Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

tło
reklama
Jak układać płytki w różnych formatach?
kalendarz 09/02 2018

Jak układać płytki w różnych formatach?

Łazienka

Aranżacja wnętrza to nie tylko wybór stylu, kolorystyki i materiałów. To proces wielu decyzji, które składają się na całość wykończenia. Dopasowanie formatu i rodzaju płytek, a potem fug wymaga przemyślenia oraz wiedzy. Nawet, jeśli decydujesz się na fachową pomoc architekta czy ekipy remontowej warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy aranżacji płytek w różnych formatach i wielkościach.

W wielu formatach
Jednorodna powierzchnia, wykończona płytkami w stonowanej kolorystce, zarówno na podłodze jak i ścianie, to jeden ze sposobów, które sprawdzają się w każdym pomieszczeniu. Szukając pomysłu na wyposażenie wnętrza, warto skorzystać z bogatej oferty producentów płytek ceramicznych, którzy coraz odważniej podchodzą do wielkości, formatów, kolorów i dekorów płytek, zachęcając klientów tym samym do aranżacyjnych poszukiwań.

Przy różnych rozmiarach płytek, możemy łączyć barwy, wzory, czy struktury w nieszablonowy sposób. Decydując się na takie rozwiązanie, warto na wstępie dokładnie przemyśleć całość kompozycji. Przed ułożeniem na jednej powierzchni różnych formatów płyt, takich jak: kwadraty, prostokąty, o różnych wielkościach, a zwłaszcza z wykorzystaniem płyt dekoracyjnych, należy opracować na wstępie prac dodatkowy plan koncepcji, aby ograniczyć zbędne docinanie płyt, a przez to niepotrzebne marnotrawienie materiału – radzi Romuald Skrzypczyński, ekspert marki Ceramstic.

Biel i czerń na różne sposoby
Jedno z najbardziej klasycznych połączeń, które idealnie sprawdzi się także w nowoczesnym wnętrzu. Podstawą kolekcji Opp! są czarne i białe płytki o wysokim połysku. Dostępne w kwadratowych i prostokątnych wersjach o różnych wymiarach. Na kolekcję Opp! White i Black składają się płytki ceramiczne 60x30 cm, a także terakota o tradycyjnych wymiarach 30x30 cm. Uzupełniają ją także gresy szkliwione 60x60 cm. Łączenie ich może być sposobem na wykończenie trudnych powierzchni lub ciekawą aranżację. Warto pamiętać, że płyty o nietypowych rozmiarach mogą wymagać bardziej starannego podejścia przy układaniu. Decydując się na wykorzystanie płytek wielkoformatowych, należy zwrócić szczególną uwagę na konsystencję kleju, jego czas wysychania i twardnienia. Wielu producentów, w tym także Rotberg, oferuje dedykowane kleje pozwalające uniknąć efektu zapadnięcia się, załamania płaszczyzny czy podniesienia krawędzi płytki – wyjaśnia Romuald Skrzypczyński, ekspert marki Ceramstic.

Dekor – zwróć uwagę!
Jeśli planujemy we wnętrzach zastosować dekor warto komponować płyty nie tylko ze względu na wzór, ale także rozmiar i rodzaj. Wybór jest szeroki i warto z niego korzystać. Szczególnie, że sama aranżacja nie powinna przysporzyć dużych problemów wykończeniowych. Metody układania dekorów są takie same jak w przypadku zwykłych płytek. Często wykorzystuje się te same kleje montażowe – mówi Romuald Skrzypczyński.

Układając płytki na ścianie, można zastosować klej o niższych parametrach, niż w przypadku podłogi. Na ścianach płytki nie podlegają takim obciążeniom jak na posadzce, gdzie płytki podłogowe powinny mieć powierzchnię styku z klejem min. 90-95%. Kiedy wybieramy płytki w różnych rozmiarach, warto uzupełnić aranżację równie nietypowymi dekorami. Kolekcja Opp! Ceramstic to nie tylko możliwość łączenia bieli i czerni w niebanalny sposób, ale także dekory szklane, mozaiki, listwy czy zdobione gresy szkliwione, które nie tylko w łatwy sposób można dopasować do płytek w różnych wymiarach, ale także wprowadzić ciekawą strukturę lub akcent kolorystyczny, ożywiający wnętrze. Opp! Lines czy Morocco warto połączyć z gresem szkliwionym Opp! White i Black.

Wszystkie dostępne są w wymiarach 60x60 cm, dzięki czemu uzyskamy ozdobną, ale jednolitą przestrzeń. Miłośnicy energicznych kształtów i intensywnych barw mogą wykorzystać płytki Opp! Aim lub Opp! Point w rozmiarze 60x30 cm. Czerwone akcenty przykują uwagę, a wzory pozwolą na zabawę optyczną i urozmaicenie powierzchni. Ciekawym pomysłem może okazać się także dekor Opp! Dot, dostępny zarówno w wymiarze 60x30 cm jak i w formie listyw 60x6 cm. Wzór na płytce przypomina osadzone kropelki wody i dzięki wrażeniu przestrzenności, mocno eksponuje wnętrze. Warto go, więc umieścić przy umywalce lub dookoła lustra. Listwy dekoracyjne Opp! Point (60x7 cm) lub Opp! Dot (60x6 cm) uzupełnią aranżację, dobrze sprawdzą się w wykończeniu obudowy wanny czy blatu pod umywalki.  

Układanie bez błędów
Nawet najbardziej kreatywny pomysł na wykończenie wnętrza nie spełni swojego zadania, jeśli nie zostanie odpowiednio zrealizowane. Staranne ułożenie może przesądzić o sukcesie aranżacyjnym. Jeśli nie mamy dużego doświadczenia, możemy poprosić o pomoc fachowców i dowiedzieć się, czego unikać. Najczęściej spotykanymi błędami i zaniedbaniami przy układaniu płytek w stosunku do podłoża, jest jego nieodpowiednie przygotowanie. Nie powinniśmy układać płytek, jeśli podłoże jest nierówne, nasiąkliwe, zbyt gładkie lub ma pozostałości substancji antyprzyczepnościowych – wyjaśnia Romuald Skrzypczyński z Ceramstic. Musimy także zwrócić uwagę na stabilność – podłoże nie może uginać się czy zmieniać wymiar, a także na nośność – czy nie jest przypadkiem osypliwe, nie rozwarstwia się czy kreduje – dodaje. Dokładne przygotowanie podłoża nie tylko pomoże w układaniu płytek, ale także przesądzi o ich trwałości wykończenia. Wybierając płytki, powinniśmy dobrać do nich także odpowiedni klej. Nie mając dostatecznych informacji, w tej kwestii również łatwo o pomyłkę. Klienci często stosują niewłaściwie dobrany do podłoża i płytki klej pod względem parametrów oraz konsystencji. Układając je, stosują zbyt grubą warstwę kleju lub niewłaściwie rozprowadzają go po płytce. Niedopuszczalne jest tak zwane „klejenie na placki”, gdzie klej nie jest rozprowadzony na całej powierzchni płytki, co może spowodować jej pękanie lub nasiąkanie powierzchni wodą. Przy zakupie płytek powinniśmy również sprawdzić zgodność odcieni danej partii czy ich rozmiarów, aby uniknąć pomyłki lub różnicy w kolorze przy montażu.

Dossier:
Dekor Ceramiczny Opp! Aim – 60x30 cm, cena ok. 65 zł/sztukę
Dekor ceramiczny Opp! Dot – 60x30 cm, cena ok. 61 zł/sztukę
Dekor ceramiczny Opp! Point – 60x30 cm, cena ok. 57 zł/sztukę
Dekor gres szkliwiony Opp! Lines – 60x60 cm, cena ok. 220 zł/m2
Dekor gres szkliwiony Morocco – 60x60 cm, cena ok. 220 zł/m2
Glazura Opp! Black – 60x30 cm, cena ok. 94 zł/m2
Glazura Opp! White – 60x30 cm, cena ok. 84 zł/ m2
Gres szkliwiony Opp! White – 60x60 cm, cena ok. 142 zł/ m2
Gres szkliwiony Opp! Black – 60x60 cm, cena ok. 142 zł/ m2
Listwa ceramiczna Opp! Dot – 60x6 cm, cena ok. 31 zł/sztukę
Listwa ceramiczna Opp! Point – 60x7 cm, cena ok. 30 zł/sztukę
Terakota Opp! Black – 30x30 cm, cena ok. 86 zł/ m2

RED

Źródło; Vinderen Sp. z o.o.


Tagi:
Vinderen, Dekor Ceramiczny Opp! płytki Ceramstic, Ceramstic.

Zobacz podobne artykuły:

Sposób na kompletną łazienkę
kalendarz 20/02 2018

Sposób na kompletną łazienkę

Wnętrze / Łazienka

2018.02.20

O łazienkach napisano już wiele. Nowoczesne trendy i współczesny bieg życia niejako wymuszają na nas to, by domowa, nawet mała łazienka stała się dla nas miejscem nie tylko od dokonywania codziennych czynności higi...
Łazienka jak nowa
kalendarz 18/02 2018

Łazienka jak nowa

Wnętrze / Łazienka

2018.02.18

Po kilku latach mieszkania w domu przychodzi moment, kiedy odczuwamy nieodpartą potrzebę zmian… Często są one spowodowane nie tylko ewolucją gustów domowników, ale również potrzebą odświeżenia „zużytych” el...
Brodzik nie musi być nudny
kalendarz 10/02 2018

Brodzik nie musi być nudny

Wnętrze / Łazienka

2018.02.10

Poszukujesz pomysłu na aranżację łazienki? Chcesz aby Twoje wnętrze było wyjątkowe, wygodne i funkcjonalne? 
Najnowsze artykuły:
Łódź będzie jak nowa

Łódź będzie jak nowa

Nieruchomości / Inwestycje

2018.02.20

Dzięki realizacji szeroko zakrojonych planów inwestycyjnych, w tym rewitalizacjom prowadzonym z funduszy unijnych, w Łodzi powstaje obecnie około 180 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. W Łodzi szybciej niż w in...
Obudzić wnętrza z zimowego snu

Obudzić wnętrza z zimowego snu

Wyposażenie / Dekoracje

2018.02.19

Pastelowa kolorystyka, subtelne zdobienia i przyjemne w dotyku tkaniny – tak wygląda specjalna kolekcja zapowiadająca nadejście wiosny. Wśród nowości znalazły się m.in. dekoracje okienne, tkaniny oraz dodatki do sal...
Luksus nie zależy od metrażu

Luksus nie zależy od metrażu

Nieruchomości / Mieszkanie

2018.02.19

Nabywcy coraz częściej decydują się na zakup luksusowych apartamentów, których cena metra kwadratowego przekracza 20 tys. zł. Prym wiedzie Warszawa, gdzie zainteresowaniem cieszą się zarówno duże lokale o podwyższ...

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.