjne materiały wykończeniowe mogą być swobodniej dostosowywane do potrzeb i wymagań nawet bardzo niestandardowych projektów. Najprostszym sposobem tworzenia oryginalnej elewacji ocieplającej pozostaje tynk na izolacji styropianowej. Umożliwia łatwe podkreślanie elementów bryły budynku i dostosowanie barw do obowiązujących trendów – aktualnie skłaniających się w kierunku wspomnianych już łączeń bieli i szarości. Warto jednak pamiętać, aby zabawę z kolorami stosować z umiarem – zbyt „pstrokata” elewacja może wywołać efekt odwrotny do zamierzonego, tworząc wrażenie przypadkowości.

Jak dodaje ekspert firmy ArtBrick: – Bardzo popularnym i jednocześnie dającym inwestorom i projektantom największe pole do popisu rozwiązaniem są łączenia wspomnianych materiałów. Dzięki temu łatwiej nadać elewacji oryginalnego charakteru, wykorzystując jednocześnie zalety różnych budulców. Drewno i kamień doskonale sprawdzają się jako dekoracyjne wstawki podkreślające bryłę budynku lub wypełniające zamknięte fragmenty elewacji. Wyjątkowo uniwersalne właściwości kompozycyjne prezentuje zwłaszcza klinkier, tworząc stylowe połączenia nie tylko z drewnem, kamieniem czy tynkiem, ale także szkłem czy metalem, często wykorzystywanymi zarówno w nowoczesnych, jak i tych klasycznych projektach.

Przygotowując się do stworzenia lub odświeżenia elewacji warto więc rozważyć odważniejsze wykorzystanie dostępnych na rynku materiałów. Ich różnorodność, oryginalny charakter i nowoczesne podejście do produkcji powodują, że są wszechstronnymi narzędziami do tworzenia stylowych elewacji. A te nie tylko pozwalają pozytywnie wyróżnić się inwestycjom, ale także pozytywnie wpłynąć na jakość ich użytkowania i podnieść wartość obiektów.  
RED
Źródło: Artbrick


Tagi:
Artbrick, ocieplanie budynków, ocieplenie budynku

Zobacz podobne artykuły:

Dom Polny ukryty pośród pól
kalendarz 29/12 2018

Dom Polny ukryty pośród pól

Nieruchomości / Dom

2018.12.29

Dom Polny jest kolejnym projektem architektów z warszawskiej pracowni 81.waw.pl. Głównym założeniem realizacji i podstawowym wymogiem inwestora było oddzielenie budynku od ulicy oraz wkomponowanie go w otaczający polny krajob...
Szeregowce – hit ostatnich lat
kalendarz 02/12 2018

Szeregowce – hit ostatnich lat

Nieruchomości / Dom

2018.12.02

Jeden z głównych trendów na rynku mieszkaniowym w ostatnich latach stanowi bez wątpienia rosnąca popularność mieszkań oraz domów w zabudowie szeregowej. Nie może to chyba jednak za bardzo dziwić, bowiem szeregowce czasem okre...
Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej(?)
kalendarz 01/12 2018

Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej(?)

Nieruchomości / Dom

2018.12.01

Prawidłowo zbilansowana dieta, regularne uprawianie sportu… to wciąż za mało, by z czystym sumieniem móc powiedzieć, że świadomie dbamy o zdrowie. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, jak dużą rolę w naszym życiu odgrywa jakość...
Najnowsze artykuły:
Domowe porządki w stylu fit – sprzątaj i chudnij

Domowe porządki w stylu fit – sprzątaj i chudnij

Nieruchomości / Mieszkanie

2019.01.22

Czy zastanawiałaś się kiedyś, ile kalorii możesz spalić w trakcie wykonywania prac domowych? Okazuje się, że naprawdę sporo. Dlatego w nowym roku zmień perspektywę i potraktuj porządki nie jako uciążliwy obowiązek, ale świetn...
Urban Jungle – styl botaniczny w pięknym mieszkaniu w Sopocie

Urban Jungle – styl botaniczny w pięknym mieszkaniu w Sopocie

Nieruchomości / Mieszkanie

2019.01.11

Mieszkanie pełne świeżości, zieleni i nadmorskiej energii – to najnowszy projekt gdańskiej pracowni JT Grupa.
Lofty – stare mury, nowy styl

Lofty – stare mury, nowy styl

Nieruchomości / Mieszkanie

2019.01.10

Na zachodzie Europy oraz w Stanach Zjednoczonych mianem loftów określa się lokale mieszkalne urządzane w budynkach, które dawniej, zwykle w XIX lub w początkach XX wieku pełniły funkcje przemysłowe. Dzisiaj również w Polsce m...

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.