Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

tło
reklama
Więcej energooszczędnych budynków w 2017 roku
kalendarz 12/01 2017

Więcej energooszczędnych budynków w 2017 roku

Prawo i Finanse

Nowe przepisy w budownictwie

1 stycznia weszła w życie nowelizacja rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. (Dz. U. 2015.1422 z dnia 2015.09.18) dotycząca warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Nowe regulacje wpłyną na rozwój energooszczędnych rozwiązań w budownictwie i w oczywisty sposób spowodują ograniczenie zużycia energii.

Nowe przepisy dotyczą wszystkich, którzy rozpoczęli budowę po Nowym Roku. Inwestorzy, którzy uzyskali pozwolenie na budowę lub złożyli taki wniosek do końca 2016 roku, mogą budować dom według starych przepisów, natomiast ci, którzy posiadają już projekt domu, ale nie sfinalizowali jeszcze spraw formalnych, są zobowiązani do zaktualizowania projektu i przystosowania go do obowiązujących przepisów.

Nowe progi zużycia energii pierwotnej (EP) i nowe wartości współczynnika przenikania ciepła (U)

Nowe przepisy są przede wszystkim nakierowane na zmniejszenie zapotrzebowania budynków na energię cieplną, dlatego też obniżono dopuszczalny próg zużycia energii pierwotnej (EP), który jest wskaźnikiem rocznego zużycia energii potrzebnej do ogrzania, chłodzenia, wentylacji danego budynku oraz podgrzewania wody użytkowej.

Nowe przepisy zmniejszają także wartość współczynnika przenikania ciepła (U) ścian, dachów, stropów i pozostałych konstrukcji, co jest równoznaczne z lepszą termoizolacją budynków oraz niższymi kosztami ogrzewania.

Nowe wartości EP i U dla budynków

Nowe wartości


1.01.2014 r.

1.01.2017 r.

1.01.2021 r.

EP [kWh/(m2*rok)]
- wskaźnik zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię pierwotną

120

95

70

Uścian [W/(m2*K)]
dla ścian zewnętrznych

0,25

0,23

0,20

Udachu [W/(m2*K)]
dla dachu

0,20

0,18

0,15

Upodłóg [W/(m2*K)]
dla podłóg na gruncie

0,30

0,30

0,3

– Nie tylko warto, ale i trzeba izolować termicznie budynek zgodnie z nowymi wytycznymi dotyczącymi energii pierwotnej (EP) i współczynnika przenikania ciepła (U), ponieważ gwarantują one komfort cieplny w domu latem i zimą oraz niskie rachunki za ogrzewanie. W świetle nowych przepisów eksperci szczególnie rekomendują używanie wysokiej jakości materiałów oraz odpowiedniej grubości izolacji odpowiedzialnych za niski wskaźnik EP i U – mówi Krzysztof Krzemień, dyrektor ds. technicznych Termo Organiki.
Jak dobrze budować w świetle nowych przepisów?

Przede wszystkim należy dokładnie zapoznać się z nowymi przepisami i zastosować je w nowopowstającej inwestycji. Warto również zwrócić szczególną uwagę na jakość oraz parametry produktów potrzebnych do termoizolacji budynku. Przy wyborze materiałów najlepiej zaufać znanym markom posiadającym rekomendacje znanych instytucji, np. Instytutu Techniki Budowlanej, które na polskim rynku posiada największy producent styropianu – Termo Organika.

RED

Źródło: Termoorganika

 


Tagi:
dom energooszczędny, domy energooszczędne

Zobacz podobne artykuły:

Jak się legalnie pozbyć komornika? Oto kilka sposobów
kalendarz 08/01 2024

Jak się legalnie pozbyć komornika? Oto kilka sposobów

Prawo i Finanse

2024.01.08

Rozmawiamy z ekspertem od finansów i od antywindykacji - Panem Krzysztofem Oppenheimem, właścicielem Kancelarii Doradztwa Finansowego, który opowiada jak można legalnie obronić się przed skuteczną egzekucją komorniczą....
Czy odmrożenie kredytów wystarczy, by ruszyła sprzedaż mieszkań?
kalendarz 30/12 2022

Czy odmrożenie kredytów wystarczy, by ruszyła sprzedaż mieszkań?

Prawo i Finanse

2022.12.30

Czy wyhamowanie podwyżek stóp procentowych i zniesienie rekomendacji KNF, która drastycznie obniża zdolność kredytową, sprawiłoby zdaniem deweloperów, że klienci wrócą do biur sprzedaży? Czy odblokowanie dostępu do finansowan...
Komornik nie taki straszny, jak go malują
kalendarz 05/07 2022

Komornik nie taki straszny, jak go malują

Prawo i Finanse

2022.07.05

O tym jak sobie radzić, kiedy nie starcza „do pierwszego” i jak się ochronić przed egzekucją komorniczą, rozmawiamy z ekspertem od finansów i od antywindykacji - Krzysztofem Oppenheimem, właścicielem Kancelarii Doradztwa Fina...
Najnowsze artykuły:
Co jest dziś najważniejsze dla osób kupujących mieszkania?

Co jest dziś najważniejsze dla osób kupujących mieszkania?

Nieruchomości / Mieszkanie

2024.04.03

Jakie czynniki decydują o wyborze mieszkań? Co jest teraz kluczowe dla nabywców? Jakie nowoczesne rozwiązania technologiczne wdrażane są w nowych inwestycjach? Które są najwyżej punktowane przez kupujących?
Elegancja i funkcjonalność

Elegancja i funkcjonalność

Wnętrze / Jadalnia

2024.01.30

Kolekcja Marone Elite to eleganckie i funkcjonalne meble drewniane, inspirowane urokami prowansalskiej scenerii. Wykonane z wysokiej jakości drewna sosnowego fińskiego, są trwałe i odporne na uszkodzenia. 
Okna do domów energooszczędnych i pasywnych

Okna do domów energooszczędnych i pasywnych

Nieruchomości / Dom

2024.01.23

Budownictwo o charakterze pasywnym i energooszczędnym wymaga stosowania rozwiązań, które znacząco ograniczą codzienne zużycie energii.