Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

tło
reklama
Jak piec w piekarniku gazowym?
kalendarz 18/01 2021

Jak piec w piekarniku gazowym?

Wyposażenie

Choć piekarniki zasilane energią elektryczną zdominowały nasze kuchnie, ich gazowe odpowiedniki ponownie wracają do łask. Jednak pomimo ich rosnącej popularności, przed zakupem tego typu sprzętu powinniśmy zapoznać się ze sposobem jego działania.

Co na początek?
Na początku przygody z piekarnikiem gazowym należy zapoznać się z instrukcją obsługi i montażu. Korzystanie ze sprzętu bez uprzedniego poznania wytycznych producenta może w konsekwencji skutkować popsuciem sprzętu, a co za tym idzie - utratą gwarancji. Piekarnik gazowy, jak każde urządzenie zasilane gazem, musi podłączyć do sieci osoba z uprawnieniami gazowymi. W żadnym wypadku nie należy podejmować się instalacji samodzielnie. 

Jak mówi Kamila Prałat, ekspert firmy SOLGAZ, każdy producent konkretnie określa kroki, jakie należy wykonać przed pierwszym uruchomieniem sprzętu - najczęściej jest to dokładnie wyczyszczenie komory piekarnika oraz uruchomienie wentylacji w kuchni bądź po prostu otwarcie okna: 
- Pierwsze uruchomienie może wiązać się z przejściowym wydzielaniem się zapachów. Jak włączyć piekarnik gazowy? Tego dowiemy się z instrukcji obsługi. Choć korzystanie ze sprzętu nie jest zwykle trudne, to piekarniki często jednak różnią się panelami sterowania, stąd warto sięgnąć po zalecenia producenta. W przypadku piekarnika gazowego SOLGAZ, przy uruchamianiu sprzętu należy nastawić temperaturę do 250 stopni na około 30 minut.

Temperatura idealna
W temacie idealnej temperatury warto również sięgnąć po wytyczne z instrukcji obsługi piekarnika, ponieważ każdy sprzęt posiada różne parametry. Pamiętać należy, że nagrzanie piekarnika jest kluczową kwestią. Komora musi uzyskać odpowiednią temperaturę – wówczas możemy włożyć danie do środka. Gdy nagrzejemy piekarnik zbyt mocno, doprowadzimy do przypalenia potrawy.

A co w przypadku termoobiegu? Jak wyjaśnia ekspert firmy SOLGAZ, zanim ta funkcja pojawiła się w piekarnikach, mogliśmy przyrządzać dania za pomocą grzania statycznego, czyli standardowego pieczenia „góra-dół”. Dzięki termoobiegowi, ciepło rozprowadzane jest równomiernie poprzez przepływ powietrza i rozpraszanie:
- Warto zaznaczyć, że pomiędzy grzaniem statycznym oraz termoobiegiem istnieje różnica około 20 stopni. To znaczy, że jeżeli zaleca się pieczenie w trybie góra dół w temperaturze 180 stopni, z włączonym termoobiegiem należałoby ustawić temp. ok. 150 stopni. Przyjmuje się, że pieczenie statyczne sprawdzi się w przypadku dań delikatnych – ryb, biszkoptów czy chleba, natomiast funkcja termoobiegu przyda się podczas przygotowywania mięs lub warzyw.

Rożen? A może kamień?
Wiele piekarników posiada w swoim wyposażeniu rożen obrotowy lub kamień do pizzy. Te ciekawe rozwiązania do przygotowania wyśmienitych potraw znajdziemy również w piekarnikach marki SOLGAZ.:
- Pizza z piekarnika może być równie smaczna, jak ta, upieczona w piecu. Idealnie sprawdza się tutaj specjalny kamień, który pozwala na doskonałe wypieczenie ciasta.

Rożen zaś umożliwia przyrządzenie dużej porcji mięsa, na przykład drobiowego, gdzie skórka delikatnie się zrumieni, zaś wnętrze pozostanie soczyste. Rożen w piekarniku gazowym SOLGAZ znajdziemy w modelu SPG-67, natomiast kamień do pizzy to wyposażenie piekarnika elektrycznego SP-50. – mówi Kamila Prałat, ekspert firmy SOLGAZ. 

Piekarniki gazowe to popularne rozwiązanie, które przez lata cieszyło się zainteresowaniem użytkowników. Zasilane gazem, będącym najtańszym paliwem, bezpieczne i nowoczesne piekarniki SOLGAZ generują spore oszczędności, gwarantując ekonomiczność oraz wygodę eksploatacji. 
RED 
Źródło: SOLGAZ


Tagi:
piekarnik gazowy, piekarniki gazowe, piekarnik gazowy solgaz, solgaz, piekarniki gazowe solgaz

Zobacz podobne artykuły:

 Jak urządzić kuchnię w stylu New Nordic?
kalendarz 09/04 2022

Jak urządzić kuchnię w stylu New Nordic?

Wnętrze / Kuchnia

2022.04.09

Chyba nie ma miłośnika kuchennych aranżacyjnych, który nie słyszał o stylu skandynawskim, łączącym w sobie minimalizm, funkcjonalność oraz „czystą” estetykę.
Fornir – designerski następca boazerii
kalendarz 08/04 2022

Fornir – designerski następca boazerii

Wyposażenie / Dekoracje

2022.04.08

Drewno to materiał premium pod każdym względem — technicznie, estetycznie oraz wizerunkowo wprowadza on do pomieszczeń poczucie ciepła, spokoju, a zarazem dyskretnego luksusu i elegancji. 
Czas odbijany w tafli szkła, czyli lustro i jego historia
kalendarz 27/03 2022

Czas odbijany w tafli szkła, czyli lustro i jego historia

Wyposażenie / Dekoracje

2022.03.27

Najbardziej tajemniczy element wyposażenia? To z pewnością… lustro! Od wieków dostrzegano w nim oblicza, jak również pewną symbolikę, przesądy czy portal do innego, równoległego świata. A co widzimy w nim dziś?
Najnowsze artykuły:
Jak urządzić aneks kuchenny? 

Jak urządzić aneks kuchenny? 

Wnętrze / Kuchnia

2022.05.18

Coraz częściej zamiast oddzielonej od salonu kuchni, w naszych domach i mieszkaniach pojawia się aneks kuchenny.
Czy w umowach deweloperskich pojawią się klauzule waloryzujące ceny mieszkań?

Czy w umowach deweloperskich pojawią się klauzule waloryzujące ceny mieszkań?

Nieruchomości / Mieszkanie

2022.05.03

Czy szybko rosnąca inflacja i koszty budowy oraz utrudnienia w realizacji inwestycji powodujące opóźnienia sprawią, że w umowach deweloperskich pojawią się klauzule waloryzujące ceny mieszkań?
Inteligentny okap kominowy 

Inteligentny okap kominowy 

Wnętrze / Kuchnia

2022.04.25

Prócz samego wyboru dopasowanej płyty grzewczej, trudno dziś sobie wyobrazić wyposażanie kuchni bez pełnego skompletowania gamy nowoczesnych i inteligentnych sprzętów AGD – w tym okapu kuchennego. 

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.