Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

tło
reklama
Łóżkowe historie
kalendarz 17/10 2022

Łóżkowe historie

Wnętrze / Sypialnia

Miejsce do spokojnego snu i odpoczynku, wygodnego czytania książki, gazety lub oglądania telewizji – mało który mebel pełni tak ważną rolę w codziennym życiu, jak łóżko. Choć aktualnie może być ono ściśle dopasowane do gustu właścicieli, nie zawsze było dostępne dla każdego w takiej formie, jaką obecnie znamy. 

Kiedy myślimy o łóżku, czyli meblu umożliwiającym wygodny sen lub odpoczynek, w pierwszej kolejności przychodzi nam na myśl jego charakterystyczna budowa - cztery nogi oraz stelaż. Jednak nie zawsze wyglądało ono w taki sposób. Jak podaje Aldona Mioduszewska, Dyrektor Marketingu Galerii Wnętrz DOMAR, pierwotne stanowiło rodzaj ławy, na której kładziono miękkie siedniki lub liście palmowe:

- Za pierwsze łóżko uważa się to, które znaleziono w grobowcu Tutanchamona. Co ciekawe, naukowcy do tej pory spierają się o to, czy ma ono 35, czy 70 tysięcy lat. Na pewno jednak nie można zaprzeczyć, że właśnie to piękne łoże uznaje się za prekursora znanych z naszych czasów łóżek. W przypadku starożytnego Rzymu, prym wiodły szezlongi, jednak nie służyły one do spania, a do… jedzenia. Warto wspomnieć, że to właśnie Rzymianie wprowadzili jako pierwsi kamienne lub metalowe podesty na czterech nogach, na których układali się do snu. Gorzej sytuacja wyglądała natomiast w średniowieczu, gdyż tamtejsi ludzie najchętniej spaliby na siedząco lub półsiedząco. Powód był czysto ideologiczny – wiele osób uważało, że leżąc czy śpiąc w pozycji horyzontalnej, można sprowadzić na siebie śmierć.

Historia łóżka opiera się również na jego designie, wygodzie i wzornictwie. Aldona Mioduszewska z Galerii Wnętrz DOMAR podaje, że te najpiękniejsze łóżka powstawały oczywiście w bogatych domach. Prości chłopi natomiast spali na słomie, z czego powstał tak zwany siennik, a potem ewentualnie na deskach połączonych pasami, na których kładziono skóry i słomę. Z takiego „mebla” korzystały całe rodziny.

- Możni wręcz uwielbiali łoża z baldachimem, które charakteryzowało się czterema kolumnami i gęstymi zasłonami. Co ciekawe, te grube zwoje materiałów nie tylko pełniły funkcje wizualne, ale przede wszystkim chroniły przed zimnem, gdyż średniowieczne budowle nie słynęły z dobrego ogrzewania. Baldachim czy kotary miały jeszcze inne zastosowanie – zapewniały one pozory prywatności ze względu na fakt, iż w sypialni państwa spała również i służba. Tak było mniej więcej do XVII wieku, kiedy łoża traciły baldachimy, natomiast zyskiwały bogato rzeźbione zagłówki. XVIII wiek to czas sprężyn i stalowych ram. Wtedy pojawiają się słynne, skrzypiące łóżka.

Jak aktualnie śpimy?

Współczesne łóżka kuszą nas różnymi formami, wymiarami czy estetyką wykonania. Jak wyjaśnia Sylwia Gulewicz-Wysocka, architektka wrocławskiej Galerii Wnętrz DOMAR od lat bardzo popularne są łóżka drewniane – zwłaszcza u osób, które cenią sobie stylistykę naturalną, drewno będzie zawsze dobrym wyborem:

- Tego typu meble niosą ze sobą określoną kolorystykę. Trzymamy się naturalnej palety odcieni drewna i zazwyczaj jej nie wybarwiamy, choć i to jest możliwe. Osobom, które lubią zabawę z kolorem, sugerowałabym łóżka tapicerowane, bo w jego przypadku mamy o wiele więcej możliwości kolorystycznych, jak i doboru tkanin oraz faktur. Wybór jest naprawdę ogromny i nie tylko odnośnie samej ramy, ale i zagłowia - od bardzo prostych, do przeszywanych, pikowanych, niskich, wysokich czy nawet o bardziej rozrzeźbionych kształtach.

Dodatkową zaletą łóżek tapicerowanych jest duża dowolność w zakresie ich modyfikacji. Sam fakt miękkości ich boków również przemawia na korzyść, gdyż posiadając mały metraż sypialni i tym samym mniejsze pole do poruszania się, w przypadku „obicia” się o mebel, nie robimy sobie przy tym większej krzywdy.

- Jeżeli jest taka możliwość, zawsze wybierajmy większe modele - najbardziej optymalne będzie łóżko małżeńskie, które ma szerokość 160 cm. Oczywiście w przypadku mniejszego pomieszczenia, łózko szerokie na 140 cm też spełni swoją funkcję. Nie zapominajmy również o doborze odpowiedniego materaca – to on decyduje nie tylko o wygodzie, ale zdrowym spaniu, które wpływa na nasze samopoczucie i kondycję zdrowotną – mówi architektka Galerii Wnętrz DOMAR.

Dodatkowe elementy współczesnej sypialni

Oczywiście przestrzeń sypialniana to nie tylko łóżko. Pamiętajmy, że prócz łóżka, w sypialni znajduje się też inne wyposażenie, które trzeba funkcjonalnie rozplanować. Chodzi tu o swobodny dostęp do szafy, półek po bokach łóżka czy stoliczka na dodatkowe przedmioty – książkę, kubek lub telefon.

- W naszej sypialni może znaleźć się także komoda na bieliznę lub toaletka, będąca przestrzenią na czynności makijażowe. Warto wspomnieć, że elementy łóżka mogą nam służyć jako… oświetlenie czy miejsce do przechowywania. Jest to możliwe dzięki zagłowiu wzbogaconym w oświetlenie ledowe lub dodatkowym schowkom za zagłówkiem, a także otwieranym powierzchniom łóżkowym czy wysuwanym szufladom. Stąd łóżko zaczyna być bardzo funkcjonalnym meblem – i nie tylko do spania.

A gdzie kupić takie funkcjonalne łóżko? Te kolorowe czy proste, drewniane, z szufladami lub z pięknie zdobionymi zagłówkami można znaleźć w ofercie salonów na terenie wrocławskiej Galerii Wnętrz DOMAR. Dzięki nim stworzymy piękną i charakterystyczną sypialnię, w której z przyjemnością codziennie będziemy spać, odpoczywać, jak i spędzać miło czas.

HOMETRENDY.PL

Źródło: Galeria Wnętrz DOMAR


Tagi:
galeria wnętrz domar, domar, łóżka domar

Zobacz podobne artykuły:

Kuchenne trendy 
kalendarz 23/08 2023

Kuchenne trendy 

Wnętrze / Kuchnia

2023.08.23

Jakie kuchnie cieszą się popularnością? Które są znane i lubiane?
Okno w łazience lub kuchni – jak wybrać?
kalendarz 07/06 2023

Okno w łazience lub kuchni – jak wybrać?

Wnętrze / Łazienka

2023.06.07

Kierując uwagę ku estetyce i właściwościach przeszkleń do salonu lub sypialni, często zapominamy o odpowiednim doborze okien do łazienek i kuchni.
Kuchenne ewolucje
kalendarz 06/06 2023

Kuchenne ewolucje

Wnętrze / Kuchnia

2023.06.06

W kuchni spotykają się smaki, zapachy i… kreatywność, tworząc niezapomniane doznania kulinarne.

Firmy z branży

HK HOME&KITCHEN

mazowieckie
ul. Stragiewna 23
03-117 Warszawa
Tel.: 609-608-150, obsługa zamówień internetowych: 664 310 057.
Email.: sklep@hk24.pl
https://www.hk24.pl
Najnowsze artykuły:
O ile wzrosły w tym roku ceny nowych mieszkań?

O ile wzrosły w tym roku ceny nowych mieszkań?

Nieruchomości / Mieszkanie

2023.08.30

Jaki wzrost cen mieszkań przyniosło pierwsze półrocze br.? O ile jeszcze mogą być droższe do końca roku? Co głównie wpływa na podwyżki?        
Ile trzeba mieć na lokal usługowy w nowym osiedlu?

Ile trzeba mieć na lokal usługowy w nowym osiedlu?

Nieruchomości / Mieszkanie

2023.08.09

Jak kształtują się ceny lokali usługowych w nowych inwestycjach mieszkaniowych? Czy jest na nie popyt? Jakie lokale cieszą się największym zainteresowaniem? Czy projektowanych jest ich teraz więcej? W których osiedlach są dos...
Nie ma jak w domu

Nie ma jak w domu

Nieruchomości / Dom

2023.08.08

Słowiem codzienny komfort dla całej rodziny.