Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

tło
reklama
Dlaczego nabywcy nowych mieszkań rezygnują z zakupu?
kalendarz 23/11 2019

Dlaczego nabywcy nowych mieszkań rezygnują z zakupu?

Mieszkanie

Jakie są przyczyny rezygnacji z zakupu mieszkań na rynku deweloperskim? Z jakich powodów nabywcy odchodzą od kupna zarezerwowanych lokali? Jak często się to zdarza? 

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp S.A.:
Zdecydowanie, najczęstszym podwodem odstąpienia od zakupu mieszkania jest brak zdolności nabywczej klientów, która weryfikowana jest na etapie rezerwacji. Procent rezygnacji zależy od inwestycji.  Najniższy w inwestycjach, w których dominują zakupy za gotówkę, a lokale nabywane są głównie w celach inwestycyjnych. Większy odsetek rezygnacji notowany jest w projektach, gdzie zakup odbywa się przy wsparciu kredytowym.    

Zbigniew Juroszek, prezes Atal:
Powody, dla których klienci rezygnują z zakupu zarezerwowanego mieszkania bywają różne. Część osób jest zmuszona do zaniechania kupna lokalu z uwagi na trudności związane z pozyskaniem finansowania. Motywem takich decyzji bywają również względy osobiste, w tym zmiany potrzeb kupujących. Rezygnacje z kupna zarezerwowanego lokalu nie są jednak częstymi przypadkami. 
 
Małgorzata Ostrowska, członek zarządu i dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.:
Klienci na ogół nie rezygnują z podpisanej umowy rezerwacyjnej na mieszkanie. Zdarza się, ale niezwykle rzadko, że klient zmienia decyzję, bo uzależniał kupno nowego mieszkania od sprzedaży posiadanego, a transakcji sprzedaży nie udało mu się przeprowadzić. Kupujący rezygnują też z powodu zmiany planów życiowych lub inwestycyjnych. Sporadycznie zdarzają się również rezygnacje z przyczyn finansowych. Klienci korzystają z naszego bezpłatnego doradztwa kredytowego. Doradca wybiera najlepiej dopasowaną do możliwości kupującego ofertę kredytu i realizuje wszelkie formalności, dzięki czemu zapewnia nabywcy pozytywną decyzję banku.  

Andrzej Gutowski, wiceprezes i dyrektor ds. sprzedaży Ronson Development:
Główną przyczyną wycofania rezerwacji jest brak finansowania ze strony banku. Klienci poszukujący mieszkania zazwyczaj wstępnie sprawdzają swoją zdolność kredytową, natomiast dopiero po podpisaniu umowy z deweloperem jest ona weryfikowana przez bank i czasem okazuje się niższa niż wstępnie zakładana.  

Wojciech Duda, wiceprezes Duda Development:
Rezygnacja z zakupu mieszkania to sytuacja, która zdarza się rzadko, a jeśli do niej dochodzi, przyczyną zazwyczaj jest odmowa przyznania kredytowania. Dla zapewnienia maksymalnego komfortu zakupu naszym klientom, posiłkującym się kredytem hipotecznym, gwarantujemy możliwość odstąpienia od umowy deweloperskiej w przypadku braku pozytywnej oceny banku.     

Monika Perekitko, członek zarządu Matexi Polska:
Klienci bardzo rzadko wycofują się z zakupu zarezerwowanego mieszkania. Jedynym czynnikiem wymuszającym czasem takie zachowanie są problemy z uzyskaniem kredytu na zakup lokalu. Dotyczy to 5-10 procent klientów, którzy dokonali rezerwacji.

Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic:
Rezygnacje, z którymi mamy do czynienia w naszych inwestycjach są głównie spowodowane brakiem zdolności kredytowej oraz przyczynami życiowymi i osobistymi. Stanowią zaledwie kilka procent wszystkich rezerwacji.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest:
Najczęstszą przyczyną takiej sytuacji jest brak możliwości uzyskania kredytu przez klientów. Jednak nie zdarza się to zbyt często, ponieważ na etapie zainteresowania naszą ofertę zapewniamy nabywcom fachową pomoc eksperta finansowego, który bada zdolność kredytową i z reguły jest w stanie zdobyć finansowanie. 

Monika Foremniak, specjalista ds. sprzedaży mieszkań w firmie Peira:
Rezygnacje z rezerwacji mieszkań zdążają się rzadko. Jeśli klienci decydują się na podpisanie umowy rezerwacji są najczęściej już po kilku rozmowach dotyczących inwestycji, dobrze ją znają i ich decyzje są wiążące. Najczęstszym powodem rezygnacji z zakupu jest brak uzyskanego kredytu na mieszkanie.

Weronika Chylarecka, specjalista ds. marketingu w Blockpol Developer:
Myślę, że co najmniej jedna trzecia klientów odchodzi od zakupu z powodu zmiany decyzji odnośnie lokalizacji, zbyt wysokiej ceny lub braku zdolności kredytowej.

Katarzyna Nowicka, prezes zarządu w firmie Akord:
Najczęstszą przyczyną rezygnacji z zakupu mieszkania są zmiany planów życiowych oraz trudności ze sprzedażą nieruchomości na rynku wtórnym. 

Marta Drozd-Piekarska, pełnomocnik zarządu Allcon Osiedla:
Dzięki dostępowi do informacji klienci bardzo świadomie podchodzą do zakupu. Pierwszą, szeroką analizę dostępnych ofert przeprowadzają na stronach internetowych deweloperów, a następnie kontaktują się z tymi firmami, których propozycje spełniają ich oczekiwania. Przychodząc na spotkanie są dobrze przygotowani i często uzupełniają jedynie wiedzę o szczegóły dotyczące umowy, kosztów administrowania, czy kondycji finansowej firmy. Klienci dokonujący rezerwacji często są już związani z daną inwestycją i zwykle decydują się na zawarcie transakcji. 

Wojciech Chotkowski, prezes zarządu Aria Development:
Klienci rezygnują z zakupu sporadycznie. Są to jednostkowe przypadki na przykład w sytuacji, gdy bank odmówi finansowania lub klient musi zmienić plany z przyczyn losowych. 

Autor: Dompress.pl


Tagi:
rezygnacja z kupna mieszkań, mieszkanie rezygnacja,

Zobacz podobne artykuły:

Jaki metraż mają najchętniej wybierane dwójki i trójki
kalendarz 31/12 2019

Jaki metraż mają najchętniej wybierane dwójki i trójki

Nieruchomości / Mieszkanie

2019.12.31

Jakiej wielkości mieszkania dwu i trzypokojowe są dziś najczęściej kupowane? Czy osoby nabywające swoje pierwsze mieszkanie stać na większy metraż niż wcześniej? Jak w ciągu ostatnich kilku lat zmieniły się preferencje kupują...
Ile kosztują najtańsze mieszkania na rynku deweloperskim?
kalendarz 22/11 2019

Ile kosztują najtańsze mieszkania na rynku deweloperskim?

Nieruchomości / Mieszkanie

2019.11.22

W jakich cenach deweloperzy mają najtańsze mieszkania w ofercie? W jakim metrażu? W których inwestycjach je znajdziemy? 
Czy rządowe programy mieszkaniowe są konkurencją dla deweloperów?
kalendarz 21/11 2019

Czy rządowe programy mieszkaniowe są konkurencją dla deweloperów?

Nieruchomości / Mieszkanie

2019.11.21

Czy deweloperzy zauważają wpływ programu Mieszkanie Plus lub Funduszu Mieszkań na Wynajem na rynek w lokalizacjach, w których realizują inwestycje? Czy rządowe propozycje rzutują na decyzje nabywców mieszkań? Czy stanowią kon...
Najnowsze artykuły:
Gra w kolory 

Gra w kolory 

Wnętrze / Salon

2019.11.24

O sukcesie tego wnętrza decyduje prostota. Połączenie nowoczesnych mebli i czystych pastelowych kolorów dało efekt w postaci aranżacji stonowanej, ale niepozbawionej energii. Na tym zbalansowanym tle wzrok przyciąga sofa pols...
Planuj jesienią – buduj wiosną

Planuj jesienią – buduj wiosną

Nieruchomości / Dom

2019.11.20

Długie wieczory i jesienna słota to idealny czas na przemyślenia, jakie zmiany można wprowadzić w otoczeniu domu na wiosnę. Podpowiadamy, jak zaaranżować je w stylu nowoczesnym. 
Drugi etap Osiedla Coopera już w sprzedaży

Drugi etap Osiedla Coopera już w sprzedaży

Nieruchomości / Inwestycje

2019.11.19

Unidevelopment rozpoczął sprzedaż mieszkań w drugim etapie Osiedla Coopera. Inwestycja realizowana jest w dynamicznie rozwijającej się części warszawskiego Bemowa, która w związku z budową II linii metra przyciąga wielu nowyc...

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.