Jak gotować o 43% taniej?
Koszty eksploatacji płyt indukcyjnych vs płyt gazowych.
Każdy z nas kiedyś stał przed koniecznością zakupu sprzętu AGD — lodówki, zmywarki czy płyty do gotowania. W przypadku tych ostatnich, dochodził do tego także wybór sposobu zasilania. A dwie najpopularniejsze obecnie opcje to indukcja oraz płyty gazowe.
Gotowanie na płycie indukcyjnej i na tej gazowej jest zupełnie odmienne. Każde z tych rozwiązań ma swoje unikalne cechy, ale podstawową różnicę stanowi źródło energii potrzebnej do ich działania.
Powierzchnia płyty indukcyjnej podczas pracy nagrzewa się jedynie w miejscu postawienia garnka i ogrzewa bezpośrednio naczynie oraz jego zawartość. Dzięki temu to rozwiązanie oszczędza czas, ale przy okazji pobiera znaczną ilość prądu. Co więcej, do takiej kuchenki niezbędne są specjalne naczynia do gotowania, więc decydując się na to rozwiązanie należy od razu zaopatrzyć się w zestaw dedykowany do gotowania na indukcji.
Gotowanie na gazie
Co z kolei oferuje nam kuchnia gazowa? Jedno z najnowocześniejszych rozwiązań w tej kategorii - płyty gazowe bez płomieni – łączy zalety kuchni gazowej i indukcyjnej, a głównym źródłem energii jest gaz. Płyta gazowa tego typu jest łatwa w utrzymaniu czystości, ponieważ - podobnie jak w przypadku indukcji – wszystko ukryte jest pod warstwą ceramiki. Nie ma na niej rusztów, palników czy zbędnych zakamarków, w których mógłby zbierać się brud i tłuszcz.
Indukcja vs gaz – koszty
Niekiedy słysząc frazę „indukcja”, na myśl przychodzi nam szybkie gotowanie. Czy skoro przygotujemy posiłek w krótszym czasie, to wykorzystamy do tego mniej prądu? Niekoniecznie. Biorąc pod uwagę cenę zakupu energii elektrycznej, jak i koszty eksploatacji płyty indukcyjnej i gazowej, koszy te stają się nagle bardziej zbliżone.
Gaz jest nadal najtańszą formą zasilania sprzętu AGD przeznaczonego do gotowania. Aby to potwierdzić, eksperci SOLGAZ przeprowadzili test, który pokazał koszt zużycia prądu, a jaki gazu.
Do kalkulacji przyjęto następujące dane:
Gaz: 1kW/h = 0,21 zł
Prąd: 1kW/h = 0,6 zł
Sprawność urządzenia: 42%
Sprawność urządzenia (indukcja): 84%
Cena prądu czy gazu, jest z pewnością jasnym terminem. Ale co oznacza „sprawność urządzenia”? To w uproszczeniu ilość praktycznie wykorzystanej energii, jaka jest potrzebna do ugotowania dania.
Zaskakujące może być też to, że mimo tak dużej różnicy w wydajności urządzenia, przewagę pod względem kosztów eksploatacji mają płyty gazowe bez płomieni. Czym zatem w eksploatacji różni się płyta indukcyjna od gazowej? Gotowanie na indukcji względem płyty w technologii „gaz-pod-szkłem” jest droższe o 43%. Ponadto, korzystając podczas gotowania z darmowego pola w płycie, można zaoszczędzić dodatkowe 10%.
Dodatkowe opłaty?
Czy gotując na gazie, musimy liczyć się z dodatkowymi opłatami? W przypadku płyt gazowych, niezbędna do zamontowania sprzętu jest osoba z uprawnieniami, która produkt podłącza do instalacji gazowej. Jest to wymóg obligatoryjny, nie tylko przy podłączaniu płyt bez płomieni, ale również w przypadku każdej innej kuchenki gazowej. Jednak nie jest to duży wydatek - koszt podłączenia płyty gazowej przez profesjonalistę oscyluje w granicy 150-200 zł. A co z dodatkowymi kosztami w przypadku płyty indukcyjnej?
Koszt zakupu płyty gazowej w technologii „gaz-pod-szkłem” jest wyższy od indukcji, jednak gotowanie na płycie gazowej tego typu jest dużo tańsze. Obliczone koszty eksploatacji płyty indukcyjnej i gazowej pokazują, że płyta w technologii gaz-pod-szkłem jest najkorzystniejszym rozwiązaniem dla budżetu domowego. I z pewnością warto brać tę opcję pod uwagę, kiedy stajemy przed wyborem nowej płyty kuchennej.
HOMETRENDY.PL
Źródło: SOLGAZ
Zobacz podobne artykuły:
Postaw na kolekcję Gaja
Wyposażenie / Meble
2024.09.17
Udane połączenie
Wyposażenie / Meble
2024.07.31
Udane połączenie
Wnętrze / Salon
2024.04.29
Postaw na kolekcję Gaja
Wyposażenie / Meble
2024.09.17
Udane połączenie
Wyposażenie / Meble
2024.07.31
Meble sosnowe tworzą klimat
Wyposażenie / Meble
2024.07.01