Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

tło
reklama
Jak piec w piekarniku gazowym?
kalendarz 18/01 2021

Jak piec w piekarniku gazowym?

Wyposażenie

Choć piekarniki zasilane energią elektryczną zdominowały nasze kuchnie, ich gazowe odpowiedniki ponownie wracają do łask. Jednak pomimo ich rosnącej popularności, przed zakupem tego typu sprzętu powinniśmy zapoznać się ze sposobem jego działania.

Co na początek?
Na początku przygody z piekarnikiem gazowym należy zapoznać się z instrukcją obsługi i montażu. Korzystanie ze sprzętu bez uprzedniego poznania wytycznych producenta może w konsekwencji skutkować popsuciem sprzętu, a co za tym idzie - utratą gwarancji. Piekarnik gazowy, jak każde urządzenie zasilane gazem, musi podłączyć do sieci osoba z uprawnieniami gazowymi. W żadnym wypadku nie należy podejmować się instalacji samodzielnie. 

Jak mówi Kamila Prałat, ekspert firmy SOLGAZ, każdy producent konkretnie określa kroki, jakie należy wykonać przed pierwszym uruchomieniem sprzętu - najczęściej jest to dokładnie wyczyszczenie komory piekarnika oraz uruchomienie wentylacji w kuchni bądź po prostu otwarcie okna: 
- Pierwsze uruchomienie może wiązać się z przejściowym wydzielaniem się zapachów. Jak włączyć piekarnik gazowy? Tego dowiemy się z instrukcji obsługi. Choć korzystanie ze sprzętu nie jest zwykle trudne, to piekarniki często jednak różnią się panelami sterowania, stąd warto sięgnąć po zalecenia producenta. W przypadku piekarnika gazowego SOLGAZ, przy uruchamianiu sprzętu należy nastawić temperaturę do 250 stopni na około 30 minut.

Temperatura idealna
W temacie idealnej temperatury warto również sięgnąć po wytyczne z instrukcji obsługi piekarnika, ponieważ każdy sprzęt posiada różne parametry. Pamiętać należy, że nagrzanie piekarnika jest kluczową kwestią. Komora musi uzyskać odpowiednią temperaturę – wówczas możemy włożyć danie do środka. Gdy nagrzejemy piekarnik zbyt mocno, doprowadzimy do przypalenia potrawy.

A co w przypadku termoobiegu? Jak wyjaśnia ekspert firmy SOLGAZ, zanim ta funkcja pojawiła się w piekarnikach, mogliśmy przyrządzać dania za pomocą grzania statycznego, czyli standardowego pieczenia „góra-dół”. Dzięki termoobiegowi, ciepło rozprowadzane jest równomiernie poprzez przepływ powietrza i rozpraszanie:
- Warto zaznaczyć, że pomiędzy grzaniem statycznym oraz termoobiegiem istnieje różnica około 20 stopni. To znaczy, że jeżeli zaleca się pieczenie w trybie góra dół w temperaturze 180 stopni, z włączonym termoobiegiem należałoby ustawić temp. ok. 150 stopni. Przyjmuje się, że pieczenie statyczne sprawdzi się w przypadku dań delikatnych – ryb, biszkoptów czy chleba, natomiast funkcja termoobiegu przyda się podczas przygotowywania mięs lub warzyw.

Rożen? A może kamień?
Wiele piekarników posiada w swoim wyposażeniu rożen obrotowy lub kamień do pizzy. Te ciekawe rozwiązania do przygotowania wyśmienitych potraw znajdziemy również w piekarnikach marki SOLGAZ.:
- Pizza z piekarnika może być równie smaczna, jak ta, upieczona w piecu. Idealnie sprawdza się tutaj specjalny kamień, który pozwala na doskonałe wypieczenie ciasta.

Rożen zaś umożliwia przyrządzenie dużej porcji mięsa, na przykład drobiowego, gdzie skórka delikatnie się zrumieni, zaś wnętrze pozostanie soczyste. Rożen w piekarniku gazowym SOLGAZ znajdziemy w modelu SPG-67, natomiast kamień do pizzy to wyposażenie piekarnika elektrycznego SP-50. – mówi Kamila Prałat, ekspert firmy SOLGAZ. 

Piekarniki gazowe to popularne rozwiązanie, które przez lata cieszyło się zainteresowaniem użytkowników. Zasilane gazem, będącym najtańszym paliwem, bezpieczne i nowoczesne piekarniki SOLGAZ generują spore oszczędności, gwarantując ekonomiczność oraz wygodę eksploatacji. 
RED 
Źródło: SOLGAZ


Tagi:
piekarnik gazowy, piekarniki gazowe, piekarnik gazowy solgaz, solgaz, piekarniki gazowe solgaz

Zobacz podobne artykuły:

Analizujemy trendy – jakie okna kupują Polacy?
kalendarz 21/09 2020

Analizujemy trendy – jakie okna kupują Polacy?

Wyposażenie / Sprzęt

2020.09.21

Ile okien najczęściej mają polskie domy? Jaki kolor dominuje na rynku stolarki otworowej? Rafał Buczek, ekspert z firmy Awilux, analizuje aktualne decyzje zakupowe Polaków dotyczące stolarki okiennej. 
Jak zaaranżować luksusowe wnętrze?
kalendarz 17/06 2020

Jak zaaranżować luksusowe wnętrze?

Wyposażenie / Meble

2020.06.17

Drewno i materiały drewnopochodne to od dawna doskonały sposób na wykończenie wnętrz, nadający pomieszczeniom zarówno eleganckiego minimalizmu, jak i przytulności. 
Ochłódź się z Activejet! Przedstawiamy klimatory i wentylatory idealne na upały.
kalendarz 15/06 2020

Ochłódź się z Activejet! Przedstawiamy klimatory i wentylatory idealne na upały.

Wyposażenie / Sprzęt

2020.06.15

Jak pokazują ostatnie lata - miesiące letnie są w Polsce wyjątkowo upalne. Temperatury nierzadko przewyższają 30 stopni Celsjusza, sprawiając, że nie musimy ruszać się z domu, aby poczuć się jak w tropikach. 
Najnowsze artykuły:
Kuchnia otwarta czy zamknięta?

Kuchnia otwarta czy zamknięta?

Wnętrze / Kuchnia

2021.02.16

Kuchnia jest miejscem, w którym spędzamy wiele czasu, przyrządzając codzienne posiłki z domownikami lub gośćmi. Z tego powodu coraz większą popularnością cieszą się kuchnie otwarte na salon, które aktualnie spotykane są w now...
Nowoczesne rozwiązania na podłogi, ściany i drzwi 

Nowoczesne rozwiązania na podłogi, ściany i drzwi 

Wnętrze

2021.02.10

Drewno szczotkowate, naturalne kolory ziemi oraz dbałość o środowisko - rok 2021 z pewnością będzie czerpał z kolorów, materiałów i kształtów, które daje nam natura. Jednak czy te trendy dotyczyć będą również kwestii podłóg, ...
Jaki kurs przyjęli deweloperzy mieszkaniowi? 

Jaki kurs przyjęli deweloperzy mieszkaniowi? 

Nieruchomości / Inwestycje

2021.02.05

W jaką stronę zmierza rynek nowych mieszkań? Jak pandemia wpływa na sprzedaż? Jakie założenia sprzedażowe przyjęli deweloperzy na ten rok? 

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.