Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

tło
reklama
Finansowanie house flippingu
kalendarz 21/09 2018

Finansowanie house flippingu

Inwestycje

Inwestowanie w nieruchomości wciąż stanowi jeden z lepszych sposobów na rentowne lokowanie kapitału. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu i szybkiej reakcji na okazyjne oferty, inwestorzy uzyskują satysfakcjonujące zyski ze sprzedaży nabytych nieruchomości.

Ze względu na dynamiczny rozwój rynku nieruchomości w Polsce, z roku na rok rośnie liczba przedsiębiorców decydujących się na profesjonalne formy inwestowania kapitału – na przykład house flipping. Zapoczątkowany w latach sześćdziesiątych w Stanach Zjednoczonych trend stanowi efektywny sposób zarabiania na nieruchomościach nabywanych po okazyjnych cenach, które po niezbędnych pracach remontowych zostają szybko odsprzedawane z odpowiednim zyskiem. Co więcej, dzięki zyskowi przewyższającemu znacznie oprocentowanie lokat bankowych, house flipping traktowany jest przez wielu jako zabezpieczenie finansowe na przyszłość.

Jedną z osób działających na tym polu jest Aleksander Dobrowolski – członek zarządu White House Poland, którego działalność opiera się na wynajdywaniu okazji zakupowych na warszawskim rynku nieruchomości oraz ich sprzedaży. Jak zatem wyglądają realia tego typu działalności?

Rentowne przemiany
W trakcie praktykowania strategii house flippingu, najtrudniejszy etap przedsięwzięcia stanowi znalezienie nieruchomości spełniających konkretne warunki, wpływających na wysokość wyników sprzedaży. Co ciekawe, w ciągu roku nie istnieje dobry lub zły czas na robienie tego typu inwestycji. Flipperzy codziennie monitorują ogłoszenia oraz stan lokalnego, wtórnego rynku nieruchomości. Jeżeli pojawia się obiekt do remontu w dobrej cenie, jest on sprzedawany w ciągu kilku dni – niezależnie od pory roku. „Umiejętne poruszanie się na rynku nieruchomości oraz szybkie reagowanie na okazyjne oferty sprzedaży z pewnością determinuje dochodowość całego projektu. W naszym przypadku głównym celem są przede wszystkim mieszkania w starych kamienicach na terenie Warszawy lub jej okolic. „Najmłodsze” nieruchomości pochodzą z lat pięćdziesiątych i stanowią najniższy pułap wiekowy obiektów, którymi jesteśmy zainteresowani.” – mówi Aleksander Dobrowolski, członek zarządu White House Poland.  

Choć house flipping stanowi dość specyficzną formę zarobku, to dla wytrawnych graczy może okazać się bardzo opłacalnym przedsięwzięciem. „Zysk jest zależny od tego, w jaki sposób udało się zakupić daną nieruchomość. Przypuśćmy, że wydajemy na nią około 300-400 tysięcy złotych, a po wykonaniu niezbędnych czynności inwestycyjnych jesteśmy w stanie zarobić na niej pomiędzy 100 a 200 tysięcy złotych na czysto. Jest to spora rozbieżność, jednak przyjęliśmy sobie, że 100 tysięcy złotych zysku to minimum. Oczywiście warto podkreślić, iż realne sukcesy w tej dziedzinie są uzależnione od odpowiedniego zaangażowania finansowego.”  – tłumaczy Aleksander Dobrowolski, członek zarządu White House Poland.

Wsparcie realizacyjne
Dokładne zaplanowanie i zagwarantowanie odpowiednich źródeł finansowania stanowi bardzo ważny element realizacji strategii house flippingu. Niestety, proces pozyskiwania potrzebnego kapitału może stanowić dla niektórych przedsiębiorców problematyczną część tego przedsięwzięcia. W takiej sytuacji rozwiązaniem może być oferta finansowa Monument Fund, pozwalająca na błyskawiczne pozyskanie środków finansowych potrzebnych do sfinalizowania danej inwestycji.

„Podczas współpracy z Monument Fund udało nam się sfinansować zakup działki z lokalem w samym sercu Warszawy na pograniczu Woli i Śródmieścia, gdzie będzie można budować Wysoką Warszawę powyżej 50 m. Oprócz tego, były też mieszkania oraz dom na działce z dostępem do Wisły, który został sprzedany w bardzo szybkim tempie. Z tym ostatnim wiązał się kredyt w banku, jednak podczas współpracy z firmą bez problemu nastąpiło zwolnienie z hipoteki, a bank współpracował w kwestii wydania nieruchomości.” – mówi  Aleksander Dobrowolski.

Efektywne zarabianie na inwestowaniu w nieruchomości jest głównie uzależnione od szybkości finalizowania transakcji, dlatego dla łowców okazji szybka decyzyjność oraz natychmiastowa wypłata środków są podstawowymi wytycznymi podczas poszukiwania odpowiednich źródeł finansowania inwestycji. Według inwestora, spełnienie tych opcji okazało się być kluczową przewagą Monument Fund nad bankiem: „Zdecydowałem się na skorzystanie z Funduszu z racji tego, iż nasze realizacje są raczej krótkoterminowe, a finansowanie ich za pomocą kredytu z banku wiążącego na dłuższy okres czasu nie współgra z tą formą inwestowania. Mam świadomość, że oferta jest nieco droższa, jednak kwestia łatwiejszego i bardziej dostępnego kapitału oraz szybkości działania przechyla szalę wyboru na stronę Funduszu.”

Innym atutem współpracy było ustalenie warunków finansowania nie zakładających przewłaszczenia nieruchomości, czyli przeniesienia prawa własności nieruchomości na wierzyciela. Dla inwestora ta kwestia stanowiła wyjątkowo istotny punkt umowy, gdyż zatrzymanie statusu właściciela obiektu pozwala na uniknięcie w przyszłości wątpliwości kupujących daną nieruchomość odnośnie zwolnienia z hipoteki – „W przypadku innych instytucji, niejednokrotnie oferowano nam formę przewłaszczenia jako zabezpieczenie, co nie wchodziło w grę. Chciałbym, aby nasi klienci podczas kupna danego lokum widzieli nas jako właścicieli tych nieruchomości, a nie firmę pożyczkową”.

Kto i gdzie flippuje?
Oprócz obiektów o charakterze mieszkaniowym, przedmiotem zainteresowania flipperów są również grunty inwestycyjne, nieruchomości przemysłowe i biurowe, apartamenty wakacyjne, condo hotele, lokale handlowo-usługowe, miejsca postojowe, a nawet… prywatne akademiki. Fundusz dla Przedsiębiorców Monument Fund pozwala na udzielenie finansowania wszystkim przedsiębiorcom, którzy potrzebują szybkiego zastrzyku gotówki nie tylko w celu rozpoczęcia lub kontynuowania house flippingu, ale także na poczet przekształcenia stanów prawnych nieruchomości (podziału, scalania) oraz finansowania projektów architektonicznych.

Aleksander Dobrowolski wskazuje również postawę, jaką najlepiej przyjąć w celu osiągania jak najlepszych wyników swojej działalności: „Takie rozwiązanie poleciłbym tylko odpowiedzialnym osobom, które faktycznie znają realia swojej działalności i wiedzą, że samym finansowaniem nie osiągną zamierzonych zysków. Pracownicy Monument Fund są bardzo pomocni, jednak oprócz tego trzeba włożyć wiele pracy w inne aktywności, aby faktycznie z głową zrealizować dany plan inwestycyjny”.
RED
Źródło:  Monument Fund


Tagi:
flippowanie, Monument Fund

Zobacz podobne artykuły:

Jakie mieszkania wejdą na rynek?
kalendarz 17/10 2019

Jakie mieszkania wejdą na rynek?

Nieruchomości / Inwestycje

2019.10.17

Jakie inwestycje przygotowują deweloperzy? Jakie mieszkania będzie w nich można kupić? W jakich cenach? 
Czy rynek mieszkaniowy zwalnia?
kalendarz 19/07 2019

Czy rynek mieszkaniowy zwalnia?

Nieruchomości / Inwestycje

2019.07.19

Dlaczego w tym roku trafia na rynek mniej inwestycji mieszkaniowych? Czy deweloperzy wstrzymują budowy, bo spodziewają się spadku popytu? Czy oferta kurczy się ze względu na trudności ze zdobyciem gruntów, pozwoleń na budowę,...
Wystartowała budowa Osiedla Coopera
kalendarz 18/07 2019

Wystartowała budowa Osiedla Coopera

Nieruchomości / Inwestycje

2019.07.18

Rozpoczęła się budowa Osiedla Coopera na warszawskim Bemowie. Unidevelopment zrealizuje ten projekt w 4 etapach. Łącznie, w 15 kameralnych, trzypiętrowych budynkach planowanych jest około 470 mieszkań.
Najnowsze artykuły:
W pokoiku na stoliku stała… kawa!

W pokoiku na stoliku stała… kawa!

Wyposażenie / Meble

2019.10.06

Dla większości z nas picie kawy nie jest zwykłą czynnością. To jeden z ważniejszych rytuałów rozpoczynających dzień. Niezależnie od tego, czy wybieramy szybką, mocną małą czarną pobudzającą nas do działania, czy spieniony nap...
Czy ceny mieszkań pójdą jeszcze w górę?

Czy ceny mieszkań pójdą jeszcze w górę?

Nieruchomości / Mieszkanie

2019.10.05

Czy jest jeszcze przestrzeń do wzrostu cen mieszkań? Jakie są ku temu przesłanki? Czy obowiązujące stawki na rynku deweloperskim, które dobiły do rekordu z poprzedniej hossy, stanowią barierę psychologiczną dla klientów? Jak ...
Z miłości do natury

Z miłości do natury

Nieruchomości / Dom

2019.10.04

Dom otwarty na naturę, wkomponowany w leśny krajobraz, stworzony z poszanowaniem spektakularnego otoczenia. Miejsce, gdzie nastrój budowany jest naturalnym światłem, drewnianymi akcentami, a wnętrze wypełnia zapach czystego p...

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.