Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

tło
reklama
Gdzie jest najwygodniej żyć?
kalendarz 12/08 2017

Gdzie jest najwygodniej żyć?

Nieruchomości

140 tys. osób wypowiedziało się na temat komfortu życia, jaki zapewniają im miejskie służby. W rankingu 10 największych miast bez niespodzianek – zwyciężyła stolica, jednak co ciekawe, wśród mniejszych miejscowości najlepiej wypadł wschód Polski!

– Gospodarka komunalna to zaspokajanie potrzeb ludności poprzez świadczenie usług powszechnie dostępnych. To nie tylko wywóz śmieci, zapewnianie dostępu do prądu, ogrzewania czy wody, ale też dbanie o wygląd miasta, bezpieczeństwo mieszkańców, dostęp do ochrony zdrowia, edukacji czy kultury – zaznacza Aleksandra Kubicka z serwisu Otodom, który zrealizował badanie. – Chociaż często nie są zauważane przez mieszkańców, służby komunalne znacząco wpływają więc na komfort ich życia – dodaje.

Ponad 140 000 respondentów z całej Polski oceniało w badaniu #sieżyje 10 najważniejszych aspektów życia w swojej okolicy. W skali od 1 do 7 oceniali prawdziwość stwierdzenia: „Moja okolica jest zadbana, jestem zadowolony z pracy służb komunalnych.”

Wyniki badania podzielone zostały na cztery kategorie, w zależności od wielkości miasta: metropolie (powyżej 300 tysięcy) wśród których wygrywa Warszawa ze średnią 5,11, duże (od 50 do 300 tysięcy) tu wygrał Rzeszów z wynikiem 5,78,  małe (poniżej 50 tysięcy), zwyciężył Imielin, 6,20 oraz wsie, najwięcej punktów, otrzymały Pawłowice z woj. śląskiego.

W skali całego kraju nie jest źle: średnia wyniosła 5,78 punktów na 7 możliwych. Po raz kolejny potwierdziła się też zasada, że im mniejsza miejscowość, tym bardziej zadbana w opinii jej mieszkańców.

Wschód najbardziej zadowolony
– Co ciekawe, w opinii Polaków województwa wschodnie wydają się nie tylko czystsze, ale i bardziej zadbane, niż te zachodnie – komentuje Agnieszka Puchalska z PBS. – Najbardziej zadowoleni z pracy służb komunalnych są mieszkańcy województwa podkarpackiego i podlaskiego – dodaje. Rzeczywiście, miasta z tego regionu znalazły się w czołówce aż dwóch kategorii – metropolii oraz dużych i średnich (50-300 tys.), niektóre już po raz kolejny!

Które miejscowości mieszkańcy ocenili jako najbardziej zadbane?   

Top 5 wśród 10 największych polskich miast

5. Gdańsk z wynikiem 5,01
Gdańskie służby znalazły się na 5. miejscu wśród dziesięciu największych polskich metropolii. Mieszkańcy wysoko recenzują wysiłki miasta m.in. w zapewnianiu wysokiej jakości wody: aż 89% gdańszczan ocenia ją jako bardzo dobrą lub dobrą. Wymiana ołowianych przyłączy wodociągowych i kontrola próbek z ponad 60 punktów sprawia, że jej jakość jest zbliżona, a nawet lepsza, niż tych butelkowanych. Potwierdzają to też międzynarodowe wyróżnienia: w 2014 roku wodę w Gdańsku uznano za w pełni odpowiadającą standardom europejskim, za co otrzymała Medal Europejski. Do jej picia zachęca również saturator, czyli mobilna pijalnia wody prosto z sieci miejskiej, która latem wydaje mieszkańcom nawet 25 tysięcy kubków wody miesięcznie.

4. Katowice z wynikiem 5,06
Katowice zajęły 4. miejsce, jednak do lidera zestawienia, czyli Warszawy, tracą zaledwie 0,05 pkt. Komfort mieszkańców poprawiają nie tylko całoroczne prace związane z utrzymaniem porządku, ale też m.in. przyjęty projekt uchwały antysmogowej, w której od września 2017 roku ma obowiązywać zakaz stosowania paliw złej jakości, inwestycje polegające na termomodernizacji budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej oraz dbałość o jakość wody. W Katowicach powstało jedno z najnowocześniejszych w Polsce laboratoriów jej badania: za jego pośrednictwem zarówno gminy, przedsiębiorstwa wodociągowe, jak i osoby indywidualne mogą sprawdzić stan zanieczyszczenia wody. Jak podkreślają władze miasta, o czystość powinien jednak troszczyć się każdy - nie tylko służby komunalne, ale i mieszkańcy. Wszyscy chcieliby, aby w mieście dobrze się żyło, a czystość oraz estetyka były jego atutami nie tylko przy okazji wiosennych porządków, ale przez cały rok.

3. Lublin z wynikiem 5,09
Po wygranej w kategorii “czysta okolica”, na najniższy stopień podium służb komunalnych “wskoczył” Lublin. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, takim jak dezynfekcja promieniowaniem UV, mieszkańcy mogą tu korzystać z jednej z najczystszych wód w kraju. Wydobywane z podziemnych zlewni rzeki Bystrzycy zasoby pochodzą z wieloletniej infiltracji opadów atmosferycznych. Zanim trafi do stref poboru, woda krąży w porach i szczelinach skalnych średnio nawet 30 lat, co gwarantuje jej wysokie oczyszczenie z różnego rodzaju substancji. Wszystkie miejskie służby pracują także nad utrzymaniem zadbanej przestrzeni wspólnej - wiosną na ulice wychodzą drogowcy, którzy naprawiają drogi zniszczone przez zimę, ale też strażnicy miejscy. Ci ostatni kontrolują stan ulic i chodników oraz posesji, wskazując miejsca wymagające niezwłocznej interwencji. W tym roku koszt tych miejskich porządków wyniósł aż 700 tysięcy zł., jednak jak widać po wynikach badania #siężyje, nie są to pieniądze wyrzucone “w błoto”. Mieszkańcy doceniają pracę służb i dbanie o miejską przestrzeń, dostrzegając efekty ich działań.

2. Kraków z wynikiem 5,10
Wysokie, drugie miejsce Krakowa to zasługa m.in. Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania, które w całości odpowiada za utrzymanie porządku, gospodarkę odpadami i edukację ekologiczną mieszkańców. Gminna spółka oferuje nie tylko rozbudowany system odbioru odpadów praktycznie przez cały rok, ale uruchomiła też pilotażowy program odbioru i zagospodarowania tekstyliów, aby ograniczać spalanie ubrań i materiałów w piecach. W ramach akcji “Elektrobrygada na telefon”, Kraków prowadzi też bezpłatny odbiór zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, a miejska “kranówka” w ubiegłym roku uznana została za jedną z najzdrowszych na świecie. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Europejską Organizację Współpracy na rzecz Benchmarkingu (EBC), jej lepszą jakość znaleźć można tylko w Singapurze.

1. Warszawa z wynikiem 5,11
Na pierwszym miejscu znalazła się stolica, gdzie efektywna praca służb komunalnych jest jednym z priorytetów miasta. – Utrzymanie czystości i porządku w mieście wpływa bezpośrednio na komfort życia jego mieszkańców, cieszy więc nas świetny wynik Warszawy na tle innych miast – mówi Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy. – Na tę ocenę z pewnością mają wpływ systemowe działania największego podmiotu odpowiadającego za usługi komunalne w stolicy, tj. Zarządu Oczyszczania Miasta. Odpowiada on za porządek na: ok. 1/3 warszawskich dróg, ok. 1,7 mln m2 chodników, 1500 ha zieleni przy ulicach oraz w sześciu (Pole Mokotowskie, Ogród Saski, park Praski, Ujazdowski i Skaryszewski, a także Fosa i Stoki Cytadeli) z ponad 80 warszawskich parków. Prace zorganizowane są tak, by kompleksowymi porządkami objęte były wszystkie tereny – dodaje. Jak widać, działania przynoszą efekty: Warszawiacy są najbardziej zadowoleni z pracy swoich służb spośród mieszkańców wszystkich polskich metropolii.

Rzeszów znów najlepszy
Pierwszą lokatę wśród dużych miast w kategorii “zadbana okolica” zajął Rzeszów, z wynikiem 5,78, a więc aż o 0,67 punktów lepszym od Warszawy. Drugie miejsce przypadło Ełkowi (5,44) a trzecie ex aequo Żorom i Tychom (5,38). Stolica podkarpacia już po raz trzeci zgarnęła najwyższą notę w rankingu #siężyje. Miasto zostało docenione nie tylko za najlepsze działanie służb komunalnych, ale także uznano je za najbezpieczniejsze i najczystsze w całej Polsce. Jak widać, rzeszowianie popisują się lokalnym patriotyzmem względem swojej małej ojczyzny na każdym kroku, chwaląc swoje miasto m.in. za sprawnie działające wodociągi, dostarczające czystą wodę wysokiej jakości, którą można pić z kranu bez wcześniejszej obróbki termicznej.

Rekordowy Imielin
Mieszkańcy mniejszych miast, podobnie jak dużych, są bardziej zadowoleni z prac służb komunalnych niż mieszkańcy aglomeracji. Uwagę szczególnie zwraca bardzo dobry wynik zajmującego pierwsze miejsce Imielina – aż 6,10 punktów. Drugi w zestawieniu Połaniec zanotował rezultat 5,67, a na trzecim miejscu uplasował się Złotów, z wynikiem 5,61.  
Co przyczyniło się do tak wysokiego wyniku? – Powołana do życia w 2007 roku Miejska Spółka Komunalna została zobowiązana do prowadzenia cyklu szkoleń, również w szkołach, mających na celu edukację w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi. Dodatkowo w naszym mieście dbamy o ekologię budując kanalizację sanitarną. Miasto zostało skanalizowane w około 80% (...), zatem niekontrolowany wypływ ścieków do rowów odwadniających jest praktycznie zlikwidowany. Miasto (...) pozwala na bezpośredni kontakt inspektora z mieszkańcem i jego problemem, a w ten sposób na skuteczne działanie i likwidację problemu na jego wczesnym etapie – opowiada burmistrz Imielina Jan Chwiędacz.

Błyszczące wsie
Na czele rankingu wsi znalazły się Pawłowice, notując wynik 5,78. Tuż za nimi uplasowały się Łubniany i Bojszowy z identycznym rezultatem 5,77. Co ciekawe, wsie uznane zostały za najbardziej zadbane w całej Polsce - wszystkie znajdujące się w pierwszej dziesiątce uzyskały ocenę powyżej 5,55 punktów. Dowodzi to, że w im mniejsza miejscowość, tym lepiej i sprawniej działają służby komunalne, a mieszkańcy są z nich bardziej zadowoleni i dostrzegają wynik ich pracy.

Żródło: Otodom

 

 


Tagi:
komfort życia, wygodne życie, gospodarka komunalna

Zobacz podobne artykuły:

Jak możesz przygotować mieszkanie do wynajmu?
kalendarz 17/07 2018

Jak możesz przygotować mieszkanie do wynajmu?

Nieruchomości / Mieszkanie

2018.07.17

W dalszym ciągu posiadanie mieszkania pod wynajem jest uważane za opłacalną inwestycję. Warto dlatego też zadbać o swój lokal, aby był atrakcyjny dla potencjalnych zainteresowanych.
Misja: Zdrowe mieszkanie
kalendarz 13/07 2018

Misja: Zdrowe mieszkanie

Nieruchomości / Mieszkanie

2018.07.13

Najważniejszym czynnikiem, którego spełnienie zapewnia nam komfort i szczęście jest zdrowie. To natomiast zależy nie tylko od aktywności fizycznej czy tego jak się odżywiamy, lecz także od wewnętrznego spokoju oraz od otoczen...
Czy deweloperzy mają trudności z budową mieszkań?
kalendarz 09/05 2018

Czy deweloperzy mają trudności z budową mieszkań?

Nieruchomości / Mieszkanie

2018.05.09

Czy deweloperzy spotykają się z trudnościami w znalezieniu generalnych wykonawców dla swoich, nowych inwestycji? Czy warunki podpisywanych obecnie kontraktów mogą przełożyć się na wzrost cen mieszkań?
Najnowsze artykuły:
Nowoczesna sypialnia na wakacje

Nowoczesna sypialnia na wakacje

Wnętrze / Sypialnia

2018.07.13

Najbliższe tygodnie to nie tylko sezon upragnionych urlopów, ale również czas, który sprzyja wykonywaniu wszelkich prac remontowych. Chętnie organizujemy przestrzeń w ogrodach, na tarasach, ale i wewnątrz naszych domów. Jak w...
Problemy z długami? Szukaj pomocy u antywindykatora

Problemy z długami? Szukaj pomocy u antywindykatora

Prawo i Finanse

2018.06.13

Szukaj pomocy u antywindykatora. Na czym polega antywindykacja i jak narodziła się ta branża w Polsce: na te tematy rozmawiamy z naszym ekspertem Krzysztofem Oppenheimem, prowadzącym Kancelarię Usług Finansowych, autorem blog...
Designerskie akcesoria łazienkowe

Designerskie akcesoria łazienkowe

Wnętrze / Łazienka

2018.04.06

Stworzenie stylowej łazienki wymaga dobrze zaplanowanej przestrzeni, odpowiednio dopasowanych elementów wyposażenia, a także pomysłowej aranżacji pod kątem kolorystyki, dekoracji i wykorzystanych materiałów. Końcowy efekt pow...