Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

tło
reklama
Jak skutecznie ocieplić budynek?
kalendarz 13/09 2018

Jak skutecznie ocieplić budynek?

Dom

Dodatkowo jak sprawić, by ocieplenie budynku było nie tylko skuteczne i trwałe i  zapewniło jej wyjątkową estetykę?
Na pierwszy rzut oka najpopularniejsze wykończenia ociepleń elewacyjnych to sprawdzona przez lata klasyka. Znajdziemy wśród nich przede wszystkim „wielką czwórkę”: kamień, drewno, tynk i klinkier. Każdy z tych materiałów ma swoje zalety i wady, każdy może też być ciekawą opcją dla projektantów i inwestorów poszukujących narzędzia do stworzenia oryginalnej elewacji. O tym, jakie rozwiązanie wybrać, decydują zarówno względy estetyczne jak i właściwości poszczególnych materiałów.

Naturalna uroda drewna
Elewacje drewniane to niezaprzeczalna uroda naturalnej faktury, którą ożywiać można szeroką paletą barw farb czy lakierów. W połączeniu z różnorodnymi profilami desek i gontów elewacyjnych daje to możliwość dostosowania drewnianego wykończenia do całościowego charakteru projektu – zarówno tradycyjnego, np. utrzymanego w tradycyjnych brązach, jak i nowoczesnego, bazującego na modnych bielach czy szarościach.

Za wadę elewacji drewnianych uznać należy proces ich konserwacji, zdecydowanie częstszej w porównaniu zwłaszcza do kamienia i klinkieru. Konieczność okresowego malowania czy lakierowania ma duże znaczenie dla zachowania właściwości izolacyjnych, a zwłaszcza estetycznych okładziny. Wyzwaniem może się okazać także jej montaż, wymagający często tworzenia dodatkowego stelaża nośnego. Alternatywnym, coraz modniejszym ostatnio rozwiązaniem są elewacyjne płyty ceramiczne imitujące drewniane deski. Wymagają jednak zastosowania dodatkowo tradycyjnej izolacji z wełny lub styropianu. Są łatwiejsze w pielęgnacji, ale także bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne w wyniku uderzeń.

Kamień, tynk, a może klinkier?
Inny klasyczny materiał wykorzystywany do wykończenia elewacji to kamień. Jego trwałość jest jednak proporcjonalna do kosztów wykonania. Cena budulca, jego obróbki i montażu plasują go wśród najdroższych materiałów elewacyjnych. Opcjonalnym rozwiązaniem mogą być małe płytki kamienne zamiast dużych płyt, a także zastosowanie kamienia sztucznego.

Na przeciwległym biegunie kosztów i technologii wykonania znajdziemy tynk. Jest łatwy w aplikowaniu i daje szerokie pole do wykorzystania bogatego wachlarza barw. Wymaga jednak okresowego odświeżania, zwłaszcza na budynkach znajdujących się w miastach i innych miejscach o wysokim poziomie zanieczyszczenia powietrza.

Niesłabnącą popularnością w wykańczaniu elewacji cieszy się również klinkier. Prestiżowa cegła przekonuje nie tylko stylowym wyglądem i bogatą paletą barw, ale także wyjątkową trwałością i odpornością na zabrudzenia. Ceną za niskie koszty utrzymania i podniesienie wartości inwestycji są nakłady poniesione w trakcie realizacji. W tym kontekście ciekawym rozwiązaniem jest system łączący w sobie izolację termiczną elewacji z wykończeniem w postaci klinkierowych kształtek naklejanych na profilowaną płytę styropianową. Wizualny efekt nie odbiega od klasycznej klinkierowej ściany, a jest od takiej konstrukcji zdecydowanie tańszy i szybszy w realizacji – nie wymaga bowiem m.in. przygotowywania ławy fundamentowej.

– Projektanci i inwestorzy chętnie sięgają po takie rozwiązanie, jednocześnie zwracając się do nas po porady w jego kreatywnym wykorzystaniu. Pytają o dobór kolorystyczny płytek, jak i o sposoby łączenia systemu z innymi materiałami elewacyjnymi. Dzięki naszemu doświadczeniu, bogatej bazie realizacji obejmującej również rysunki techniczne, jesteśmy w stanie zawsze pomóc w stworzeniu stylowej elewacji praktycznie każdego budynku – mówi Bogdan Dobrowolski, ekspert firmy ArtBrick,

Związek idealny
Dzięki nowoczesnym technologiom budowlanym tradycyjne materiały wykończeniowe mogą być swobodniej dostosowywane do potrzeb i wymagań nawet bardzo niestandardowych projektów. Najprostszym sposobem tworzenia oryginalnej elewacji ocieplającej pozostaje tynk na izolacji styropianowej. Umożliwia łatwe podkreślanie elementów bryły budynku i dostosowanie barw do obowiązujących trendów – aktualnie skłaniających się w kierunku wspomnianych już łączeń bieli i szarości. Warto jednak pamiętać, aby zabawę z kolorami stosować z umiarem – zbyt „pstrokata” elewacja może wywołać efekt odwrotny do zamierzonego, tworząc wrażenie przypadkowości.

Jak dodaje ekspert firmy ArtBrick: – Bardzo popularnym i jednocześnie dającym inwestorom i projektantom największe pole do popisu rozwiązaniem są łączenia wspomnianych materiałów. Dzięki temu łatwiej nadać elewacji oryginalnego charakteru, wykorzystując jednocześnie zalety różnych budulców. Drewno i kamień doskonale sprawdzają się jako dekoracyjne wstawki podkreślające bryłę budynku lub wypełniające zamknięte fragmenty elewacji. Wyjątkowo uniwersalne właściwości kompozycyjne prezentuje zwłaszcza klinkier, tworząc stylowe połączenia nie tylko z drewnem, kamieniem czy tynkiem, ale także szkłem czy metalem, często wykorzystywanymi zarówno w nowoczesnych, jak i tych klasycznych projektach.

Przygotowując się do stworzenia lub odświeżenia elewacji warto więc rozważyć odważniejsze wykorzystanie dostępnych na rynku materiałów. Ich różnorodność, oryginalny charakter i nowoczesne podejście do produkcji powodują, że są wszechstronnymi narzędziami do tworzenia stylowych elewacji. A te nie tylko pozwalają pozytywnie wyróżnić się inwestycjom, ale także pozytywnie wpłynąć na jakość ich użytkowania i podnieść wartość obiektów.  
RED
Źródło: Artbrick


Tagi:
Artbrick, ocieplanie budynków, ocieplenie budynku

Zobacz podobne artykuły:

Jak ochronić dom przed nadmiernym słońcem w upalne lato?
kalendarz 05/07 2021

Jak ochronić dom przed nadmiernym słońcem w upalne lato?

Nieruchomości / Dom

2021.07.05

Nadmierne nagrzewanie pomieszczeń jest problemem, który skutecznie utrudnia nam możliwość koncentracji, odpoczynku lub po prostu ukrycia się przed panującym za oknami ukropem.
Holenderski chłód na elewacjach i we wnętrzach
kalendarz 01/07 2021

Holenderski chłód na elewacjach i we wnętrzach

Nieruchomości / Dom

2021.07.01

Główną cechą holenderskiego stylu jest przestronność. Zarówno na elewacjach, jak i przy aranżacji wnętrz króluje stonowana kolorystyka.
W zdrowym domu
kalendarz 17/06 2021

W zdrowym domu

Nieruchomości / Dom

2021.06.17

Dom ma pełnić oazę spokoju i bezpieczeństwa. To miejsce, w którym odpoczywamy, regenerujemy organizm czy spełniamy swoje marzenia. Jakość wnętrz, w których przebywamy ma ogromne znaczenie dla naszego samopoczucia oraz zdrowia...

Firmy z branży

Home Invest Group sp. z o.o.

mazowieckie
ul. Jana Kazimierza 64
01-248 Warszawa
Tel.: Tel.: 22 518 55 00
https://homeinvest.pl/
Najnowsze artykuły:
Przełam meblową nudę 

Przełam meblową nudę 

Wnętrze

2021.08.03

Wybierając płyty laminowane niestety zazwyczaj kierujemy się schematami.
Holenderski chłód na elewacjach i we wnętrzach

Holenderski chłód na elewacjach i we wnętrzach

Nieruchomości / Dom

2021.07.01

Główną cechą holenderskiego stylu jest przestronność. Zarówno na elewacjach, jak i przy aranżacji wnętrz króluje stonowana kolorystyka.
W zdrowym domu

W zdrowym domu

Nieruchomości / Dom

2021.06.17

Dom ma pełnić oazę spokoju i bezpieczeństwa. To miejsce, w którym odpoczywamy, regenerujemy organizm czy spełniamy swoje marzenia. Jakość wnętrz, w których przebywamy ma ogromne znaczenie dla naszego samopoczucia oraz zdrowia...

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.