Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

tło
reklama
KLIK – i gotowe!
kalendarz 17/02 2018

KLIK – i gotowe!

Wnętrze

Zanim z pnia dębu korkowego będzie można pozyskać korę, drzewo musi rosnąć przez przynajmniej 25 lat. Dodatkowo, każde kolejne okorowanie można wykonywać w odstępach około jednej dekady. Na szczęście ułożenie w domu korkowej podłogi zajmuje zdecydowanie mniej czasu.

Przed rozpoczęciem montażu należy zadbać o właściwe przygotowanie zarówno podłoża, jak i samej podłogi. „Panele należy aklimatyzować w pomieszczeniu przez co najmniej 48 godzin i wyciągać z opakowania dopiero wtedy, gdy jesteśmy gotowi do instalacji. Powinna być ona przeprowadzona w temperaturze nie mniejszej niż 18° C, a każdy element posadzki należy skontrolować pod względem jakości powierzchni.” – mówi Grzegorz Kolarski z firmy Wicanders. Podłogi mogą być układane na twardych, stabilnych i płaskich podłożach. „Wszelkie nierówności należy usunąć mechanicznie lub za pomocą dostępnych mas samopoziomujących. Pamiętajmy, że maksymalne odchylenia od płaszczyzny nie mogą przekraczać 3 mm na 2 m długości. Bardzo ważne jest też odpowiednie zabezpieczenie podłogi przed wilgocią. Warstwę izolacyjną najlepiej wykonać przy użyciu jednej lub dwóch ułożonych na krzyż warstw folii polietylenowej o grubości przynajmniej 0,2 mm. Poszczególne pasy należy układać na około 20-centymetrową zakładkę i sklejać taśmą PCV,  a wzdłuż ścian założyć folię do góry na wysokość około 5 cm.” – wyjaśnia ekspert firmy Wicanders.

Przed przystąpieniem do montażu konieczne jest też precyzyjne rozplanowanie układu podłogi. W tym celu należy dokładnie zmierzyć pomieszczenie, pamiętając o kilku szczególnych zaleceniach. „Panele w ostatnim rzędzie nie powinny być węższe niż 5 cm, niezbędne może być więc odpowiednie przycięcie deski w pierwszym rzędzie. Aby umożliwić swobodną pracę podłogi, nie można mocować jej na stałe do podłoża przy użyciu gwoździ lub kleju, należy też zachować 10 mm odstęp dylatacyjny od ścian i każdego zamontowanego na stałe elementu pomieszczenia, na przykład pieca lub kafli. Przemieszczając deski między sobą i układając je metodą mijankową uzyskamy atrakcyjną kompozycję odcieni i lepszą stabilność konstrukcji.” – wylicza Grzegorz Kolarski z firmy Wicanders.

Szybki montaż
Układanie podłogi rozpoczynamy od rogu pomieszczenia, ustawiając pierwszą deskę tak, aby pióro było skierowane w stronę ściany. Pióro czoła, czyli krótszego boku kolejnej deski, ustawiamy pod kątem dokładnie naprzeciw wpustu czoła pierwszej deski. Następnie panel dociskamy i opuszczamy na podłoże. „Idealne połączenie elementów zapewni innowacyjny system CORKLOC firmy Wicanders. W wyprofilowanych wpustach umieszczono specjalne elastyczne listwy, które z charakterystycznym kliknięciem zaciskają się na wyprofilowanym piórze kolejnej deski, zapewniając precyzyjne przyleganie przy jednoczesnym zachowaniu dylatacji na poszczególnych łączeniach.” – wyjaśnia Grzegorz Kolarski.

Kolejny rząd można rozpocząć od kawałka, który został nam z rzędu poprzedniego. „Długość takiego elementu nie powinna być jednak mniejsza niż 300 mm – jest to minimalne zalecane przesunięcie desek względem siebie w kolejnych rzędach.” – podpowiada ekspert firmy Wicanders i dodaje: „Po zamocowaniu każdej kolejnej deski poprzez przyłączenie jej czoła, należy unieść ją delikatnie razem z wcześniejszymi elementami tego samego rzędu, docisnąć i opuścić, tak, aby również dłuższa krawędź precyzyjnie połączyła się z resztą podłogi.”

Przy docinaniu korkowych paneli najwygodniej będzie posługiwać się elektryczną piłą lub wyrzynarką. „Do wykonania okrągłych otworów pod rury w okolicach grzejników można też dodatkowo użyć wiertarki ze specjalną nakładką. Pamiętajmy, że część wyciętej deski za rurami można po zakończeniu montażu z powrotem wkleić, a rozetki pomogą zamaskować wymagane 20-milimetrowe szczeliny wokół rur. Z kolei aby dopasować do odpowiedniej wysokości podstawę futryny, przyłóżmy do niej kawałek panelu i przytnijmy za pomocą piły ręcznej.”  – podpowiada Grzegorz Kolarski z firmy Wicanders.

Gotową podłogę korkową czyścimy za pomocą odkurzacza lub wilgotnej ściereczki. Okresowo do konserwacji można używać także specjalnych preparatów, a w przypadku prowadzenia prac remontowych – dokładnie zabezpieczać powierzchnię przed uszkodzeniem. Zadbana posadzka, dzięki niezwykłym właściwościom korka, będzie atrakcyjnym i wygodnym wykończeniem pomieszczeń, zapewniającym wyjątkową izolację termiczną oraz akustyczną.

Miłość od pierwszego wejrzenia to według pewnego poety wspaniała oszczędność czasu. W przypadku podłóg korkowych zauroczenie ich niepowtarzalnym i stylowym wyglądem wiąże się również z szybkim i łatwym montażem. Praktyczne wskazówki eksperta firmy Wicanders z pewnością pomogą w sprawnym wykonaniu prac i pozwolą przez długie lata cieszyć się trwałą oraz estetyczną korkową podłogą.
RED
Źródło: Wicanders

 


Tagi:
Wicanders, systemow CORKLOC, CORKLOC, korkowe panele Corkcomfort

Zobacz podobne artykuły:

Elegancja i funkcjonalność
kalendarz 30/01 2024

Elegancja i funkcjonalność

Wnętrze / Jadalnia

2024.01.30

Kolekcja Marone Elite to eleganckie i funkcjonalne meble drewniane, inspirowane urokami prowansalskiej scenerii. Wykonane z wysokiej jakości drewna sosnowego fińskiego, są trwałe i odporne na uszkodzenia. 
Jaka płyta gazowa - szklana czy inox?
kalendarz 13/10 2023

Jaka płyta gazowa - szklana czy inox?

Wnętrze / Kuchnia

2023.10.13

Wybór płyty kuchennej często podyktowany jest nie tylko chęcią zmniejszenia kosztów użytkowania, ale i preferencjami kulinarnymi.
Kuchenne trendy 
kalendarz 23/08 2023

Kuchenne trendy 

Wnętrze / Kuchnia

2023.08.23

Jakie kuchnie cieszą się popularnością? Które są znane i lubiane?
Najnowsze artykuły:
Co jest dziś najważniejsze dla osób kupujących mieszkania?

Co jest dziś najważniejsze dla osób kupujących mieszkania?

Nieruchomości / Mieszkanie

2024.04.03

Jakie czynniki decydują o wyborze mieszkań? Co jest teraz kluczowe dla nabywców? Jakie nowoczesne rozwiązania technologiczne wdrażane są w nowych inwestycjach? Które są najwyżej punktowane przez kupujących?
Okna do domów energooszczędnych i pasywnych

Okna do domów energooszczędnych i pasywnych

Nieruchomości / Dom

2024.01.23

Budownictwo o charakterze pasywnym i energooszczędnym wymaga stosowania rozwiązań, które znacząco ograniczą codzienne zużycie energii.
Jakimi wynikami deweloperzy zamknęli 2023? 

Jakimi wynikami deweloperzy zamknęli 2023? 

Nieruchomości / Mieszkanie

2024.01.23

Czy w minionym roku sprzedało się więcej mieszkań niż w roku 2022? Jak wypadł czwarty kwartał ubiegłego roku? Jakimi decyzjami podjętymi w 2023 roku firmy mogą się pochwalić?