Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

tło
reklama
Funkcjonalne i zgodne z prawem
kalendarz 06/02 2017

Funkcjonalne i zgodne z prawem

Sprzęt

Od stycznia br. zmianie uległy przepisy, dotyczące wymagań energooszczędności dla całych budynków.

Od 1 stycznia 2017 roku obowiązujący minimalny parametr przenikania ciepła dla okien pionowych i drzwi wynosi 1,1 W/m2K, z kolei dla okien dachowych 1,3 W/m2K. Zmiana przepisów prawnych ma wpływ zarówno na działania producentów i dystrybutorów okien i drzwi, jak i inwestorów oraz osób prywatnych, planujących budowę lub remont domu.

Wychodząc naprzeciw stale zmieniającym się potrzebom rynku firma Saint-Gobain Building Glass Polska w 2015 roku wprowadziła do swojej oferty pakiety trzyszybowe najnowszej generacji – CLIMATOPFAMILY. Budowa tych innowacyjnych szyb do okien została optymalnie zaprojektowana do funkcji, jaką mają spełniać. Pakiety szybowe CLIMATOPFAMILY posiadają  parametr przenikania ciepła dla szyb, w zależności od szerokości ramek dystansowych,  na poziomie 0,5 – 0,7 W/m2K.

Jak zmierzyć ciepłochronność budynku?
Współczynnik  definiujący stopień przenikania ciepła oznacza się wartością U i wyraża w W/m2K. Określa on stosunek strumienia cieplnego do powierzchni przegrody i różnicy temperatur z obu jej stron. W przypadku okien na wartość tę składają się trzy czynniki: wartość izolacyjna oszklenia („Ug”),  wartość izolacyjna ram okiennych („Uf”) oraz wartości liniowego współczynnika przenikania ciepła przy krawędziach szyby – współczynnik Psi (Ψ), za który odpowiada ramka dystansowa.   Współczynnik Uw określa ilość ciepła, które przedostaje się przez 1m2 okna, przy założeniu stałej różnicy temperatur pomiędzy wnętrzem budynku, a jego otoczeniem wynoszącym 1K.

Komfort akustyczny w zgiełku miasta  
Wielkomiejski hałas, a zwłaszcza intensywny ruch uliczny nie sprzyjają komfortowi życia i wypoczynku. Nowoczesne szyby zespolone SILENCEcity zostały zaprojektowane  w taki sposób, by tłumić fale dźwiękowe o uciążliwych częstotliwościach; dzięki specjalnej budowie osłabiają one energię dźwięków tworząc barierę dla zgiełku miasta. Na jeszcze większy hałas niż mieszkańcy aglomeracji narażone są osoby zamieszkujące tereny w pobliżu lotnisk. Z myślą o ludziach, którzy każdego dnia narażeni są na oddziaływanie dźwięków przekraczających 70-90 dB stworzone zostały szyby akustyczne SILENCEair, zapewniające wyraźnie odczuwalną redukcję hałasu i poprawę komfortu życia. Współczynnik przenikania ciepła dla obu rodzajów szyb wynosi 0,5 – 0,7 W/m2k.

W zgodzie z naturą i…prawem
Energooszczędne szyby ECOsun zbudowane są z powłok niskoemisyjnych, które przepuszczają do wnętrza większą ilość energii słonecznej niż standardowe szyby dwukomorowe, jednocześnie zatrzymując ją w pomieszczeniach. Z myślą o budynkach, wyposażonych w dużą ilość okien skierowanych w północną – najbardziej zacienioną, a co za tym idzie najbardziej narażoną na wychłodzenie- stronę stworzono szyby ECOterm, wyróżniające się bardzo wysokimi parametrami izolacyjności termicznej. Szyby CLIMATOPFAMILY posiadają również ramkę cieplną SWISSPACER, która dodatkowo zwiększa wydajność cieplną okna. Współczynniki przenikania ciepła dla tych okien wynoszą odpowiednio: Ug=0,6 – 0,7 W/m2K dla ECOsun i Ug=0,5 – 0,7 W/m2K dla ECOterm.

Bezpieczeństwo przez całą dobę
Szkła hartowane i laminowane określane są mianem „bezpiecznych” między innymi dlatego, że cechują się dużo wyższą wytrzymałością od standardowych szyb o tej samej grubości. Bezpieczne pakiety szybowe SAFEkids ze szkła hartowanego są aż 5 razy bardziej odporne na uderzenia, a w przypadku rozbicia rozpadają się na wiele drobnych, nieszkodliwych elementów. W trosce o bezpieczeństwo warto postawić na szyby SAFEhome, cechujące się klasą bezpieczeństwa P2. Ich dodatkowym atutem jest ograniczona przepuszczalność promieni UV do wnętrza pomieszczeń, co zapobiega blaknięciu kolorów ścian czy mebli. Współczynnik przenikania ciepła dla tych rodzajów pakietów szklanych wynosi 0,5 – 0,7 W/m2K.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury dotyczące zmiany minimalnego parametru przenikania ciepła jest istotne dla wszystkich osób, będących obecnie na etapie ustaleń architektonicznych dotyczących budowy lub remontu inwestycji. Wyjątek stanowią obiekty, na których budowę zgodę wydano w 2016 roku (lub wcześniej) i pomieszczenia, w których temperatura nie przekracza 16 °C. Warto również wiedzieć, iż planowana jest kolejna zmiana przepisów w zakresie wymogów przenikania ciepła – od 2021 roku nie będzie on mógł przekroczyć wartości 0,9 W/m2K. Funkcjonalne szyby CLIMATOPFAMILY już dziś spełniają wymogi prawne, które zaczną obowiązywać dopiero w przyszłości.
RED
Źródło:  Saint-Gobain Building Glass Polska


Tagi:
budynki energooszczędne, energooszczędność budynków

Zobacz podobne artykuły:

Mistrzowski system okien aluminiowych
kalendarz 06/12 2022

Mistrzowski system okien aluminiowych

Wyposażenie / Sprzęt

2022.12.06

MasterWin Plus to najnowszy system okien aluminiowych od AWILUX przewidziany dla budynków niskoenergetycznych. Stworzony w trosce o komfort i bezpieczeństwo użytkowników, wyróżnia się nowoczesnym i precyzyjnym wykonaniem oraz...
PVC, aluminiowe czy drewniane – jakie okna wybrać?
kalendarz 02/08 2022

PVC, aluminiowe czy drewniane – jakie okna wybrać?

Wyposażenie

2022.08.02

Rynek stolarki okiennej pełny jest nowoczesnych rozwiązań.
Analizujemy trendy – jakie okna kupują Polacy?
kalendarz 21/09 2020

Analizujemy trendy – jakie okna kupują Polacy?

Wyposażenie / Sprzęt

2020.09.21

Ile okien najczęściej mają polskie domy? Jaki kolor dominuje na rynku stolarki otworowej? Rafał Buczek, ekspert z firmy Awilux, analizuje aktualne decyzje zakupowe Polaków dotyczące stolarki okiennej. 
Najnowsze artykuły:
Elegancja i funkcjonalność

Elegancja i funkcjonalność

Wnętrze / Jadalnia

2024.01.30

Kolekcja Marone Elite to eleganckie i funkcjonalne meble drewniane, inspirowane urokami prowansalskiej scenerii. Wykonane z wysokiej jakości drewna sosnowego fińskiego, są trwałe i odporne na uszkodzenia. 
Okna do domów energooszczędnych i pasywnych

Okna do domów energooszczędnych i pasywnych

Nieruchomości / Dom

2024.01.23

Budownictwo o charakterze pasywnym i energooszczędnym wymaga stosowania rozwiązań, które znacząco ograniczą codzienne zużycie energii.
Jakimi wynikami deweloperzy zamknęli 2023? 

Jakimi wynikami deweloperzy zamknęli 2023? 

Nieruchomości / Mieszkanie

2024.01.23

Czy w minionym roku sprzedało się więcej mieszkań niż w roku 2022? Jak wypadł czwarty kwartał ubiegłego roku? Jakimi decyzjami podjętymi w 2023 roku firmy mogą się pochwalić?