Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

tło
reklama
Sezon na wiosenne metamorfozy czterech kątów rozpoczęty!
kalendarz 20/03 2018

Sezon na wiosenne metamorfozy czterech kątów rozpoczęty!

Nieruchomości / Mieszkanie

Jeśli marzy Ci się generalny remont lub odświeżenie mieszkania - zacznij planowanie już dziś.

Pierwsze dni wiosny to optymalny czas na rozpoczęcie porządków, odświeżenie mieszkania lub domu
oraz przeprowadzenie generalnego remontu i istotnych prac renowacyjno-budowlanych. Najbardziej opłacalną i najczęściej zalecaną pracą remontowo-budowlaną jest ocieplenie ścian budynku. Termomodernizacja budynku zapewnia komfort mieszkańców, a także przynosi inwestorowi oszczędności liczone w tysiącach złotych na sezon i znacząco redukuje smog.

Jeśli planujesz tylko porządki czy drobną pracę remontową, jak np. pomalowanie pokoju dziecka czy łazienki, do działania możesz przystąpić z marszu. Jeśli jednak chcesz wykonać większą robotę budowlaną jak malowanie wszystkich pomieszczeń domu czy ocieplenie ścian budynku, warto wszystko dobrze zaplanować. Początek sezonu remontowego to  najlepszy czas by „zdobyć” solidną ekipę budowlaną - później może pojawić się problem z jej znalezieniem ze względu na szczyt sezonu remontowo-budowlanego.

Zaplanuj i wprowadź w życie
Eksperci od lat powtarzają - planowanie to podstawa udanego remontu. Jedną z najważniejszych kwestii przed przystąpieniem do prac remontowo-budowlanych jest określenie ich zakresu. Niestety, nawet wielu doświadczonych wykonawców często pomija ten etap, a następnie musi „improwizować”, co prowadzi do bałaganu, wydłużenia czasu trwania prac, a często niepotrzebnie powiększa koszty. Typowy remont domu czy mieszkania związany jest z takimi pracami jak: malowanie ścian, montaż oświetlenia, ułożenie terakoty i/lub glazury, wymiana ceramiki łazienkowej, cyklinowanie podłóg, itd. Należy dokładnie przemyśleć, jakie prace remontowe chcemy wykonać i określić ich kolejność. Ma to kluczowe znaczenie szczególnie przy większych remontach, takich jak wymiana okien i ocieplanie ścian. Przed każdym remontem warto więc zrobić na własny użytek harmonogram prac, który je usystematyzuje i zapewni ich zakończenie w terminie. Przygotowując grafik warto mieć na uwadze, aby na jego początku były umieszczane prace wymagające więcej czasu. Istotna jest również kolejność prac. Na przykład cyklinowanie podłóg wykonujemy przed malowaniem, a wymianę okien przed ociepleniem ścian.

Jakość i ilość materiałów
Jedną z podstawowych czynności w trakcie przygotowywania się do remontu domu czy mieszkania jest dokładne obliczenie powierzchni, których będą dotyczyły prace. Na pomiary zwracamy uwagę zawsze, zarówno przy zakupie kafelków, farby czy ilości styropianu do docieplenia budynku. Nieprecyzyjne wyliczenia mogą powodować chaos podczas prac remontowych. Niektórzy producenci na swoich stronach udostępniają bezpłatne e-narzędzia i specjalne kalkulatory, które w szybki sposób pomagają obliczyć i wybrać ilość potrzebnego materiału oraz jego parametry.  

-  Posiadamy nowoczesne e-narzędzia, które bezpłatnie udostępniamy na naszej firmowej stronie www.termoorganika.pl. Dzięki nim można w łatwy i przyjemny sposób zaplanować ocieplenie niemal każdego domu jednorodzinnego - mówi  Krzysztof Krzemień, dyrektor ds. technicznych Termo Organiki. Np. kalkulator „Oblicz współczynnik U” w przystępny sposób pomaga dobrać styropian tak, by spełnić wymagania ochrony cieplnej, z kolei „Konfigurator” pomaga w skompletowaniu systemu ociepleń, czyli określeniu ile materiałów typu: styropian, tynki, kleje, itp. będzie potrzebne do wykonania ocieplenia.

Podobne programy ułatwiające zaplanowanie remontu udostępniają, np. producenci farb wewnętrznych.
- Kupując materiały budowlane warto zawsze wybierać produkty markowe, które posiadają certyfikaty i rekomendacje jakości przyznane przez niezależne, notyfikowane w Unii Europejskiej
instytuty badawcze, zajmujące się weryfikacją jakości materiałów budowlanych. W Polsce tego typu zaświadczenia wydaje Instytut Techniki Budowlanej (ITB). Dlatego przed zakupem warto sprawdzić czy materiał budowlany, który chcemy kupić, posiada wyżej wymienione certyfikaty - dodaje Krzysztof Krzemień, ekspert Termo Organiki.

Eksperci zalecają również sprawdzenie wyników badań dot. jakości materiałów budowlanych opublikowanych przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB). Wyniki znajdują się na oficjalnej stronie GUNB-u: www.gunb.gov.pl/probki.

Trudne sprawy pozostawiamy profesjonalistom
Jeśli mamy już harmonogram, ustalony zakres prac oraz wybrane materiały, czeka nas decyzja
czy remont przeprowadzamy we własnym zakresie, czy też skorzystamy z ekipy remontowej.
Mimo, że na budowlance zna się każdy, niemal tak samo dobrze jak na piłce nożnej i polityce,
to jednak skomplikowane prace wymagające fachowej wiedzy oraz doświadczenia radzimy powierzyć profesjonalistom. Tu oczywiście pojawia się pytanie: gdzie i jak ich znaleźć? Najlepiej korzystać
z rekomendacji rodziny oraz przyjaciół. Jeśli ta metoda zawiedzie, pozostaje nam skorzystać z ogłoszeń w branżowych portalach internetowych. Przed ostatecznym wyborem ekipy remontowej zawsze żądajmy od niej referencji, które następnie koniecznie należy sprawdzić. I pamiętajmy o szczegółowym sformułowaniu umowy z wykonawcą.

O czym jeszcze warto pamiętać? Nie ma sensu zwlekać, bo wiosna to najlepszy czas na porządki
i rozpoczęcie remontów zarówno tych małych, jak i dużych.
RED
Źródło:  Termo Organika


Tagi:
Termo Organika, remont

Zobacz podobne artykuły:

Jakie mieszkania wybierają inwestorzy?
kalendarz 12/05 2019

Jakie mieszkania wybierają inwestorzy?

Nieruchomości / Inwestycje

2019.05.12

Które inwestycje cieszą się największym powodzeniem wśród osób kupujących mieszkania na wynajem? Jakie lokale wybierają? Czy inwestorzy decydują się na zakupy pakietowe? 
Jaka grupa klientów kupuje pierwsze mieszkanie?
kalendarz 10/05 2019

Jaka grupa klientów kupuje pierwsze mieszkanie?

Nieruchomości / Mieszkanie

2019.05.10

Czy na przestrzeni ostatnich lat zmienił się profil osoby poszukującej swojego pierwszego mieszkania? W jakim wieku są kupujący, którzy planują zamieszkać na swoim? Jakie mieszkania zwykle wybierają? 
Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie?
kalendarz 09/05 2019

Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie?

Nieruchomości / Mieszkanie

2019.05.09

Jak  duże mieszkania znajdziemy w ofercie deweloperów? W których projektach je kupimy? Ile kosztują? 
Najnowsze artykuły:
Sezon nadchodzi. Jak zamienić balkon w oazę relaksu?

Sezon nadchodzi. Jak zamienić balkon w oazę relaksu?

Wyposażenie / Dekoracje

2019.05.13

Balkony w bloku często stają się miejscem, o którym chcielibyśmy całkowicie zapomnieć. Z jednej strony szkoda nam tej przestrzeni, z drugiej często staje się schowkiem dla kłopotliwych przedmiotów, takich jak rowery czy stare...
Kuchnia dla konesera

Kuchnia dla konesera

Wnętrze / Kuchnia

2019.05.11

MaxFliz w Krakowie to miejsce znane miłośnikom luksusowego wyposażenia wnętrz. 
Przygniotły Cię długi? Po prostu walcz!

Przygniotły Cię długi? Po prostu walcz!

Prawo i Finanse

2019.03.12

O tym, że nie ma sytuacji bez wyjścia przy nadmiernym zadłużeniu i jak sobie wtedy radzić, rozmawiamy z naszym ekspertem od antywindykacji - Panem Krzysztofem Oppenheimem, prowadzącym Kancelarię Usług Finansowych, autorem blo...

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.