Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

tło
reklama
Jak odmienić wygląd starego domu? Postaw na duże okna!
kalendarz 24/05 2023

Jak odmienić wygląd starego domu? Postaw na duże okna!

Nieruchomości / Dom

Charakterystyczne domy w stylu kostki, także w wersji szeregowej, to ikoniczne projekty z okresu PRL. Proste, pozbawione detali oraz ozdobników budynki cieszyły się szczególną popularnością w latach 70. XX wieku, stanowiąc ówczesny przykład praktycznej architektury. Jak przeprowadzić ich renowację? Jak ważną rolę w tych pracach stanowi wymiana okien?

Projekty domów w PRL-u nie były dopełniane dekoracjami. Jednolite bryły i kolory miały znieść różnice pomiędzy stylem budowanych obiektów, a zamiast na estetycznych elementach, skupić się na ich funkcjonalności. 

- Proste, kubistyczne domy, występujące również w szeregach, wyróżniają się nieskomplikowanym rozkładem pomieszczeń, pozwalającym na maksymalne wykorzystanie wolnej przestrzeni. Brak skosów optycznie otwiera pomieszczenie, zwiększając także możliwości projektowe samego wnętrza domu – mówi Rafał Buczek, ekspert firmy AWILUX. 

Współczesne trendy architektoniczne - choć w dużej mierze stanowią przeciwieństwo PRL-owskiego stylu - kształtem, designem lub rozwiązaniami budowlanymi nawiązują do polskiej architektury sprzed 50-70 lat. Popularny w XXI wieku minimalizm częściowo przypomina jednolite, wręcz surowe budowle tamtego okresu, dlatego też stare domy w stylu kostki będą doskonałym fundamentem dla nowoczesnych projektów. Na czym zatem opiera się nowoczesna renowacja tak charakterystycznej bryły?

Kostka 2.0
Unowocześnienie „kostki” bazuje na dopasowaniu do niej nowoczesnej stolarki. Pamiętajmy, że te stare domy posiadają okna zupełnie nie wpisujące się w nowoczesne budownictwo. Ich wymiana może stanowić również doskonały punkt wyjścia do rozpoczęcia gruntownej przebudowy budynku. 

- Wymiana stolarki wiąże się z termomodernizacją budynku, czyli nakładaniem kolejnych warstw izolacji, ociepleniem i wykonaniem nowej elewacji – wylicza ekspert AWILUX. 

W ramach przebudowy domu kostki, często powiększa się powierzchnię przeszkleń. Efektem jest nie tylko zmiana wyglądu budynku, ale również maksymalne wykorzystania energii słonecznej oraz poprawa komfortu użytkowania.  

- Technologia stosowana wiele dekad temu nie przewidywała dużych przeszkleń w postaci szklanych fasad, wyjść na taras, systemów przesuwnych czy podnośno-przesuwnych. To elementy współczesnej architektury, na które inwestorzy zwracają uwagę i wykorzystują do doświetlenia i poprawienia funkcjonalności pomieszczeń, a także wzbogacenia budynku o nowoczesną formę – wyjaśnia Rafał Buczek.

Na jakie okna postawić?
Przy pracach renowacyjnych tego typu budynków wykorzystywana jest stolarka dopasowana do wizji architekta pod względem kształtu, rozmiarów i kolorów – od dużych konstrukcji aluminiowych, nierzadko ze szprosami, które są nawiązaniem do starej stylistyki, po te wykonane z  PVC.

- Pamiętamy jednak, że jeżeli zaplanowaliśmy bardzo duże przeszklenia, to ze względu na swoje właściwości, w grę wchodzą tu tylko okna z aluminium. Świetnie skomponują się również z elewacjami stworzonymi z nowoczesnych materiałów, na przykład okładzin z blach. Dodatkowo, przy renowacji starych domów doskonale sprawdzą się okna typu fix. Są to rozwiązania, które nie umożliwiają ich otwarcia, ale mają świetne właściwości termoizolacyjne – podpowiada Rafał Buczek z AWILUX. 

Z kolei stosując systemy podnośno-przesuwne – na przykład LivIngSlide z oferty AWILUX – uzyskujemy nowoczesny charakter budynku i łatwe wyjście na taras, bez straty miejsca we wnętrzu. Ekspert wspomina także o dużych, pionowych oknach z barierkami, które stanowią kolejną metodę, by do wnętrz wpuścić jeszcze więcej naturalnego światła.

Renowacja i ekologia?
Choć niektóre elementy domu – takie jak stolarka otworowa – musimy wymienić, pozostałe części warto wykorzystać w pierwotnej formie. Nie bójmy się korzystać z elementów konstrukcyjnych, które zostały wcześniej wybudowane – i to często w technologii nie gorszej, niż te współczesne. Dzięki temu zmniejszymy koszt budowy od podstaw.

- Same renowacje uważane są za działania zdecydowanie ekologiczne, co również nie uchodzi uwadze inwestorów. Nie wykorzystując nowych materiałów konstrukcyjnych, a także zmniejszając ślad węglowy czy oszczędzając energię potrzebną do budowy nowych obiektów, odświeżane są budynki, które ponownie odzyskują dawny blask – dodaje ekspert AWILUX.

Wraz ze wzrostem popularności renowacji budynków z minionej epoki, zwiększa się zapotrzebowanie na dopasowane do nich, nowe rozwiązania, między innymi w zakresie bezpieczniejszej i bardziej energooszczędnej stolarki okiennej. Stosowana obecnie najnowocześniejsza technologia, taka jak w rozwiązaniach AWILUX, pozwala na dopasowanie okien do charakterystycznych brył tego budownictwa i wybór modeli o wysokich właściwościach energooszczędnych i antywłamaniowych. 
HOMETRENDY.PL
Źródło: AWILUX Polska 


Tagi:
awilux, remont starego domu, stary dom

Zobacz podobne artykuły:

Okna do domów energooszczędnych i pasywnych
kalendarz 23/01 2024

Okna do domów energooszczędnych i pasywnych

Nieruchomości / Dom

2024.01.23

Budownictwo o charakterze pasywnym i energooszczędnym wymaga stosowania rozwiązań, które znacząco ograniczą codzienne zużycie energii.
Jakimi wynikami deweloperzy zamknęli 2023? 
kalendarz 23/01 2024

Jakimi wynikami deweloperzy zamknęli 2023? 

Nieruchomości / Mieszkanie

2024.01.23

Czy w minionym roku sprzedało się więcej mieszkań niż w roku 2022? Jak wypadł czwarty kwartał ubiegłego roku? Jakimi decyzjami podjętymi w 2023 roku firmy mogą się pochwalić?  
Ile za kawalerkę od dewelopera?
kalendarz 06/11 2023

Ile za kawalerkę od dewelopera?

Nieruchomości / Mieszkanie

2023.11.06

W których projektach deweloperskich można kupić kawalerkę? W jakim metrażu i cenie? 

Firmy z branży

APM Development

mazowieckie
ul. Bartycka 85
00-716 Warszawa
Tel.: +48 22 847 91 86, +48 22 847 91 84
Email.: apm@apm-development.pl
https://www.apm-development.com.pl

BJM DEVELOPMENT S.C.

mazowieckie
ul. Klimontowska 26 lokal 48A
04-672 Warszawa
Tel.: tel./fax: 22 815 36 20
Email.: biuro@bjm-development.pl
https://www.bjm-development.pl/

Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa NATOLIN

mazowieckie
ul. Lanciego 19 Lok. 140
02-792 Warszawa Warszawa
Tel.: 22 648 43 37
Email.: biuro@sbmnatolin.pl
https://www.sbmnatolin.pl/

Świadectwa energetyczne

ul.

Tel.: 721500700
Najnowsze artykuły:
Elegancja i funkcjonalność

Elegancja i funkcjonalność

Wnętrze / Jadalnia

2024.01.30

Kolekcja Marone Elite to eleganckie i funkcjonalne meble drewniane, inspirowane urokami prowansalskiej scenerii. Wykonane z wysokiej jakości drewna sosnowego fińskiego, są trwałe i odporne na uszkodzenia. 
Jakimi wynikami deweloperzy zamknęli 2023? 

Jakimi wynikami deweloperzy zamknęli 2023? 

Nieruchomości / Mieszkanie

2024.01.23

Czy w minionym roku sprzedało się więcej mieszkań niż w roku 2022? Jak wypadł czwarty kwartał ubiegłego roku? Jakimi decyzjami podjętymi w 2023 roku firmy mogą się pochwalić?  
Jak się legalnie pozbyć komornika? Oto kilka sposobów

Jak się legalnie pozbyć komornika? Oto kilka sposobów

Prawo i Finanse

2024.01.08

Rozmawiamy z ekspertem od finansów i od antywindykacji - Panem Krzysztofem Oppenheimem, właścicielem Kancelarii Doradztwa Finansowego, który opowiada jak można legalnie obronić się przed skuteczną egzekucją komorniczą....