Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

tło
reklama
Rośnie rynek luksusowych nieruchomości
kalendarz 18/01 2017

Rośnie rynek luksusowych nieruchomości

Nieruchomości

Ekskluzywne mieszkania, podobnie jak inne dobra luksusowe, przeżywają w ostatnim czasie znaczny rozkwit. Deweloperzy liczą na więcej, ponieważ nie brakuje chętnych na zakup mieszkań z wyższej półki cenowej. Eksperci również prognozują, że trend ten powinien stale rosnąć z roku na rok.

 

Polacy coraz chętniej kupują drogie domy i mieszkania. Według raportu firmy KPMG w 2015 r. nastąpił 7 procentowy wzrost sprzedaży nieruchomości luksusowych, zaś w poprzednim roku łączna wartość tej części rynku wyniosła 1,2 mld złotych. Eksperci w raporcie przewidują dalszy wzrost w sektorze nieruchomości luksusowych, których wartość do 2020 r. ma wzrosnąć o 22 procent względem 2016 r.

Warszawa jest obecnie dominującym rynkiem nieruchomości luksusowych w Polsce. W stolicy buduje się najwięcej tego typu lokali, rośnie również grupa klientów, którzy mogą sobie pozwolić na ich zakup. Statystyki cenowe na warszawskim rynku znacznie podniosły apartamentowce takie jak Złota 44 czy Cosmopolitan, gdzie za metr kwadratowy trzeba zapłacić nawet 20-30 tys. zł. Takie inwestycje nie powstają jednak na porządku dziennym. Koniunktura na mieszkania z górnej półki stwarza również szansę dla deweloperów budujących mniejsze osiedla, w których znajdują się mieszkania aspirujące do rangi apartamentów.

Zdaniem Pawła Beyma z firmy Emmerson wspomniane wcześniej inwestycje apartamentowe dostępne są tylko dla bardzo wąskiego grona klientów. Osoby z ograniczonym budżetem powinny szukać mniejszych inwestycji oferujących tego typu lokale. - Na warszawskim rynku można znaleźć duże mieszkania zbliżone swoją klasą do apartamentów, których cena jest nawet kilkukrotnie niższa. Przykładem może być inwestycja CityZen na Mokotowie, w której ostatnie duże, 3 pokojowe mieszkania są oferowane już w cenach zaczynających się od 6 400 zł/mkw., co jest prawdziwą okazją - tłumaczy ekspert Emmersona.

CityZen jest starannie zaprojektowanym osiedlem, które stanowi połączenie nowoczesnej architektury z elementami naturalnej zieleni. Jednym ze znaków szczególnych inwestycji jest harmonijnie zaprojektowany ogród w stylu Zen, dostępny tylko dla mieszkańców osiedla.

Coraz większe zapotrzebowanie na apartamenty i mieszkania z górnej półki można dostrzec również w Poznaniu. Stolica Wielkopolski popyt na luksusowe nieruchomości może zawdzięczać zachodnim firmom, które inwestują w regionie. W okolicach Poznania otwierane są siedziby światowych koncernów, które zatrudniają tysiące pracowników, w tym kadrę kierowniczą. Menadżerowie oraz dyrektorzy często są też relokowani z innych krajów. Zważywszy na to, że ceny apartamentów oraz luksusowych mieszkań, zarówno w Poznaniu, jak i w całej Polsce są dużo niższe niż w krajach Zachodniej Europy, pracownicy wyższego szczebla mogą sobie pozwolić na zakup lub wynajem takiej nieruchomości.

 

Poznański rynek luksusowych mieszkań jest mniejszy niż w Warszawie czy Krakowie, dlatego też ciekawe lokale bardzo szybko znajdują nabywców. Przy odrobienie szczęścia można jednak natrafić w ofercie dewelopera na mieszkania o podwyższonym standardzie. W inwestycji Maraton Gardens zostało jeszcze kilka największych lokali, których ceny zaczynają się już od ok. 8 tys. zł za mkw., przy czym przy zakupie tych najbardziej luksusowych z ostatnich pięter cena może być istotnie wyższa. Osiedle znajduje się w znakomitej lokalizacji, nieopodal poznańskiego Starego Rynku i stanowi nie lada gratkę dla tych, którzy szukają mieszkania na prestiżowym osiedlu, świetnie skomunikowanego z resztą miasta, gwarantującego właściwe wyróżnienie zgodnie z ich pozycją zawodową.

Nie można również pominąć faktu, że znaczna część luksusowych nieruchomości w dużych miastach jest nabywana w celach inwestycyjnych. W przypadku tego typu lokali opłacalny jest wynajem długo i krótkoterminowy, należy jednak ocenić zarówno potencjał lokalu, jak i zapotrzebowanie rynku. Do zakupu nieruchomości inwestorów mogą skłonić zarówno stale utrzymujące się na niskim poziomie stopy procentowe, jak i ostatnie doniesienia Banku Światowego, który przewiduje w tym roku wzrost gospodarczy naszego kraju na poziomie 3,1 procent z 2,5 szacowanych na 2016 r.

Jarosław Skoczeń

Grupa Emmerson

Zobacz podobne artykuły:

Jaki metraż mają najchętniej wybierane dwójki i trójki
kalendarz 31/12 2019

Jaki metraż mają najchętniej wybierane dwójki i trójki

Nieruchomości / Mieszkanie

2019.12.31

Jakiej wielkości mieszkania dwu i trzypokojowe są dziś najczęściej kupowane? Czy osoby nabywające swoje pierwsze mieszkanie stać na większy metraż niż wcześniej? Jak w ciągu ostatnich kilku lat zmieniły się preferencje kupują...
Dlaczego nabywcy nowych mieszkań rezygnują z zakupu?
kalendarz 23/11 2019

Dlaczego nabywcy nowych mieszkań rezygnują z zakupu?

Nieruchomości / Mieszkanie

2019.11.23

Jakie są przyczyny rezygnacji z zakupu mieszkań na rynku deweloperskim? Z jakich powodów nabywcy odchodzą od kupna zarezerwowanych lokali? Jak często się to zdarza? 
Ile kosztują najtańsze mieszkania na rynku deweloperskim?
kalendarz 22/11 2019

Ile kosztują najtańsze mieszkania na rynku deweloperskim?

Nieruchomości / Mieszkanie

2019.11.22

W jakich cenach deweloperzy mają najtańsze mieszkania w ofercie? W jakim metrażu? W których inwestycjach je znajdziemy? 
Najnowsze artykuły:
Gra w kolory 

Gra w kolory 

Wnętrze / Salon

2019.11.24

O sukcesie tego wnętrza decyduje prostota. Połączenie nowoczesnych mebli i czystych pastelowych kolorów dało efekt w postaci aranżacji stonowanej, ale niepozbawionej energii. Na tym zbalansowanym tle wzrok przyciąga sofa pols...
Planuj jesienią – buduj wiosną

Planuj jesienią – buduj wiosną

Nieruchomości / Dom

2019.11.20

Długie wieczory i jesienna słota to idealny czas na przemyślenia, jakie zmiany można wprowadzić w otoczeniu domu na wiosnę. Podpowiadamy, jak zaaranżować je w stylu nowoczesnym. 
Sposób na … twardą wodę!

Sposób na … twardą wodę!

Wnętrze / Łazienka

2019.11.18

Woda to substancja, która stanowi 70% naszego ciała. Jest to jeden z najważniejszych składników, podstawa funkcjonowania żywych organizmów, dlatego powinniśmy dostarczać jej ok. 2-3 litry dziennie. Jednak należy także pamięta...

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.