Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

tło
reklama
Brak węgla, droższy gaz? Żaden problem, ociepliłem dom!
kalendarz 09/08 2022

Brak węgla, droższy gaz? Żaden problem, ociepliłem dom!

Nieruchomości / Dom

Okazuje się, że termomodernizacja rozwiązuje problemy.

Trudna sytuacja na rynku paliwowo – energetycznym może spowodować, że właściciele nieocieplonych domów odczują w okresie grzewczym srogie warunki klimatyczne panujące w Polsce.  Na szczęście jest sposób, by tego uniknąć. Rosnące ceny energii, czy nawet braki w dostawach węgla nie muszą być dla rodaków nadmiernie dotkliwe.

Urzędnicy państwowi oraz eksperci przekonują do ocieplania domów, zapewniającego ciepło wnętrz oraz znaczne oszczędności na ogrzewaniu. Premier Mateusz Morawiecki gorąco zachęca do termomodernizacji i zapowiada korzystne zmiany w państwowym programie „Czyste Powietrze”, m.in. 50% zaliczkę na całkowitą kwotę dofinansowania, która może sięgać do 90 proc. kosztów, w zależności od dochodu właściciela domu.

Światowy wzrost cen nośników energii, m.in. prądu, gazu, oleju opałowego czy węgla nie musi być szczególnie dotkliwy dla właścicieli domów.  Popularna termomodernizacja to nie tylko obecnie najlepszy i najprostszy sposób na ciepły dom zimą, oszczędność zużycia energii na jego ogrzanie, a także ograniczenie niebezpiecznego smogu. 

Ociepl ściany domu i mieszkaj komfortowo
Ocieplenie ścian znacząco ogranicza wydatki związane z zapewnieniem odpowiedniej  temperatury w domu, stanowiące jedną z najwyższych pozycji kosztowych podczas jego eksploatacji. Średnie opłaty za ogrzewanie nieocieplonego domu wynieść mogą nawet do 70 procent wszystkich kosztów jego użytkowania. Straty energii cieplnej w budynku w niemal 1/3 powoduje przenikanie ciepła przez niezabezpieczone lub nieprawidłowo zabezpieczone termicznie ściany.

Obecna sytuacja geopolityczna i związane z nią problemy energetyczne jeszcze bardziej przekonują do wykonania kompleksowej termomodernizacji, zapewniającej komfort cieplny mieszkańcom, przynoszącej inwestorowi oszczędności liczone w tysiącach złotych rocznie oraz ograniczającej smog. Termomodernizacja to antidotum na czas kryzysu, co zauważyły również władze państwowe zwiększając ponad stumiliardowy budżet na dotacje programu „Czyste Powietrze”. W  lipcu br. Premier RP apelował do Polaków, by ocieplali domy jeszcze przed obecnym sezonem grzewczym i korzystali z przygotowanych w tym celu programów. Dotacje w Programie Czyste Powietrze mogą sięgnąć do 90 proc. kosztów przedsięwzięcia, nawet do 79 tys. zł. Szczegółowe informacje dotyczące m.in. możliwości ubiegania się o datacje znajdują się stronie: https://czystepowietrze.gov.pl/

- Bez względu na to, w jaki sposób ogrzewasz swój dom i tak zapłacisz o wiele za dużo, jeśli nie ograniczysz zużycia energii poprzez wykonanie termoizolacji domu. To  opłacalna inwestycja, super bezpieczna, a przy obecnych wzrostach cen energii i gazu wręcz nieunikniona – mówi  Krzysztof Krzemień, dyrektor ds. technicznych Termo Organiki -  Pamiętajmy, że tylko wysokie parametry jakościowe styropianu, w połączeniu z rzetelnym wykonawstwem, dają gwarancję  trwałości i stabilności systemu ocieplenia przynoszącego oczekiwane oszczędności energii. Jednym z najczęściej rekomendowanych przez ekspertów  materiałów izolacyjnych jest stosowany w budownictwie od prawie dwóch dekad energooszczędny styropian grafitowy. To obecnie jeden z najpopularniejszych materiałów izolacyjnych, ze względu na bardzo korzystny współczynnik przewodzenia ciepła λ (lambda), który dla najwyższej jakości płyt wynosi 0,031 W/mK.  Warto pamiętać, że mniejsze zużycie energii na ogrzanie domu redukuje również niską emisję, tym samym ogranicza smog i pozytywnie wpływa na środowisko naturalne. 

Eksperci są zgodni, aby zaoszczędzić należy zainwestować w dobrej jakości ocieplenie ścian zewnętrznych. Tylko dobra jakość gwarantuje ciepło i oszczędność pieniędzy na ogrzewaniu.

Jakość gwarantuje dobrą termoizolację
Złej jakości styropiany, których wciąż niestety jest dużo na rynku, nie spełnią swojej podstawowej  roli, czyli ochrony termicznej domu. Ciepło w dalszym ciągu będzie uciekać przez ściany ocieplone słabej jakości izolatorem, a inwestor nie otrzyma spodziewanych efektów w postaci oszczędności. Aby mieć komfort cieplny w nieocieplonym lub źle ocieplonym domu będziemy zmuszeni ogrzewać go pełną parą,  a to nie wpłynie pozytywnie na zdrowy mikroklimat wnętrz i na nasz portfel. Jak wybrać dobry izolator? Zaleca się wybieranie markowych styropianów, od tych producentów, którzy latami pracują na uznanie klientów. Eksperci zalecają wybieranie produktów posiadających certyfikaty i rekomendacje jakościowe przyznane przez niezależne, notyfikowane w Unii Europejskiej placówki naukowo-kontrolne lub badawcze, np. renomowany Instytut Techniki Budowlanej. Istotnym źródłem informacji weryfikującej jakość styropianów jest lista wyników kontroli produktów przeprowadzanych przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB). Na stronie GUNB: https://www.gunb.gov.pl/probki znajdziemy listę wyrobów, które przeszły pozytywnie kontrole oraz tych, które miały zaniżone kluczowe parametry. Eksperci budowlani są zgodni, że szczególnie należy uważać na wyjątkowo atrakcyjne cenowo produkty budowlane, które mogą być wątpliwej jakości.
HOMETRENDY.PL
Źródło: TermoOrganika


Tagi:
termoizolacja, termoorganika

Zobacz podobne artykuły:

Polski rynek po 5 miesiącach – gdzie jesteśmy?
kalendarz 19/06 2024

Polski rynek po 5 miesiącach – gdzie jesteśmy?

Nieruchomości / Inwestycje

2024.06.19

Zbliżamy się do półmetka 2024. Zanim powstaną oficjalne półroczne podsumowania sytuacji na rynku inwestycyjnym, Avison Young przedstawia bieżące wyniki.
Jak dużym wsparciem przy zakupie mieszkań okaże się kredyt Na Start?
kalendarz 12/06 2024

Jak dużym wsparciem przy zakupie mieszkań okaże się kredyt Na Start?

Nieruchomości / Mieszkanie

2024.06.12

Nie znamy jeszcze ostatecznych zasad i terminu wejścia nowego programu dopłat do kredytów na zakup pierwszego mieszkania, ale zakładany limit dochodu beneficjentów oraz cen kupowanych nieruchomości dużej grupie potencjalnych ...
Jaki jest wybór małych mieszkań w ofercie deweloperów?
kalendarz 13/05 2024

Jaki jest wybór małych mieszkań w ofercie deweloperów?

Nieruchomości / Mieszkanie

2024.05.13

Jak dużo najbardziej poszukiwanych mieszkań jedno i dwupokojowych o powierzchni do 45 mkw. mają aktualnie w sprzedaży deweloperzy? Jak bardzo zakupy w Bezpiecznym Kredycie 2 proc. uszczupliły ofertę takich lokali? W których p...

Firmy z branży

APM Development

mazowieckie
ul. Bartycka 85
00-716 Warszawa
Tel.: +48 22 847 91 86, +48 22 847 91 84
Email.: apm@apm-development.pl
https://www.apm-development.com.pl

BARBARA STEFANIUK Agent Nieruchomości

ul. Wita Stwosza 48 lok. 109
02-661 Warszawa
Tel.: 783967015
Email.: info@bialelwy.pl
https://www.bialelwy.pl

BJM DEVELOPMENT S.C.

mazowieckie
ul. Klimontowska 26 lokal 48A
04-672 Warszawa
Tel.: tel./fax: 22 815 36 20
Email.: biuro@bjm-development.pl
https://www.bjm-development.pl/

Domki Drewniane

mazowieckie
ul. Słloneczna 155 / przy trasie Piaseczno - Magdalenka /
05-506 Lesznowola
Tel.: 694 503 733
https://www.domkidrewniane.info.pl

Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa NATOLIN

mazowieckie
ul. Lanciego 19 Lok. 140
02-792 Warszawa Warszawa
Tel.: 22 648 43 37
Email.: biuro@sbmnatolin.pl
https://www.sbmnatolin.pl/
Najnowsze artykuły:
Meble sosnowe tworzą klimat

Meble sosnowe tworzą klimat

Wyposażenie / Meble

2024.07.01

Właśnie urządzasz sypialnię? A może planujesz zmianę wystroju tego pokoju? W takim razie musisz pomyśleć o zakupie odpowiednich mebli.
Czy warto postawić na drewniane wyposażenie ogrodowe?

Czy warto postawić na drewniane wyposażenie ogrodowe?

Wyposażenie / Meble

2024.06.20

Od wiosny oraz latem często rozpoczynamy prace związane z przestrzenią wokół domu.
Jak dużym wsparciem przy zakupie mieszkań okaże się kredyt Na Start?

Jak dużym wsparciem przy zakupie mieszkań okaże się kredyt Na Start?

Nieruchomości / Mieszkanie

2024.06.12

Nie znamy jeszcze ostatecznych zasad i terminu wejścia nowego programu dopłat do kredytów na zakup pierwszego mieszkania, ale zakładany limit dochodu beneficjentów oraz cen kupowanych nieruchomości dużej grupie potencjalnych ...