Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

tło
reklama
Zadbaj o balustrady balkonowe
kalendarz 31/01 2018

Zadbaj o balustrady balkonowe

Ogród

Balustrada wymaga systematycznej renowacji. Radzimy czym i jak pomalować barierkę, aby odświeżyć jej wygląd, niezależnie od tego z jakiego materiału jest wykonana.

Na domowej liście rzeczy, które wymagają renowacji balustrady balkonowe zajmują zwykle jedną z ostatnich pozycji. Latem są schowane za kwiatami w donicach, a w chłodniejsze dni nie zwracają na siebie uwagi, pozostając bezużyteczne tak, jak cała loggia czy taras. Mimo to odświeżanie jej wyglądu lepiej przeprowadzać regularnie, żeby uniknąć zgnicia bądź skorodowania, które spowodują konieczność całkowitej wymiany balustrady. Co więcej, pomalowanie barierki w tym czasie, pozwoli zabezpieczyć ją przed degradującym wpływem jesienno-zimowej słoty i uniknąć nieprzyjemnego rozczarowania wiosną.

Wybór środka dekoracyjno-ochronnego
Przed przystąpieniem do odnowienia balustrady balkonowej należy odpowiednio dopasować środek do materiału, z którego została wykonana. – Na rynku dostępnych jest wiele środków dedykowanych konkretnym rodzajom podłoża: inne są do metalu, do drewna, a jeszcze inne do balustrad murowanych. Osobom, którym wybór środka nastręcza trudności, polecam farbę na zewnątrz i do wnętrz, przeznaczoną na wszelkie podłoża: drewno, metal, aluminium i nawierzchnie mineralne – tłumaczy Aneta Jarosz-Pałach, manager marki Bondex, PPG Deco Polska. – „Acrylic Enamel 12 lat” marki Bondex, o którym mowa, tworzy na malowanej powierzchni trwałą i odporną na działanie czynników atmosferycznych powłokę, która nie ulega zniszczeniu nawet przez kilkanaście lat. Nie łuszczy się, nie pęka i nie skleja warstw. Ponadto szybko schnie i nie kapie co ułatwia przeprowadzenie prac także jesienią – uzupełnia Aneta Jarosz-Pałach.

Wielofunkcyjną farbą możemy pomalować również wszelkie narzędzia i akcesoria ogrodnicze, takie jak: konewka, donica oraz obudowa lampy. Dzięki temu że „Acrylic Enamel 12 lat” jest dostępny w 17 różnych kolorach, możliwe jest dopasowanie go do barwy elewacji, dachówki oraz stolarki okiennej i drzwiowej.

Przygotowanie powierzchni
Kiedy wybierzemy środek musimy odpowiednio przygotować podłoże do malowania. Jest to niezbędne, jeżeli chcemy, aby powstała powłoka na wymalowanej powierzchni była trwała, jednolita i charakteryzowała się dużą przyczepnością. Balustradę, którą tworzą zwykle barierka i żeberka, należy starannie oczyścić szczotką drucianą. Jeżeli jest ona wykonana z drewna, powinniśmy wspomóc się papierem ściernym, a wszelkie ubytki uzupełnić szpachlą parkieciarską. Przed malowaniem dekoracyjnym całość należy odkurzyć i pokryć środkiem gruntującym np. Bondex Wood Preserver. Powierzchnie metalowe oczyszczamy z rdzy i łuszczącej się farby. Po złuszczeniu powierzchnię balustrady należy oczyścić i odtłuścić benzyną ekstrakcyjną lub rozpuszczalnikiem, a następnie przystąpić do malowania podkładem czyli środkiem antykorozyjnym. Dopiero tak przygotowaną balustradę (czystą, suchą i zdrową) można pomalować środkiem nawierzchniowym, zapewniającym ochronę przez czynnikami atmosferycznymi i estetyczny wygląd.

Sprawne malowanie
Prace malarskie przeprowadzamy jedynie w odpowiednich warunkach, tzn. gdy temperatura na zewnątrz jest nie mniejsza niż 5°C, a wilgotność powietrza nie większa niż 80%. Farbę przed użyciem należy starannie wymieszać. Środek kryjący nanosimy pędzlem, miejsce przy miejscu, dzięki krótkim pociągnięciom. Finalnie, dla pełnego pokrycia, nakładamy 2 warstwy w odstępie 6 godzin.

Wodną emalię akrylową „Acrylic Enamel 12 lat” marki Bondex można stosować również na podłoża z cynku, galwanizowanej stali oraz PCV, uprzednio stosując farbę podkładową Bondex Universal Primer. Natomiast nowe, kredujące powierzchnie mineralne trzeba wcześniej zagruntować preparatem Bondex Primer lub Bondex Podkład Gruntujący. Dzięki tak odświeżonym balustradom nasz balkon zyska na estetyce i będzie gotowy na powitanie wiosny.
RED
Źródło: Bondex


Tagi:
Bondex, balustrady balkonowe, balustrada balkonowa, balustrady, balustrada, Acrylic Enamel 12 lat

Zobacz podobne artykuły:

Przygotuj się do wiosny
kalendarz 12/02 2018

Przygotuj się do wiosny

Ogród

2018.02.12

Rośliny, choć jeszcze uśpione, wraz z rosnącą temperaturą przygotowują się na przyjście wiosny. Mimo, że na słoneczną pogodę musimy jeszcze poczekać, już teraz warto pomyśleć o swoim ogrodzie. Odpowiednie prz...
Na co zwracać uwagę wybierając ekipę brukarską?
    Sposób na ciepły zakątek o każdej porze roku
kalendarz 08/11 2017

Sposób na ciepły zakątek o każdej porze roku

Ogród

2017.11.08

Ogród zimowy zapewnia światło, ciepło, ochronę przed deszczem i dodatkową przestrzeń. Jest idealny, gdy nie możemy liczyć na tropikalny klimat za oknem, a marzymy o porannej kawie wypijanej blisko natury, warto o nim...
Najnowsze artykuły:
Sposób na kompletną łazienkę

Sposób na kompletną łazienkę

Wnętrze / Łazienka

2018.02.20

O łazienkach napisano już wiele. Nowoczesne trendy i współczesny bieg życia niejako wymuszają na nas to, by domowa, nawet mała łazienka stała się dla nas miejscem nie tylko od dokonywania codziennych czynności higi...
Łódź będzie jak nowa

Łódź będzie jak nowa

Nieruchomości / Inwestycje

2018.02.20

Dzięki realizacji szeroko zakrojonych planów inwestycyjnych, w tym rewitalizacjom prowadzonym z funduszy unijnych, w Łodzi powstaje obecnie około 180 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. W Łodzi szybciej niż w in...
Obudzić wnętrza z zimowego snu

Obudzić wnętrza z zimowego snu

Wyposażenie / Dekoracje

2018.02.19

Pastelowa kolorystyka, subtelne zdobienia i przyjemne w dotyku tkaniny – tak wygląda specjalna kolekcja zapowiadająca nadejście wiosny. Wśród nowości znalazły się m.in. dekoracje okienne, tkaniny oraz dodatki do sal...

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.