Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

tło
reklama
Łódź będzie jak nowa
kalendarz 20/02 2018

Łódź będzie jak nowa

Inwestycje

Dzięki realizacji szeroko zakrojonych planów inwestycyjnych, w tym rewitalizacjom prowadzonym z funduszy unijnych, w Łodzi powstaje obecnie około 180 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. W Łodzi szybciej niż w innych miastach w kraju przybywa nowoczesnych obiektów komercyjnych.

W ubiegłym roku pod względem przyrostu zasobów biurowych aglomeracja łódzka uplasowała się wśród miast regionalnych na drugim miejscu, za Krakowem. Jak obliczają analitycy Walter Herz, w 2017 roku nowa podaż powierzchni biurowych na tym rynku sięgnęła wysokość 75 tys. mkw. Do użytku oddane zostały m.in. dwa obiekty biurowe położone na terenie Nowego Centrum Łodzi: Przystanek mBank (24 tys. mkw.) i Nowa Fabryczna (19 tys. mkw.).

Łódzka oferta biurowa rośnie 20 proc. rocznie

Z danych firmy doradczej Walter Harz wynika, że łódzki rynek biurowy oferuje obecnie około 480 tys. mkw. powierzchni. Prawie połowa biur mieści się w niedawno oddanych, nowoczesnych budynkach. W 2017 roku oferta rynku biurowego w Łodzi wzrosła prawie o 20 proc. - Zapotrzebowanie na nowoczesne biura w aglomeracji łódzkiej jest bardzo duże, o czym świadczy choćby najniższy w kraju współczynnik pustostanów, który pomimo sporego, ubiegłorocznego wzrostu podaży na tym rynku, kształtuje się na poziomie około 6 proc. – zaznacza Mateusz Strzelecki, Partner Walter Herz.

Dzięki szerokim planom inwestycyjnym i rewitalizacyjnym, na które miasto uzyskało dofinansowanie unijne, w ciągu najbliższych lat Łódź całkowicie zmieni swój wizerunek. Na rozwoju miasta, w którym notowany jest obecnie najniższy poziom bezrobocia od 20 lat, korzystają również  mieszkańcy. Plany związane z rozbudową infrastruktury dotyczą, zarówno realizacji projektów biurowych, jak i hotelowych, handlowo-usługowych, mieszkaniowych, a także modernizacji i rozbudowy komunikacji oraz szlaków transportowych.    

Nowe Centrum Łodzi w rozbudowie

Na łódzkim rynku, jak podają specjaliści Walter Herz, w budowie jest obecnie ponad 180 tys. mkw. biur, z których znaczna część jest już zakontraktowana. – W perspektywie najbliższych kilku lat, dzięki dużej skali prowadzonych i planowanych projektów oraz rewitalizacji istniejących zasobów, Łódź utrzyma wysoką dynamikę wzrostu rynku biurowego – przekonuje Mateusz Strzelecki.   

Na szczególną uwagę zasługuje największe łódzkie przedsięwzięcie - Nowe Centrum Łodzi - na realizacje którego składa się wiele inwestycji, co przynieść ma miastu nowe centrum biznesowo-kulturalne. W ramach tego projektu oddana została już najnowocześniejsza stacja kolejowa w kraju – Łódź Fabryczna, projekty Nowa Fabryczna i Przystanek mBank, dobiegają końca prace nad opartym na rewitalizacji kompleksem EC1, pełniącym funkcje kulturalno-edukacyjne, a w tym roku ukończona ma zostać Brama Miasta.

Modernizacja dworca Łódź Fabryczna i rozbudowa pobliskiej infrastruktury drogowej oraz zaplanowana na najbliższe lata realizacja podziemnego tunelu średnicowego, łączącego dwa dworce kolejowe, pozwoli Łodzi stać się największym węzłem komunikacyjnym w Polsce.

Rynek Kobro z planem architektonicznym

W tym roku na terenie NCŁ ma się rozpocząć także budowa Centrum Biurowego Fabryczna i Rynku Kobro, pierwszego w Łodzi placu miejskiego, który pełnić ma funkcję najważniejszej przestrzeni publicznej w mieście, przystosowanej do organizacji imprez masowych. Centrum Biurowe Fabryczna, trzynastopiętrowy, szklany biurowiec z ceglanymi elementami, zlokalizowany naprzeciwko stacji kolejowej Łódź Fabryczna zaoferuje 27 tys. mkw. biur i 4 tys. mkw. powierzchni handlowo-usługowej usytuowanej na parterze. W świetle założeń urbanistycznych biurowiec ma zostać połączony z dworcem i innymi częściami miasta tunelem podziemnym.

Położony pomiędzy dworcem Łódź Fabryczna i EC1 - Rynek Kobro będzie z jednej strony otoczony charakterystycznymi, łódzkimi, poprzemysłowymi zabudowaniami, a z drugiej nowoczesnymi obiektami. W ramach tej realizacji do końca przyszłego roku powstać ma nowa ulica Hasa z zielonym pasażem, fontannami i miejscami na sezonowe ogródki, która na odcinku 500 metrów będzie biegła pod ziemią.   

Wśród najbardziej wybijających się łódzkich projektów biurowych, pozostających w budowie eksperci Walter Herz wymieniają m.in. Monopolis, Ogrodową 8 Office, rewitalizację Szkoły Grohmana, czy inwestycje Imagine i Cross Point.   

Budowa dużych obiektów biurowych

Na usytuowanym w pobliżu odrestaurowanego hotelu Andel’s i Pałacu Poznańskiego kompleksie Ogrodowa 8 Office pod koniec ubiegłego roku zawisła już wiecha. Obiekt biurowy, zlokalizowany w narożniku skrzyżowania ulicy Ogrodowej z Zachodnią, przynieść ma w tym roku rynkowi łódzkiemu 28,6 tys. mkw. powierzchni najmu, w tym 3,9 tys. mkw. powierzchni handlowo-usługowej znajdującej się na parterze budynku.

Jeszcze w tym roku na terenach byłych zakładów Monopolu Wódczanego w Łodzi zaplanowane zostało oddanie do użytku pierwszego etapu inwestycji Monopolis, bazującego na rewitalizacji zabytkowych zabudowań trzeciego co do wielkości kompleksu fabrycznego w Łodzi, po zakładach Karola Scheiblera i Izraela Poznańskiego. Główny budynek dawnej rozlewni zamieni się w biurowiec z restauracjami, kawiarniami i winiarniami na parterze. Drugi etap projektu, który zakłada budowę nowego budynku biurowego ma być ukończony w 2019 roku, a trzecia faza inwestycji z kolejnym biurowcem w 2020 roku. Cały kompleks dostarczy 29 tys. mkw. powierzchni biurowej i usługowej.

W Nowym Centrum Łodzi trwa też budowa Bramy Miasta. Pierwszy z budynków zaplanowanych w tej inwestycji, który powstaje bliżej dworca Łódź Fabryczna, zaoferuje najemcom 27,5 tys. mkw. powierzchni biurowej, a w całym projekcie będzie około 40 tys. mkw. powierzchni do wynajęcia. Dwa biurowce, które składają się na te inwestycję mają być gotowe w połowie 2019 roku. Budynki z elewacją pokrytą kortenem i ceglane patio swoją estetyką nawiązywać będą do fabrycznej tradycji miasta.

Restaurowane kamienice

Przy ulicy Tuwima zostaną z kolei odrestaurowane cztery łódzkie, zabytkowe kamienice. Inwestycja obejmie gruntowny remont i rozbudowę miejskich budynków, które zyskają różne funkcje. Dwie kamienice będą miały charakter mieszkalny, a w budynkach przy ulicy Tuwima 33 i 52 znajdą się biura i lokale użytkowe. Ich rewitalizacja ma potrwać do końca 2019 roku. W wyniku przebudowy także sama ulica Tuwima dostosowana zostanie do standardów strefy wielkomiejskiej.

Trwają również prace rewitalizacyjne i rozbudowa zabytkowego kompleksu Szkoły Grohmana, położonej w Łodzi w kwartale ograniczonym ulicami Kilińskiego, Fabryczna, Targowa i Tylna. Inwestycja Targowa 77 ma zaoferować 1200 mkw. najwyższej klasy przestrzeni biurowo-usługowej. W ramach projektu powstanie dodatkowo kameralny budynek mieszkalny w zabudowie wielorodzinnej. Zakończenie inwestycji zaplanowane zostało jeszcze w tym roku.  

Rozbudowa wielofunkcyjnych kompleksów

Na terenie OFF Piotrkowska Center w Łodzi realizowany jest także obiekt biurowy Sepia Office. Renowacja historycznego budynku ma zakończyć się latem bieżącego roku. Tuż obok, od strony ulicy Roosevelta powstaje jednocześnie nowoczesny biurowiec Teal Office. Po ukończeniu tych inwestycji OFF Piotrkowska poszerzy swoje funkcje gastronomiczne, rozrywkowe i kulturalne o sferę użytkową i biurową.

Rozbudowany o dwa kolejne biurowce, kompleks biurowy Cross Point, położony u zbiegu ulicy Milionowej i Alei Rydza Śmigłego na terenie Widzewa, również dostarczy rynkowi łódzkiemu nowoczesnej powierzchni biurowej. W dwóch nowych budynkach tego kompleksu znajdzie się odpowiednio 3300 mkw. i 6200 mkw. biur.
 
Łódzka wieża biurowa

Firma Ghelamco uzyskała już także pozwolenie na budowę łódzkiej wieży biurowej - P22. Ta długo zapowiadana inwestycja realizowana będzie w pobliżu skrzyżowania ulicy Sienkiewicza z aleją Piłsudskiego. Według wstępnych założeń P22 ma być czternastokondygnacyjnym biurowcem o powierzchni użytkowej ponad 23 tys. mkw.  

W ramach inwestycji Imagine, realizowanej u zbiegu ulic Piłsudskiego i Śmigłego-Rydza przez firmę Avestus Real Estate w przyszłym roku zostanie natomiast oddany nowoczesny obiekt, w którym znajdzie się 14,5 tys. mkw. powierzchni biurowej i 2,3 tys. mkw. powierzchni handlowo-usługowej.
RED
Źródło: Walter Herz


Tagi:
Łódź, inwestycje Łódź, Łódź inwestycje

Zobacz podobne artykuły:

Grunt to sprawdzony partner   
kalendarz 04/04 2023

Grunt to sprawdzony partner   

Nieruchomości / Inwestycje

2023.04.04

Na rynku mamy wysyp różnych struktur transakcji barterowych i joint venture, zawieranych przez inwestorów i deweloperów z właścicielami gruntów, które przez ostatnie lata rynkowego boomu nie były popularne
Jak mieszkaniówka przygotowuje się na recesję?
kalendarz 07/12 2022

Jak mieszkaniówka przygotowuje się na recesję?

Nieruchomości / Inwestycje

2022.12.07

Jaką strategie przyjęły firmy deweloperskie do czasu poprawy koniunktury na rynku mieszkaniowym? Jakie plany mają na przyszły rok? Czy spodziewają się odbicia gospodarczego? Czym w odczuciu deweloperów obecne spowolnienie gos...
Inwestorzy w blokach startowych 
kalendarz 12/10 2022

Inwestorzy w blokach startowych 

Nieruchomości / Inwestycje

2022.10.12

Rynek nieruchomości nie pozostaje obojętny na wydarzenia na świecie i zmiany w globalnej gospodarce.

Firmy z branży

APM Development

mazowieckie
ul. Bartycka 85
00-716 Warszawa
Tel.: +48 22 847 91 86, +48 22 847 91 84
Email.: apm@apm-development.pl
https://www.apm-development.com.pl

BJM DEVELOPMENT S.C.

mazowieckie
ul. Klimontowska 26 lokal 48A
04-672 Warszawa
Tel.: tel./fax: 22 815 36 20
Email.: biuro@bjm-development.pl
https://www.bjm-development.pl/

Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa NATOLIN

mazowieckie
ul. Lanciego 19 Lok. 140
02-792 Warszawa Warszawa
Tel.: 22 648 43 37
Email.: biuro@sbmnatolin.pl
https://www.sbmnatolin.pl/

Świadectwa energetyczne

ul.

Tel.: 721500700
Najnowsze artykuły:
Elegancja i funkcjonalność

Elegancja i funkcjonalność

Wnętrze / Jadalnia

2024.01.30

Kolekcja Marone Elite to eleganckie i funkcjonalne meble drewniane, inspirowane urokami prowansalskiej scenerii. Wykonane z wysokiej jakości drewna sosnowego fińskiego, są trwałe i odporne na uszkodzenia. 
Okna do domów energooszczędnych i pasywnych

Okna do domów energooszczędnych i pasywnych

Nieruchomości / Dom

2024.01.23

Budownictwo o charakterze pasywnym i energooszczędnym wymaga stosowania rozwiązań, które znacząco ograniczą codzienne zużycie energii.
Jakimi wynikami deweloperzy zamknęli 2023? 

Jakimi wynikami deweloperzy zamknęli 2023? 

Nieruchomości / Mieszkanie

2024.01.23

Czy w minionym roku sprzedało się więcej mieszkań niż w roku 2022? Jak wypadł czwarty kwartał ubiegłego roku? Jakimi decyzjami podjętymi w 2023 roku firmy mogą się pochwalić?