Postaw na minimalizm wnętrza
Urządzając mieszkanie lub dom często wpadamy w zasadzkę przesytu.
Przejawia się on w wielu aspektach wystroju: od wielobarwnych ścian, poprzez nagromadzenie sprzętów i mebli, aż po przesadną ilość dekoracji i bibelotów. Tymczasem we wszystkim trzeba znać umiar. Wnętrza przeładowane i zagracone z czasem przysporzą nam więcej trosk, aniżeli radości.
Wystrój minimalistyczny przez wielu rozumiany jest jako ubogi i surowy. Nic bardziej mylnego! Ograniczając elementy wystroju do niezbędnego minimum możemy pozwolić sobie na ekstrawagancję w doborze designerskie dodatków, bez uszczerbku na domowym budżecie. A to nie jedyny plus! Chcesz urządzić swoje cztery kąty w duchu minimalizmu? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.
1. Harmonia i jedność
Zanim rozpoczniesz proces urządzania, zastanów się w jakiej kolorystyce czujesz się najlepiej i zastosuj ją konsekwentnie we wszystkich wnętrzach, jako barwę dominującą. Postaraj się wybrać kolor możliwie neutralny, żeby kolejno wprowadzane sprzęty harmonijnie z nim współgrały. Jako aranżacyjne tło najlepiej sprawdzą się kolory ziemi lub odcienie szarości. Możesz je przełamać czernią lub głębokim brązem i uzupełnić soczystą zielenią domowych roślin.
2. Czysta matematyka
Urządzanie lub remont domu czy mieszkania to również świetna okazja, żeby dokonać selekcji i pozbyć się części niepotrzebnych rzeczy. Pozwoli to na ograniczenie mebli przeznaczonych do przechowywania. Jeśli nie masz możliwości zagospodarowania części pomieszczenia na garderobę, warto rozważyć przeznaczenie jednej ściany, np. w sypialni, na dużą zabudowaną szafę. Pomieści ona większość ubrań i drobnych sprzętów, dzięki czemu nie będziesz musiał inwestować środków i szukać miejsca na dodatkowe komody, skrzynie i inne mniejsze meble.
3. Wygoda ponad wszystko
Ograniczając liczbę mebli zyskujesz cenną przestrzeń. Planując jej zagospodarowanie przemyśl to, w jaki sposób najczęściej twoja rodzina spędza czas. Warto znaleźć miejsce na stół z wygodnymi krzesłami dla wszystkich domowników. Wspólne spożywanie posiłków zacieśnia rodzinne więzi. Nie zapomnij o strefie relaksu. Okazała kanapa, komfortowy zestaw wypoczynkowy lub funkcjonalny narożnik sprawią, że oglądanie ulubionego serialu zyska nową jakość.
4. Ułatw sobie życie
Postaw na łatwe w utrzymaniu i trwałe materiały wykończeniowe. – W kuchni, przedpokoju czy łazience świetnie sprawdzą się płytki z betonu szlachetnego. Są wysoce odporne na ścieranie, uszkodzenia mechanicznie i nie chłoną wilgoci – mówi Andrzej Chłopek, ekspert marki Probet-Dasag. - Dodatkowym ich atutem jest bogata gama kolorystyczna oraz możliwość wyboru struktury powierzchni. Płyty z terrazzo coraz częściej stosuje się również jako zamiennik dla paneli lub desek w salonie. Wybierając farby malarskie warto decydować się na te zmywalne lub szorowalne, co pozwoli dłużej utrzymać ściany w czystości. Obrazy powieś na przylepnych haczykach, które zastąpią trudne do usunięcia dziury w ścianach. Wreszcie – ogranicz do minimum bibeloty i dekoracje. Pamiętaj, że są one siedliskiem kurzu. Im mniej dekoracji, tym sprzątanie będzie szybsze i łatwiejsze.
5. Pofilozofuj
Niezależnie, czy wybierzesz duńskie hygge, szwedzkie lagom albo chińskie feng shui, przy wyposażaniu wnętrz warto mieć w pamięci, że to jak urządzisz swoje cztery kąty wpływać będzie na twoje samopoczucie. Niektórzy wierzą nawet, że również na zdrowie. Dlatego nie bądź obojętny na rady płynące z dalekich krajów i znajdź dla nich przestrzeń w swojej wizji wnętrz idealnych.
Źródło: dasag.eu
Zdjęcia: 123rf.com
Zobacz podobne artykuły:
Salon kąpielowy w minimalistycznym stylu
Wnętrze / Łazienka
2022.11.09
Jak zaaranżować kwadratową kuchnię?
Wnętrze / Kuchnia
2022.04.12
Strefa wellness w domowym biurze
Wnętrze
2021.08.31
Postaw na kolekcję Gaja
Wyposażenie / Meble
2024.09.17
Udane połączenie
Wyposażenie / Meble
2024.07.31
Meble sosnowe tworzą klimat
Wyposażenie / Meble
2024.07.01