Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

tło
reklama
Jak układać płytki w różnych formatach?
kalendarz 09/02 2018

Jak układać płytki w różnych formatach?

Łazienka

Aranżacja wnętrza to nie tylko wybór stylu, kolorystyki i materiałów. To proces wielu decyzji, które składają się na całość wykończenia. Dopasowanie formatu i rodzaju płytek, a potem fug wymaga przemyślenia oraz wiedzy. Nawet, jeśli decydujesz się na fachową pomoc architekta czy ekipy remontowej warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy aranżacji płytek w różnych formatach i wielkościach.

W wielu formatach
Jednorodna powierzchnia, wykończona płytkami w stonowanej kolorystce, zarówno na podłodze jak i ścianie, to jeden ze sposobów, które sprawdzają się w każdym pomieszczeniu. Szukając pomysłu na wyposażenie wnętrza, warto skorzystać z bogatej oferty producentów płytek ceramicznych, którzy coraz odważniej podchodzą do wielkości, formatów, kolorów i dekorów płytek, zachęcając klientów tym samym do aranżacyjnych poszukiwań.

Przy różnych rozmiarach płytek, możemy łączyć barwy, wzory, czy struktury w nieszablonowy sposób. Decydując się na takie rozwiązanie, warto na wstępie dokładnie przemyśleć całość kompozycji. Przed ułożeniem na jednej powierzchni różnych formatów płyt, takich jak: kwadraty, prostokąty, o różnych wielkościach, a zwłaszcza z wykorzystaniem płyt dekoracyjnych, należy opracować na wstępie prac dodatkowy plan koncepcji, aby ograniczyć zbędne docinanie płyt, a przez to niepotrzebne marnotrawienie materiału – radzi Romuald Skrzypczyński, ekspert marki Ceramstic.

Biel i czerń na różne sposoby
Jedno z najbardziej klasycznych połączeń, które idealnie sprawdzi się także w nowoczesnym wnętrzu. Podstawą kolekcji Opp! są czarne i białe płytki o wysokim połysku. Dostępne w kwadratowych i prostokątnych wersjach o różnych wymiarach. Na kolekcję Opp! White i Black składają się płytki ceramiczne 60x30 cm, a także terakota o tradycyjnych wymiarach 30x30 cm. Uzupełniają ją także gresy szkliwione 60x60 cm. Łączenie ich może być sposobem na wykończenie trudnych powierzchni lub ciekawą aranżację. Warto pamiętać, że płyty o nietypowych rozmiarach mogą wymagać bardziej starannego podejścia przy układaniu. Decydując się na wykorzystanie płytek wielkoformatowych, należy zwrócić szczególną uwagę na konsystencję kleju, jego czas wysychania i twardnienia. Wielu producentów, w tym także Rotberg, oferuje dedykowane kleje pozwalające uniknąć efektu zapadnięcia się, załamania płaszczyzny czy podniesienia krawędzi płytki – wyjaśnia Romuald Skrzypczyński, ekspert marki Ceramstic.

Dekor – zwróć uwagę!
Jeśli planujemy we wnętrzach zastosować dekor warto komponować płyty nie tylko ze względu na wzór, ale także rozmiar i rodzaj. Wybór jest szeroki i warto z niego korzystać. Szczególnie, że sama aranżacja nie powinna przysporzyć dużych problemów wykończeniowych. Metody układania dekorów są takie same jak w przypadku zwykłych płytek. Często wykorzystuje się te same kleje montażowe – mówi Romuald Skrzypczyński.

Układając płytki na ścianie, można zastosować klej o niższych parametrach, niż w przypadku podłogi. Na ścianach płytki nie podlegają takim obciążeniom jak na posadzce, gdzie płytki podłogowe powinny mieć powierzchnię styku z klejem min. 90-95%. Kiedy wybieramy płytki w różnych rozmiarach, warto uzupełnić aranżację równie nietypowymi dekorami. Kolekcja Opp! Ceramstic to nie tylko możliwość łączenia bieli i czerni w niebanalny sposób, ale także dekory szklane, mozaiki, listwy czy zdobione gresy szkliwione, które nie tylko w łatwy sposób można dopasować do płytek w różnych wymiarach, ale także wprowadzić ciekawą strukturę lub akcent kolorystyczny, ożywiający wnętrze. Opp! Lines czy Morocco warto połączyć z gresem szkliwionym Opp! White i Black.

Wszystkie dostępne są w wymiarach 60x60 cm, dzięki czemu uzyskamy ozdobną, ale jednolitą przestrzeń. Miłośnicy energicznych kształtów i intensywnych barw mogą wykorzystać płytki Opp! Aim lub Opp! Point w rozmiarze 60x30 cm. Czerwone akcenty przykują uwagę, a wzory pozwolą na zabawę optyczną i urozmaicenie powierzchni. Ciekawym pomysłem może okazać się także dekor Opp! Dot, dostępny zarówno w wymiarze 60x30 cm jak i w formie listyw 60x6 cm. Wzór na płytce przypomina osadzone kropelki wody i dzięki wrażeniu przestrzenności, mocno eksponuje wnętrze. Warto go, więc umieścić przy umywalce lub dookoła lustra. Listwy dekoracyjne Opp! Point (60x7 cm) lub Opp! Dot (60x6 cm) uzupełnią aranżację, dobrze sprawdzą się w wykończeniu obudowy wanny czy blatu pod umywalki.  

Układanie bez błędów
Nawet najbardziej kreatywny pomysł na wykończenie wnętrza nie spełni swojego zadania, jeśli nie zostanie odpowiednio zrealizowane. Staranne ułożenie może przesądzić o sukcesie aranżacyjnym. Jeśli nie mamy dużego doświadczenia, możemy poprosić o pomoc fachowców i dowiedzieć się, czego unikać. Najczęściej spotykanymi błędami i zaniedbaniami przy układaniu płytek w stosunku do podłoża, jest jego nieodpowiednie przygotowanie. Nie powinniśmy układać płytek, jeśli podłoże jest nierówne, nasiąkliwe, zbyt gładkie lub ma pozostałości substancji antyprzyczepnościowych – wyjaśnia Romuald Skrzypczyński z Ceramstic. Musimy także zwrócić uwagę na stabilność – podłoże nie może uginać się czy zmieniać wymiar, a także na nośność – czy nie jest przypadkiem osypliwe, nie rozwarstwia się czy kreduje – dodaje. Dokładne przygotowanie podłoża nie tylko pomoże w układaniu płytek, ale także przesądzi o ich trwałości wykończenia. Wybierając płytki, powinniśmy dobrać do nich także odpowiedni klej. Nie mając dostatecznych informacji, w tej kwestii również łatwo o pomyłkę. Klienci często stosują niewłaściwie dobrany do podłoża i płytki klej pod względem parametrów oraz konsystencji. Układając je, stosują zbyt grubą warstwę kleju lub niewłaściwie rozprowadzają go po płytce. Niedopuszczalne jest tak zwane „klejenie na placki”, gdzie klej nie jest rozprowadzony na całej powierzchni płytki, co może spowodować jej pękanie lub nasiąkanie powierzchni wodą. Przy zakupie płytek powinniśmy również sprawdzić zgodność odcieni danej partii czy ich rozmiarów, aby uniknąć pomyłki lub różnicy w kolorze przy montażu.

Dossier:
Dekor Ceramiczny Opp! Aim – 60x30 cm, cena ok. 65 zł/sztukę
Dekor ceramiczny Opp! Dot – 60x30 cm, cena ok. 61 zł/sztukę
Dekor ceramiczny Opp! Point – 60x30 cm, cena ok. 57 zł/sztukę
Dekor gres szkliwiony Opp! Lines – 60x60 cm, cena ok. 220 zł/m2
Dekor gres szkliwiony Morocco – 60x60 cm, cena ok. 220 zł/m2
Glazura Opp! Black – 60x30 cm, cena ok. 94 zł/m2
Glazura Opp! White – 60x30 cm, cena ok. 84 zł/ m2
Gres szkliwiony Opp! White – 60x60 cm, cena ok. 142 zł/ m2
Gres szkliwiony Opp! Black – 60x60 cm, cena ok. 142 zł/ m2
Listwa ceramiczna Opp! Dot – 60x6 cm, cena ok. 31 zł/sztukę
Listwa ceramiczna Opp! Point – 60x7 cm, cena ok. 30 zł/sztukę
Terakota Opp! Black – 30x30 cm, cena ok. 86 zł/ m2

RED

Źródło; Vinderen Sp. z o.o.


Tagi:
Vinderen, Dekor Ceramiczny Opp! płytki Ceramstic, Ceramstic.

Zobacz podobne artykuły:

Sposób na … twardą wodę!
kalendarz 18/11 2019

Sposób na … twardą wodę!

Wnętrze / Łazienka

2019.11.18

Woda to substancja, która stanowi 70% naszego ciała. Jest to jeden z najważniejszych składników, podstawa funkcjonowania żywych organizmów, dlatego powinniśmy dostarczać jej ok. 2-3 litry dziennie. Jednak należy także pamięta...
Magiczne wnętrze w linię
kalendarz 13/07 2019

Magiczne wnętrze w linię

Wnętrze / Jadalnia

2019.07.13

Pracownia 81.waw.pl stworzyła kolejną przestrzeń, której wizytówką są nieoczywiste rozwiązania oraz wysoka użyteczność.
Nowoczesność zamknięta w prostokąt
kalendarz 10/12 2018

Nowoczesność zamknięta w prostokąt

Wnętrze / Łazienka

2018.12.10

Styl na miarę czasu, zdecydowane, proste kształty i nowoczesny design to wyróżniki linii wanien Modesta. Pasują do nowoczesnych łazienek i sprawiają, że każde wnętrze zyskuje niepowtarzalny charakter i tworzy harmonijną całoś...
Najnowsze artykuły:
Jaki metraż mają najchętniej wybierane dwójki i trójki

Jaki metraż mają najchętniej wybierane dwójki i trójki

Nieruchomości / Mieszkanie

2019.12.31

Jakiej wielkości mieszkania dwu i trzypokojowe są dziś najczęściej kupowane? Czy osoby nabywające swoje pierwsze mieszkanie stać na większy metraż niż wcześniej? Jak w ciągu ostatnich kilku lat zmieniły się preferencje kupują...
Gra w kolory 

Gra w kolory 

Wnętrze / Salon

2019.11.24

O sukcesie tego wnętrza decyduje prostota. Połączenie nowoczesnych mebli i czystych pastelowych kolorów dało efekt w postaci aranżacji stonowanej, ale niepozbawionej energii. Na tym zbalansowanym tle wzrok przyciąga sofa pols...
Dlaczego nabywcy nowych mieszkań rezygnują z zakupu?

Dlaczego nabywcy nowych mieszkań rezygnują z zakupu?

Nieruchomości / Mieszkanie

2019.11.23

Jakie są przyczyny rezygnacji z zakupu mieszkań na rynku deweloperskim? Z jakich powodów nabywcy odchodzą od kupna zarezerwowanych lokali? Jak często się to zdarza? 

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.