Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

tło
reklama
Ile trzeba mieć na lokal usługowy w nowym osiedlu?
kalendarz 09/08 2023

Ile trzeba mieć na lokal usługowy w nowym osiedlu?

Nieruchomości / Mieszkanie

Jak kształtują się ceny lokali usługowych w nowych inwestycjach mieszkaniowych? Czy jest na nie popyt? Jakie lokale cieszą się największym zainteresowaniem? Czy projektowanych jest ich teraz więcej? W których osiedlach są dostępne?      

Tomasz Kaleta, dyrektor Departamentu Sprzedaży, Develia S.A.:
Lokale usługowe cieszą się dużym zainteresowaniem, szczególnie w osiedlach realizowanych w centrach miast. Obecnie mamy ostatnie dostępne powierzchnie tego typu w inwestycji Reja 55 oraz Kamienna 145 we Wrocławiu oraz krakowskich projektach Grzegórzecka 77 i Słoneczne Miasteczko. Przygotowujemy je również w kolejnych realizacjach. Ich ilość zależy od lokalizacji i skali inwestycji. Im większa, tym planujemy ich więcej. Jest to niewątpliwa korzyść dla przyszłych mieszkańców, którzy dzięki temu większość usług mają pod ręką. 

Angelika Kliś, członek zarządu Atal: 
Popyt na tego rodzaju powierzchnie niezmiennie jest duży, a w wielu inwestycjach zapytania pojawiają się na bardzo wczesnym etapie realizacji projektu. Lokale usługowe często sprzedajemy w pierwszych kilku dniach po wprowadzeniu do oferty. Projektujemy je adekwatnie do potrzeb w danej lokalizacji, które analizujemy na etapie planowania inwestycji. Im większa skala projektu, tym więcej tego typu powierzchni.

Preferencje nabywców, co do wielkości lokali zależą od konkretnego osiedla i nasycenia danymi usługami w okolicy, ale przeciętnie największym zainteresowaniem cieszą się te o powierzchni 60-70 mkw. W inwestycji Atal Aura w Łodzi mamy w sprzedaży dwa lokale o metrażu 66-93 mkw. w cenie 8200 zł/mkw. netto. W projekcie Nowe Miasto Polesie IIIa lokale o powierzchni 35-175 mkw. są natomiast dostępne w przedziale 7500-8000 zł/mkw. netto.

We Wrocławiu lokale mamy w kwocie od 7000 zł/mkw. do 12150 zł/mkw. netto w inwestycjach Nowe Miasto Młyn Różanka, Nowe Miasto Różanka Młynarska i Atal City Square.

W katowickiej inwestycji Atal Olimpijska wszystkie lokale sprzedały się za 10000 zł/mkw. netto. W projekcie Sokolska 30 Towers pozostały cztery lokale biurowe usytuowane na 1-2 piętrze w cenie od 7500 zł/mkw. – 8500 zł/mkw. netto.

W Trójmieście w osiedlu Przystań Letnica oferujemy lokale w cenie 8000 zł/mkw. netto, w Bursztynowej Zatoce w kwocie 10100-11500 zł/mkw. netto, a projekcie Niebieski Bursztyn sprzedajemy za 10000 zł/mkw. netto.

Karolina Bronszewska, dyrektor Marketingu i Innowacji Ronson Development:
Popularność lokali usługowych na osiedlach mieszkaniowych zależy od lokalizacji konkretnej inwestycji, ale też położenia lokalu usługowego. Największym zainteresowaniem cieszą się duże lokale, od strony ulicy, z dużymi witrynami i opcją przygotowania pod gastronomię. Ważne są też takie aspekty, jak dobre skomunikowanie z innymi częściami dzielnicy, ale też obecność miejsc postojowych. Planowanie lokali usługowych w danej inwestycji zależy przede wszystkim od miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jeśli plan przewiduje możliwość powstania lokali usługowych, aranżujemy je w osiedlu, co zwiększa jego atrakcyjność. Lokale usługowe projektujemy na parterach. Mają duże witryny i powierzchnię od 50 mkw. do 140 mkw. 

Zainteresowanie lokalami usługowymi jest bardzo duże, a najszybciej sprzedają się te najlepiej wyeksponowane. Duże lokale przeznaczone są pod żłobki, przedszkola, bądź gastronomię. W mniejszych lokują się pralnie, piekarnie, czy usługi kosmetyczne.

Obecnie mamy dostępne lokale usługowe w inwestycji Ursus Centralny, gdzie ceny oscylują między 16 tys. zł/mkw. a 17 tys. zł za mkw.

Cezary Grabowski, dyrektor sprzedaży i marketingu Bouygues Immobilier Polska: 

Obecnie we wszystkich naszych inwestycjach w sprzedaży mamy wolne jedynie trzy lokale usługowe. W projekcie Sienkiewicza Résidence we Wrocławiu w sprzedaży jest ostatni z dziesięciu projektowanych w tym osiedlu lokali, a dwa są jeszcze dostępne w inwestycji Vilda Moderne w Poznaniu. Obie inwestycje powstają w centralnych dzielnicach, w doskonałych lokalizacjach i „żyją w rytmie miasta”. W pozostałych projektach, które oferujemy, nie planujemy lokali usługowych, gdyż skupiamy się na maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni na parterze pod tereny zielone i prywatne ogródki, które są bardzo poszukiwane na rynku. 

Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic: 

Naszą podstawową działalnością jest budowa lokali mieszkalnych. Lokale usługowe powstają na ogół w wyniku narzuconych współczynników i niekiedy są zawyżone na niekorzyść mieszkań. W jednej z inwestycji zostaliśmy zobowiązani do wybudowania lokali na całym pierwszym piętrze, mimo że nie jest to korzystna lokalizacja dla lokali usługowych, ale nie mogły powstać tam mieszkania.  W tej chwili mamy w sprzedaży lokale usługowe w inwestycji Moja Północna w Warszawie w cenie 13-14 tys. zł/mkw. oraz w gdańskim projekcie Wolne Miasto w cenie 9500 zł/mkw. netto.

Małgorzata Ostrowska, dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.:
Ceny lokali usługowych są bardzo zróżnicowane, podobnie jak ich powierzchnie. Stawki kształtują się od 6 500 zł/mkw. netto do 16 800 zł/mkw. netto, a metraże od 24 mkw. do nawet 2 137 mkw. Największym popytem cieszą się lokale o wielkości do 100 mkw.

Lokale usługowe są dostępne w projektach Nad Odrą i Hanza Tower w Szczecinie, Stacja Centrum w Pruszkowie oraz Bliska Wola DK i Pileckiego 59 w Warszawie. Liczba lokali usługowych w poszczególnych projektach zależy od kilku czynników, na przykład od wielkości osiedla, potencjalnej liczby mieszkańców czy lokalizacji inwestycji.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest: 
W ofercie mamy obecnie lokale usługowe na sprzedaż lub wynajem. Ceny lokali usługowych w naszych projektach zaczynają się od około 500 tys. zł. Gotowe powierzchnie oraz te w budowie można kupić lub wynająć w inwestycjach na warszawskim Targówku i Bielanach. Ilość lokali usługowych w naszych inwestycjach projektowana jest według zapotrzebowania pod kątem danego osiedla.  

Marcin Michalec, CEO Okam: 
Lokale usługowe są realizowane lub planowane we wszystkich naszych projektach, ponieważ chcemy stworzyć miejsca niezwykle wygodne i komfortowe, a bliska odległość do punktów handlowych i usługowych jest jednym z ważniejszych kryteriów dla mieszkańców. Szczególne zainteresowanie budzą małe lokale usługowe, które mają szeroki potencjał biznesowy i atrakcyjną cenę. Od lat obserwujemy na nie największy popyt, zatem w naszych kolejnych projektach znajdzie się także pod nie odpowiednia przestrzeń.

Ceny lokali usługowych w naszych inwestycjach uzależnione są od wielu czynników, takich jak lokalizacja czy metraż. Ich ceny zaczynają się od 10 000 zł za mkw. 

Eyal Keltsh, prezes zarządu Grupy Robyg:
Obserwujemy trend koncentrowania się sfery zakupowej i usługowej w obrębie osiedla. Klienci chcą jak najwięcej codziennych spraw chcą załatwić w pobliżu miejsca zamieszkania. Dlatego spodziewamy się, że lokale usługowe w osiedlach będą coraz bardziej popularne. Mamy taką ofertę praktycznie w każdej inwestycji. Lokale usługowe cieszą się sporą popularnością, popyt jest stabilny. 

Projektując inwestycje staramy się wykorzystywać ideę 15-minutowych miast, co umożliwia zaspokojenie potrzeb w około kwadrans od opuszczenia domu – pieszo lub rowerem. W tej koncepcji upatruje się panaceum na problemy nowoczesnego świata, a zwłaszcza na globalizację, rozluźnienie więzi społecznych czy zmiany klimatyczne. Projektując nowe osiedla uwzględniamy, nie tylko potrzeby przyszłych mieszkańców, ale również potrzeby osób, które już mieszkają w okolicy terenów przeznaczonych pod nową inwestycję. Weryfikujemy, jakie udogodnienia dostępne są na danym obszarze i projektujemy inwestycje z myślą o uzupełnieniu brakujących funkcji. 

Anna Bieńko dyrektor Sprzedaży w Wawel Service: 
Wszystkie lokale usługowe w naszych inwestycjach mają już swoich nabywców, więc aktualnie nie mamy ich w sprzedaży. Sprzedają się bardzo szybko, jeszcze na etapie budowy nieruchomości. Wynika to z pewnością z lokalizacji naszych inwestycji.

Mariola Żak, dyrektor sprzedaży i marketingu w Aurec Home: 
Wszystkie inwestycje realizujemy zgodnie z ideą 15-minutowego miasta, a lokale usługowe blisko miejsca zamieszkania wpisują się w ten trend. Już na etapie planowania zagospodarowania przestrzeni koncentrujemy się na dopasowaniu infrastruktury do ludzi, a nie na odwrót.  W inwestycji Miasteczko Jutrzenki udostępniliśmy lokale na żłobek i przedszkole. Większość lokali użytkowych kupowana jest w celach inwestycyjnych. Nabywcy lokują w nie kapitał, co przynosi dochód z wynajmu. Ceny lokali różnią się w zależności od lokalizacji, powierzchni oraz miejsca przeznaczenia.  

Dariusz Nagórski, dyrektor ds. Inwestycji w Aria Development:
W ostatnim czasie wprowadziliśmy do sprzedaży dwa lokale usługowe w nowym Osiedlu Natura 2 w Wieliszewie. Lokal o metrażu 62 mkw. ma możliwość realizacji ogródka, a lokal o powierzchni 330 mkw. jest z podpisaną 10. letnią umową najmu pod działalność oświatową. W nowych projektach planujemy realizację lokali komercyjnych z usługami na potrzeby mieszkańców osiedli.
HOMETRENDY.PL
Źródło: Dompress 


Tagi:
lokal usługowy na nowym osiedlu

Zobacz podobne artykuły:

Polski rynek po 5 miesiącach – gdzie jesteśmy?
kalendarz 19/06 2024

Polski rynek po 5 miesiącach – gdzie jesteśmy?

Nieruchomości / Inwestycje

2024.06.19

Zbliżamy się do półmetka 2024. Zanim powstaną oficjalne półroczne podsumowania sytuacji na rynku inwestycyjnym, Avison Young przedstawia bieżące wyniki.
Jak dużym wsparciem przy zakupie mieszkań okaże się kredyt Na Start?
kalendarz 12/06 2024

Jak dużym wsparciem przy zakupie mieszkań okaże się kredyt Na Start?

Nieruchomości / Mieszkanie

2024.06.12

Nie znamy jeszcze ostatecznych zasad i terminu wejścia nowego programu dopłat do kredytów na zakup pierwszego mieszkania, ale zakładany limit dochodu beneficjentów oraz cen kupowanych nieruchomości dużej grupie potencjalnych ...
Jaki jest wybór małych mieszkań w ofercie deweloperów?
kalendarz 13/05 2024

Jaki jest wybór małych mieszkań w ofercie deweloperów?

Nieruchomości / Mieszkanie

2024.05.13

Jak dużo najbardziej poszukiwanych mieszkań jedno i dwupokojowych o powierzchni do 45 mkw. mają aktualnie w sprzedaży deweloperzy? Jak bardzo zakupy w Bezpiecznym Kredycie 2 proc. uszczupliły ofertę takich lokali? W których p...

Firmy z branży

APM Development

mazowieckie
ul. Bartycka 85
00-716 Warszawa
Tel.: +48 22 847 91 86, +48 22 847 91 84
Email.: apm@apm-development.pl
https://www.apm-development.com.pl

BARBARA STEFANIUK Agent Nieruchomości

ul. Wita Stwosza 48 lok. 109
02-661 Warszawa
Tel.: 783967015
Email.: info@bialelwy.pl
https://www.bialelwy.pl

BJM DEVELOPMENT S.C.

mazowieckie
ul. Klimontowska 26 lokal 48A
04-672 Warszawa
Tel.: tel./fax: 22 815 36 20
Email.: biuro@bjm-development.pl
https://www.bjm-development.pl/

Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa NATOLIN

mazowieckie
ul. Lanciego 19 Lok. 140
02-792 Warszawa Warszawa
Tel.: 22 648 43 37
Email.: biuro@sbmnatolin.pl
https://www.sbmnatolin.pl/
Najnowsze artykuły:
Czy warto postawić na drewniane wyposażenie ogrodowe?

Czy warto postawić na drewniane wyposażenie ogrodowe?

Wyposażenie / Meble

2024.06.20

Od wiosny oraz latem często rozpoczynamy prace związane z przestrzenią wokół domu.
Udane połączenie

Udane połączenie

Wnętrze / Salon

2024.04.29

Kolekcja mebli dębowych olejowanych Modern Loft to połączenie surowego industrialnego designu z ciepłem naturalnego drewna.
Elegancja i funkcjonalność

Elegancja i funkcjonalność

Wnętrze / Jadalnia

2024.01.30

Kolekcja Marone Elite to eleganckie i funkcjonalne meble drewniane, inspirowane urokami prowansalskiej scenerii. Wykonane z wysokiej jakości drewna sosnowego fińskiego, są trwałe i odporne na uszkodzenia.