Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

tło
reklama
Gra w kolory, czyli sztuka doboru fugi i silikonu
kalendarz 15/02 2018

Gra w kolory, czyli sztuka doboru fugi i silikonu

Płytki ceramiczne od lat niezmiennie królują w naszych kuchniach i łazienkach. Moda na nie zdaje się nie przemijać – są eleganckie, trwałe i praktyczne, a bogata oferta rynkowa pozwala tworzyć finezyjne i niepowtarzalne kreacje wnętrz.

Same płytki to jednak za mało, by uzyskać stylową aranżację przestrzeni, która będzie się dobrze prezentować przez długie lata. Niewidoczne, lecz równie ważne, są fugi. To one odpowiadają za końcowy efekt i wpływają na prawidłowe funkcjonowanie okładzin.

Gładkie, zdobione, imitujące marmur czy drewno… – różnorodność wzorów, kolorów, a także rozmiarów płytek jest tak duża, że stwarza wręcz nieograniczone możliwości w zakresie urządzania wnętrz. Jednak niezwykły efekt aranżacyjny kuchni czy łazienki, jaki możemy osiągnąć stosując stylową okładzinę ceramiczną, bardzo łatwo zepsuć, niewłaściwie dobierając spoiny wypełniające przestrzeń między płytkami bądź całkowicie z nich rezygnując.

„Ostatnio popularne stało się bezfugowe układanie glazury. Podążanie za tym trendem to dość ryzykowne posunięcie. Fuga spełnia rolę mikro-dylatacji – chroniąc krawędzie płytek przed uszkodzeniem. Jeśli z niej zrezygnujemy i pozwolimy, aby płytki się o siebie opierały, to pod wpływem nacisku lub w wyniku rozszerzalności termicznej, na ich powierzchni mogą powstawać uszkodzenia szkliwa lub pęknięcia. Dlatego rozsądniej stosować przynajmniej minimalne spoiny o szerokości 1,5 mm.” – mówi Maciej Iwaniec, ekspert firmy Baumit.

Kolorowy akcent w kuchni i łazience
Wybór koloru fugi może poprawić lub zepsuć efekt wizualny położonych płytek. Nawet wyszukana glazura i najbardziej oryginalny projekt na nic się zdadzą, jeśli niewłaściwie dobierzemy barwę i szerokość spoin. Stając przed takim zadaniem, warto w pierwszej kolejności odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki efekt chcemy uzyskać: prosty i naturalny czy może bardziej odważny i niekonwencjonalny?

„Fuga w tonacji kolorystycznej zbliżonej do odcienia glazury wywoła efekt harmonii i jednolitej przestrzeni, pozbawionej zbędnych podziałów. Warto o tym pamiętać, gdy w grę wchodzi urządzanie małej łazienki – widoczne linie pomniejszają optycznie wnętrza. Jeśli natomiast zależy nam na tym, by wyeksponować ciekawy układ glazury czy terakoty, warto posłużyć się kontrastem – jasna fuga idealnie podkreśli rozmieszczenie i proporcje ciemnych płytek.

Oryginalność kompozycji płytkowych możemy zaakcentować nie tylko barwą spoin, ale również operując ich szerokością. Pamiętajmy jednak, że grubość fugi powinna iść w parze przede wszystkim z wielkością płytek. Należy wziąć tu również pod uwagę potencjalne wahania wilgotności, które powodują, że cała konstrukcja pracuje. Dlatego im większy format i im większe zmiany wilgotności, tym szerszą spoinę powinniśmy rozważyć. Szerokie fugi zalecane są również do płytek o nierównych brzegach. Doskonale sprawdzą się także w sytuacji, gdy zechcemy podkreślić kolor oraz fakturę ceramiki.” – podpowiada ekspert firmy Baumit.

Pomieszczenie ma znaczenie
Mimo obfitości kolorystycznej oferty rynkowej, wybierając zaprawę do spoinowania płytek powinniśmy kierować się nie tylko kolorem, ale również właściwościami, które kwalifikują ją do zastosowania w określonych warunkach. „W pomieszczeniach mokrych, takich, jak łazienka albo kuchnia, dobrze sprawdzają się elastyczne fugi cementowe, np. Baumit PremiumFuge, zmodyfikowane substancjami hydrofobowymi, wywołującymi tzw. efekt perlenia. Dzięki temu woda nie wnika w strukturę fugi i nie powoduje zawilgocenia podłoża, a sama spoina na dłużej zachowuje swoje parametry techniczne oraz walory estetyczne.” – wyjaśnia Maciej Iwaniec.

Szczelność pod kolor
Decydując się na aranżację kuchni czy łazienki z wykorzystaniem płytek ceramicznych, oprócz elastycznej fugi, konieczne jest zastosowanie wypełniacza silikonowego, np. Baumit Silikon. Jego użycie wymagane jest w miejscu styku różnych powierzchni – krawędzi ścian, połączenia ścian z posadzką – oraz wszędzie tam, gdzie spoiny narażone są na częste zawilgocenie i bezpośrednie działanie wody – spoiny przy urządzeniach sanitarnych, wokół wanien, brodzików czy umywalek.

Preparaty na bazie silikonu zawierają środki grzybobójcze, które utrudniają rozwój pleśni na wilgotnych powierzchniach. Ich zaletą jest elastyczność, która sprawia, że połączenie między powłokami wykonanymi z różnych materiałów nie pęka i pozostaje szczelne nawet pod wpływem działania wysokich temperatur czy niewielkich ruchów lub drgań. Silikony, podobnie jak fugi, dostępne są w bogatej palecie barw, dzięki czemu nie musimy rezygnować z wybranej wcześniej koncepcji aranżacyjnej, dobierając je dowolnie pod kolor fugi.
RED
Źródłó:Baumit 


Tagi:
Fugi, Baumit, silikon

Zobacz podobne artykuły:

Kuchnia w skandynawskim stylu
kalendarz 04/02 2018

Kuchnia w skandynawskim stylu

Wnętrze

2018.02.04

Styl skandynawski to jest jednym z popularniejszych w aranżacji wnętrz. Wydawałoby się, że urządzenie pomieszczenia w taki sposób jest łatwe, jednak nic bardziej mylnego!
Zmiana połysku podłogi dzięki środkom do konserwacji
kalendarz 04/02 2018

Zmiana połysku podłogi dzięki środkom do konserwacji

Wnętrze

2018.02.04

Środki do konserwacji posadzek lakierowanych mają za zadanie wydłużyć czas ich użytkowania i zniwelować niewielkie zarysowania na powierzchni. Mało kto jednak wie, że dzięki innowacyjnym wyrobom marki Domalux Professional, mo...
Jakie będą trendy wnętrzarskie w tym roku?
kalendarz 08/01 2018

Jakie będą trendy wnętrzarskie w tym roku?

Wnętrze

2018.01.08

Wiele osób z początkiem nowego roku często zastanawia się, jak odnowić lub odświeżyć mieszkanie. Warto sprawdzić, jakie rozwiązania będą modne w nadchodzącym sezonie.
Najnowsze artykuły:
O ile wzrosły w tym roku ceny nowych mieszkań?

O ile wzrosły w tym roku ceny nowych mieszkań?

Nieruchomości / Mieszkanie

2023.08.30

Jaki wzrost cen mieszkań przyniosło pierwsze półrocze br.? O ile jeszcze mogą być droższe do końca roku? Co głównie wpływa na podwyżki?        
Kuchenne trendy 

Kuchenne trendy 

Wnętrze / Kuchnia

2023.08.23

Jakie kuchnie cieszą się popularnością? Które są znane i lubiane?
Ile trzeba mieć na lokal usługowy w nowym osiedlu?

Ile trzeba mieć na lokal usługowy w nowym osiedlu?

Nieruchomości / Mieszkanie

2023.08.09

Jak kształtują się ceny lokali usługowych w nowych inwestycjach mieszkaniowych? Czy jest na nie popyt? Jakie lokale cieszą się największym zainteresowaniem? Czy projektowanych jest ich teraz więcej? W których osiedlach są dos...