Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

tło
reklama
Jak odmienić wygląd starego domu? Postaw na duże okna!
kalendarz 24/05 2023

Jak odmienić wygląd starego domu? Postaw na duże okna!

Nieruchomości / Dom

Charakterystyczne domy w stylu kostki, także w wersji szeregowej, to ikoniczne projekty z okresu PRL. Proste, pozbawione detali oraz ozdobników budynki cieszyły się szczególną popularnością w latach 70. XX wieku, stanowiąc ówczesny przykład praktycznej architektury. Jak przeprowadzić ich renowację? Jak ważną rolę w tych pracach stanowi wymiana okien?

Projekty domów w PRL-u nie były dopełniane dekoracjami. Jednolite bryły i kolory miały znieść różnice pomiędzy stylem budowanych obiektów, a zamiast na estetycznych elementach, skupić się na ich funkcjonalności. 

- Proste, kubistyczne domy, występujące również w szeregach, wyróżniają się nieskomplikowanym rozkładem pomieszczeń, pozwalającym na maksymalne wykorzystanie wolnej przestrzeni. Brak skosów optycznie otwiera pomieszczenie, zwiększając także możliwości projektowe samego wnętrza domu – mówi Rafał Buczek, ekspert firmy AWILUX. 

Współczesne trendy architektoniczne - choć w dużej mierze stanowią przeciwieństwo PRL-owskiego stylu - kształtem, designem lub rozwiązaniami budowlanymi nawiązują do polskiej architektury sprzed 50-70 lat. Popularny w XXI wieku minimalizm częściowo przypomina jednolite, wręcz surowe budowle tamtego okresu, dlatego też stare domy w stylu kostki będą doskonałym fundamentem dla nowoczesnych projektów. Na czym zatem opiera się nowoczesna renowacja tak charakterystycznej bryły?

Kostka 2.0
Unowocześnienie „kostki” bazuje na dopasowaniu do niej nowoczesnej stolarki. Pamiętajmy, że te stare domy posiadają okna zupełnie nie wpisujące się w nowoczesne budownictwo. Ich wymiana może stanowić również doskonały punkt wyjścia do rozpoczęcia gruntownej przebudowy budynku. 

- Wymiana stolarki wiąże się z termomodernizacją budynku, czyli nakładaniem kolejnych warstw izolacji, ociepleniem i wykonaniem nowej elewacji – wylicza ekspert AWILUX. 

W ramach przebudowy domu kostki, często powiększa się powierzchnię przeszkleń. Efektem jest nie tylko zmiana wyglądu budynku, ale również maksymalne wykorzystania energii słonecznej oraz poprawa komfortu użytkowania.  

- Technologia stosowana wiele dekad temu nie przewidywała dużych przeszkleń w postaci szklanych fasad, wyjść na taras, systemów przesuwnych czy podnośno-przesuwnych. To elementy współczesnej architektury, na które inwestorzy zwracają uwagę i wykorzystują do doświetlenia i poprawienia funkcjonalności pomieszczeń, a także wzbogacenia budynku o nowoczesną formę – wyjaśnia Rafał Buczek.

Na jakie okna postawić?
Przy pracach renowacyjnych tego typu budynków wykorzystywana jest stolarka dopasowana do wizji architekta pod względem kształtu, rozmiarów i kolorów – od dużych konstrukcji aluminiowych, nierzadko ze szprosami, które są nawiązaniem do starej stylistyki, po te wykonane z  PVC.

- Pamiętamy jednak, że jeżeli zaplanowaliśmy bardzo duże przeszklenia, to ze względu na swoje właściwości, w grę wchodzą tu tylko okna z aluminium. Świetnie skomponują się również z elewacjami stworzonymi z nowoczesnych materiałów, na przykład okładzin z blach. Dodatkowo, przy renowacji starych domów doskonale sprawdzą się okna typu fix. Są to rozwiązania, które nie umożliwiają ich otwarcia, ale mają świetne właściwości termoizolacyjne – podpowiada Rafał Buczek z AWILUX. 

Z kolei stosując systemy podnośno-przesuwne – na przykład LivIngSlide z oferty AWILUX – uzyskujemy nowoczesny charakter budynku i łatwe wyjście na taras, bez straty miejsca we wnętrzu. Ekspert wspomina także o dużych, pionowych oknach z barierkami, które stanowią kolejną metodę, by do wnętrz wpuścić jeszcze więcej naturalnego światła.

Renowacja i ekologia?
Choć niektóre elementy domu – takie jak stolarka otworowa – musimy wymienić, pozostałe części warto wykorzystać w pierwotnej formie. Nie bójmy się korzystać z elementów konstrukcyjnych, które zostały wcześniej wybudowane – i to często w technologii nie gorszej, niż te współczesne. Dzięki temu zmniejszymy koszt budowy od podstaw.

- Same renowacje uważane są za działania zdecydowanie ekologiczne, co również nie uchodzi uwadze inwestorów. Nie wykorzystując nowych materiałów konstrukcyjnych, a także zmniejszając ślad węglowy czy oszczędzając energię potrzebną do budowy nowych obiektów, odświeżane są budynki, które ponownie odzyskują dawny blask – dodaje ekspert AWILUX.

Wraz ze wzrostem popularności renowacji budynków z minionej epoki, zwiększa się zapotrzebowanie na dopasowane do nich, nowe rozwiązania, między innymi w zakresie bezpieczniejszej i bardziej energooszczędnej stolarki okiennej. Stosowana obecnie najnowocześniejsza technologia, taka jak w rozwiązaniach AWILUX, pozwala na dopasowanie okien do charakterystycznych brył tego budownictwa i wybór modeli o wysokich właściwościach energooszczędnych i antywłamaniowych. 
HOMETRENDY.PL
Źródło: AWILUX Polska 


Tagi:
awilux, remont starego domu, stary dom

Zobacz podobne artykuły:

Jak obniżyć koszty ogrzewania  dzięki izolacji systemu grzewczego?
kalendarz 26/05 2023

Jak obniżyć koszty ogrzewania  dzięki izolacji systemu grzewczego?

Nieruchomości / Dom

2023.05.26

Inwestycja w prawidłową izolację systemu grzewczego to gwarancja ochrony instalacji, środowiska i… portfela.
Czy nowe regulacje bankowe i programy rządowe podbiły sprzedaż mieszkań?
kalendarz 23/05 2023

Czy nowe regulacje bankowe i programy rządowe podbiły sprzedaż mieszkań?

Nieruchomości / Mieszkanie

2023.05.23

Czy w pierwszych miesiącach tego roku wrosła sprzedaż nowych mieszkań?
Grunt to sprawdzony partner   
kalendarz 04/04 2023

Grunt to sprawdzony partner   

Nieruchomości / Inwestycje

2023.04.04

Na rynku mamy wysyp różnych struktur transakcji barterowych i joint venture, zawieranych przez inwestorów i deweloperów z właścicielami gruntów, które przez ostatnie lata rynkowego boomu nie były popularne

Firmy z branży

APM Development

mazowieckie
ul. Bartycka 85
00-716 Warszawa
Tel.: +48 22 847 91 86, +48 22 847 91 84
Email.: apm@apm-development.pl
https://www.apm-development.com.pl

BJM DEVELOPMENT S.C.

mazowieckie
ul. Klimontowska 26 lokal 48A
04-672 Warszawa
Tel.: tel./fax: 22 815 36 20
Email.: biuro@bjm-development.pl
https://www.bjm-development.pl/

DOM- HURT DOMY Z DREWNA

śląskie
ul. Żywiecka obok nr 39
43-300 Bielsko Biała
Tel.: 33 863 14 71, 33 863 14 86, 602 578 817, 608 065 130
Email.: domki@domhurt.com.pl
https://www.domhurt.com.pl/
Najnowsze artykuły:
Trendy 2023 w aranżacji przestrzeni wokół domu. Szarości i ekologia w modzie!

Trendy 2023 w aranżacji przestrzeni wokół domu. Szarości i ekologia w modzie!

Ogród

2023.05.25

Duże formaty płyt, geometryczne i ekstrawaganckie kształty, elementy pełne, ażurowe i ekologiczne, a prawie wszystkie utrzymane w odcieniach szarości lub beży.
Czy nowe regulacje bankowe i programy rządowe podbiły sprzedaż mieszkań?

Czy nowe regulacje bankowe i programy rządowe podbiły sprzedaż mieszkań?

Nieruchomości / Mieszkanie

2023.05.23

Czy w pierwszych miesiącach tego roku wrosła sprzedaż nowych mieszkań?
Ponadczasowe

Ponadczasowe

Wyposażenie / Meble

2023.04.27

Kolekcja Modern jest dowodem na to, że odpowiednio zaprojektowane meble mogą przetrwać próbę wciąż zmieniających się trendów w aranżacjach wnętrz.