Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

tło
reklama
Jak odmienić wygląd starego domu? Postaw na duże okna!
kalendarz 24/05 2023

Jak odmienić wygląd starego domu? Postaw na duże okna!

Nieruchomości / Dom

Charakterystyczne domy w stylu kostki, także w wersji szeregowej, to ikoniczne projekty z okresu PRL. Proste, pozbawione detali oraz ozdobników budynki cieszyły się szczególną popularnością w latach 70. XX wieku, stanowiąc ówczesny przykład praktycznej architektury. Jak przeprowadzić ich renowację? Jak ważną rolę w tych pracach stanowi wymiana okien?

Projekty domów w PRL-u nie były dopełniane dekoracjami. Jednolite bryły i kolory miały znieść różnice pomiędzy stylem budowanych obiektów, a zamiast na estetycznych elementach, skupić się na ich funkcjonalności. 

- Proste, kubistyczne domy, występujące również w szeregach, wyróżniają się nieskomplikowanym rozkładem pomieszczeń, pozwalającym na maksymalne wykorzystanie wolnej przestrzeni. Brak skosów optycznie otwiera pomieszczenie, zwiększając także możliwości projektowe samego wnętrza domu – mówi Rafał Buczek, ekspert firmy AWILUX. 

Współczesne trendy architektoniczne - choć w dużej mierze stanowią przeciwieństwo PRL-owskiego stylu - kształtem, designem lub rozwiązaniami budowlanymi nawiązują do polskiej architektury sprzed 50-70 lat. Popularny w XXI wieku minimalizm częściowo przypomina jednolite, wręcz surowe budowle tamtego okresu, dlatego też stare domy w stylu kostki będą doskonałym fundamentem dla nowoczesnych projektów. Na czym zatem opiera się nowoczesna renowacja tak charakterystycznej bryły?

Kostka 2.0
Unowocześnienie „kostki” bazuje na dopasowaniu do niej nowoczesnej stolarki. Pamiętajmy, że te stare domy posiadają okna zupełnie nie wpisujące się w nowoczesne budownictwo. Ich wymiana może stanowić również doskonały punkt wyjścia do rozpoczęcia gruntownej przebudowy budynku. 

- Wymiana stolarki wiąże się z termomodernizacją budynku, czyli nakładaniem kolejnych warstw izolacji, ociepleniem i wykonaniem nowej elewacji – wylicza ekspert AWILUX. 

W ramach przebudowy domu kostki, często powiększa się powierzchnię przeszkleń. Efektem jest nie tylko zmiana wyglądu budynku, ale również maksymalne wykorzystania energii słonecznej oraz poprawa komfortu użytkowania.  

- Technologia stosowana wiele dekad temu nie przewidywała dużych przeszkleń w postaci szklanych fasad, wyjść na taras, systemów przesuwnych czy podnośno-przesuwnych. To elementy współczesnej architektury, na które inwestorzy zwracają uwagę i wykorzystują do doświetlenia i poprawienia funkcjonalności pomieszczeń, a także wzbogacenia budynku o nowoczesną formę – wyjaśnia Rafał Buczek.

Na jakie okna postawić?
Przy pracach renowacyjnych tego typu budynków wykorzystywana jest stolarka dopasowana do wizji architekta pod względem kształtu, rozmiarów i kolorów – od dużych konstrukcji aluminiowych, nierzadko ze szprosami, które są nawiązaniem do starej stylistyki, po te wykonane z  PVC.

- Pamiętamy jednak, że jeżeli zaplanowaliśmy bardzo duże przeszklenia, to ze względu na swoje właściwości, w grę wchodzą tu tylko okna z aluminium. Świetnie skomponują się również z elewacjami stworzonymi z nowoczesnych materiałów, na przykład okładzin z blach. Dodatkowo, przy renowacji starych domów doskonale sprawdzą się okna typu fix. Są to rozwiązania, które nie umożliwiają ich otwarcia, ale mają świetne właściwości termoizolacyjne – podpowiada Rafał Buczek z AWILUX. 

Z kolei stosując systemy podnośno-przesuwne – na przykład LivIngSlide z oferty AWILUX – uzyskujemy nowoczesny charakter budynku i łatwe wyjście na taras, bez straty miejsca we wnętrzu. Ekspert wspomina także o dużych, pionowych oknach z barierkami, które stanowią kolejną metodę, by do wnętrz wpuścić jeszcze więcej naturalnego światła.

Renowacja i ekologia?
Choć niektóre elementy domu – takie jak stolarka otworowa – musimy wymienić, pozostałe części warto wykorzystać w pierwotnej formie. Nie bójmy się korzystać z elementów konstrukcyjnych, które zostały wcześniej wybudowane – i to często w technologii nie gorszej, niż te współczesne. Dzięki temu zmniejszymy koszt budowy od podstaw.

- Same renowacje uważane są za działania zdecydowanie ekologiczne, co również nie uchodzi uwadze inwestorów. Nie wykorzystując nowych materiałów konstrukcyjnych, a także zmniejszając ślad węglowy czy oszczędzając energię potrzebną do budowy nowych obiektów, odświeżane są budynki, które ponownie odzyskują dawny blask – dodaje ekspert AWILUX.

Wraz ze wzrostem popularności renowacji budynków z minionej epoki, zwiększa się zapotrzebowanie na dopasowane do nich, nowe rozwiązania, między innymi w zakresie bezpieczniejszej i bardziej energooszczędnej stolarki okiennej. Stosowana obecnie najnowocześniejsza technologia, taka jak w rozwiązaniach AWILUX, pozwala na dopasowanie okien do charakterystycznych brył tego budownictwa i wybór modeli o wysokich właściwościach energooszczędnych i antywłamaniowych. 
HOMETRENDY.PL
Źródło: AWILUX Polska 


Tagi:
awilux, remont starego domu, stary dom

Zobacz podobne artykuły:

Polski rynek po 5 miesiącach – gdzie jesteśmy?
kalendarz 19/06 2024

Polski rynek po 5 miesiącach – gdzie jesteśmy?

Nieruchomości / Inwestycje

2024.06.19

Zbliżamy się do półmetka 2024. Zanim powstaną oficjalne półroczne podsumowania sytuacji na rynku inwestycyjnym, Avison Young przedstawia bieżące wyniki.
Jak dużym wsparciem przy zakupie mieszkań okaże się kredyt Na Start?
kalendarz 12/06 2024

Jak dużym wsparciem przy zakupie mieszkań okaże się kredyt Na Start?

Nieruchomości / Mieszkanie

2024.06.12

Nie znamy jeszcze ostatecznych zasad i terminu wejścia nowego programu dopłat do kredytów na zakup pierwszego mieszkania, ale zakładany limit dochodu beneficjentów oraz cen kupowanych nieruchomości dużej grupie potencjalnych ...
Jaki jest wybór małych mieszkań w ofercie deweloperów?
kalendarz 13/05 2024

Jaki jest wybór małych mieszkań w ofercie deweloperów?

Nieruchomości / Mieszkanie

2024.05.13

Jak dużo najbardziej poszukiwanych mieszkań jedno i dwupokojowych o powierzchni do 45 mkw. mają aktualnie w sprzedaży deweloperzy? Jak bardzo zakupy w Bezpiecznym Kredycie 2 proc. uszczupliły ofertę takich lokali? W których p...

Firmy z branży

APM Development

mazowieckie
ul. Bartycka 85
00-716 Warszawa
Tel.: +48 22 847 91 86, +48 22 847 91 84
Email.: apm@apm-development.pl
https://www.apm-development.com.pl

BARBARA STEFANIUK Agent Nieruchomości

ul. Wita Stwosza 48 lok. 109
02-661 Warszawa
Tel.: 783967015
Email.: info@bialelwy.pl
https://www.bialelwy.pl

BJM DEVELOPMENT S.C.

mazowieckie
ul. Klimontowska 26 lokal 48A
04-672 Warszawa
Tel.: tel./fax: 22 815 36 20
Email.: biuro@bjm-development.pl
https://www.bjm-development.pl/

Domki Drewniane

mazowieckie
ul. Słloneczna 155 / przy trasie Piaseczno - Magdalenka /
05-506 Lesznowola
Tel.: 694 503 733
https://www.domkidrewniane.info.pl

Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa NATOLIN

mazowieckie
ul. Lanciego 19 Lok. 140
02-792 Warszawa Warszawa
Tel.: 22 648 43 37
Email.: biuro@sbmnatolin.pl
https://www.sbmnatolin.pl/
Najnowsze artykuły:
Meble sosnowe tworzą klimat

Meble sosnowe tworzą klimat

Wyposażenie / Meble

2024.07.01

Właśnie urządzasz sypialnię? A może planujesz zmianę wystroju tego pokoju? W takim razie musisz pomyśleć o zakupie odpowiednich mebli.
Czy warto postawić na drewniane wyposażenie ogrodowe?

Czy warto postawić na drewniane wyposażenie ogrodowe?

Wyposażenie / Meble

2024.06.20

Od wiosny oraz latem często rozpoczynamy prace związane z przestrzenią wokół domu.
Jak dużym wsparciem przy zakupie mieszkań okaże się kredyt Na Start?

Jak dużym wsparciem przy zakupie mieszkań okaże się kredyt Na Start?

Nieruchomości / Mieszkanie

2024.06.12

Nie znamy jeszcze ostatecznych zasad i terminu wejścia nowego programu dopłat do kredytów na zakup pierwszego mieszkania, ale zakładany limit dochodu beneficjentów oraz cen kupowanych nieruchomości dużej grupie potencjalnych ...