Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

tło
reklama
Ocieplanie w chłodne i wilgotne dni? Da się to zrobić!
kalendarz 11/01 2018

Ocieplanie w chłodne i wilgotne dni? Da się to zrobić!

Dom

Okazuje się, że niskie temperatury i duża wilgotność powietrza nie zawsze muszą oznaczać przerwy w procesie budowlanym. Dzięki postępowi technologicznemu otrzymujemy nowe rozwiązania, które pozwalają wydłużyć sezon wykonawczy.

Ze względu na panujący w Polsce klimat, prowadzenie prac budowlanych późną jesienią, zimą czy nawet wczesną wiosną bywa bardzo utrudnione. Wtedy to pogoda nierzadko uniemożliwia takie czynności, jak klejenie płyt termoizolacyjnych czy aplikacja tynków zewnętrznych. Inwestycje hamują ze względu na ograniczenia związane z zastosowaniem tradycyjnej chemii budowlanej, dla której minimalna temperatura zastosowania wynosi +5°C, przy czym trzeba pamiętać, że wymóg ten odnosi się nie tylko do powietrza, lecz także używanych materiałów, podłoża oraz wody zarobowej.

– Niskie temperatury oraz podwyższona wilgotność powietrza mogą zakłócić proces wiązania i wysychania zapraw czy wypraw wierzchnich. W efekcie zachodzi duże prawdopodobieństwo, że zastosowane materiały nie osiągną deklarowanych przez producenta parametrów użytkowych, stawiając pod dużym znakiem zapytania powodzenie całej misji. Dlatego z tego typu pracami lepiej poczekać na korzystne warunki atmosferyczne – mówi Maciej Iwaniec – Manager Renowacje i Fasady w firmie Baumit.

Jednak niesprzyjająca aura pogodowa nie zawsze musi skutkować przerwaniem prac związanych z ocieplaniem budynku. Gdy słupek rtęci wskazuje niewiele powyżej 0°C do gry wystarczy wprowadzić odpowiednie produkty i przestrzegać reżimu technologicznego. Nawet niewielki spadek temperatury powietrza poniżej zera – przy odpowiednim przygotowaniu powierzchni roboczych – nie będzie w stanie pokrzyżować nam planów. Warto bowiem zauważyć, że zapewniając pełną osłonę rusztowań, jesteśmy w stanie o kilka stopni podnieść temperaturę przy elewacji. Powietrze wewnątrz strefy roboczej możemy też dodatkowo dogrzewać, stosując różnego rodzaju nagrzewnice.   
 
Kluczem do sukcesu jest dobór odpowiednich materiałów, które z jednej strony umożliwią pracę w warunkach obniżonych temperatur, z drugiej – pozwolą ukończyć inwestycję w jak najkrótszym czasie. Największa odpowiedzialność spoczywa w tym zakresie na zaprawie klejowo-szpachlowej, której zastosowanie wymaga zachowania odpowiednich przerw technologicznych.

Mając w perspektywie sprawne i bezpieczne prowadzenie prac termoizolacyjnych w chłodne i wilgotne dni, warto rozważyć wybór systemu ocieplenia Baumit Star w wariancie do niskich temperatur. Pierwszoplanową rolę odgrywa w nim zaprawa klejowo-szpachlowa StarContact Speed, stworzona do stosowania powyżej 0°C do +15°C. Skrócona do min. 24h długość przerw technologicznych znacznie przyspiesza prace na budowie. Z kolei na straży jakości wyprawy wierzchniej staje środek antymrozowy Baumit SpeedTop, który dodany do tynku stymuluje tworzenie się filmu ochronnego, zabezpieczając go przed wilgocią oraz wzmacniając odporność fasady na wczesne działanie obniżonej temperatury.

– Standardowo nakładanie kolejnej warstwy ocieplenia jest możliwe po min. 3 dniach, co znacząco wydłuża czas wykonania całej inwestycji. W efekcie proces staje się mało przewidywalny, głównie za sprawą zmieniających się warunków pogodowych. Bo choć współczesna technika pozwala nam je przewidywać, to jednak nie zapominajmy, że sprawdzalność takich prognoz spada wraz z każdym kolejnym dniem – zaznacza ekspert firmy Baumit.

Sezon na ocieplanie budynków nie musi kończyć się wraz ze spadkiem temperatury poniżej +5ºC (dolna granica zastosowania tradycyjnej mineralnej chemii budowlanej). O ile w warunkach ujemnych temperatur prac w tym zakresie prowadzić już nie można (zamarza woda potrzebna do wiązania), zastosowanie specjalnych produktów i grubszych osłon na rusztowania tzw. „zimowych” wraz z przestrzeganiem reżimu technologicznego pozwala na bezpieczną realizację projektów związanych z poprawą izolacyjności ścian zewnętrznych.

Warto odnotować, że pojawienie się na rynku niskotemperaturowej chemii budowlanej to kolejny krok zmieniający oblicze branży. Krok, który pozwala utrzymać ciągłość prac w chłodne i wilgotne dni, a co za tym idzie – wydłużyć sezon wykonawczy o wiele tygodni.
RED
Źródło: Baumit


Tagi:
Baumit, zaprawa klejowo-szpachlowa StarContact Speed, zaprawa klejowo-szpachlowa, StarContact Speed, środek antymrozowy Baumit SpeedTop, środek antymrozowy, Baumit SpeedTop

Zobacz podobne artykuły:

Okna do domów energooszczędnych i pasywnych
kalendarz 23/01 2024

Okna do domów energooszczędnych i pasywnych

Nieruchomości / Dom

2024.01.23

Budownictwo o charakterze pasywnym i energooszczędnym wymaga stosowania rozwiązań, które znacząco ograniczą codzienne zużycie energii.
Nie ma jak w domu
kalendarz 08/08 2023

Nie ma jak w domu

Nieruchomości / Dom

2023.08.08

Słowiem codzienny komfort dla całej rodziny.
Jak obniżyć koszty ogrzewania  dzięki izolacji systemu grzewczego?
kalendarz 26/05 2023

Jak obniżyć koszty ogrzewania  dzięki izolacji systemu grzewczego?

Nieruchomości / Dom

2023.05.26

Inwestycja w prawidłową izolację systemu grzewczego to gwarancja ochrony instalacji, środowiska i… portfela.

Firmy z branży

APM Development

mazowieckie
ul. Bartycka 85
00-716 Warszawa
Tel.: +48 22 847 91 86, +48 22 847 91 84
Email.: apm@apm-development.pl
https://www.apm-development.com.pl

BJM DEVELOPMENT S.C.

mazowieckie
ul. Klimontowska 26 lokal 48A
04-672 Warszawa
Tel.: tel./fax: 22 815 36 20
Email.: biuro@bjm-development.pl
https://www.bjm-development.pl/

Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa NATOLIN

mazowieckie
ul. Lanciego 19 Lok. 140
02-792 Warszawa Warszawa
Tel.: 22 648 43 37
Email.: biuro@sbmnatolin.pl
https://www.sbmnatolin.pl/

Świadectwa energetyczne

ul.

Tel.: 721500700
Najnowsze artykuły:
Elegancja i funkcjonalność

Elegancja i funkcjonalność

Wnętrze / Jadalnia

2024.01.30

Kolekcja Marone Elite to eleganckie i funkcjonalne meble drewniane, inspirowane urokami prowansalskiej scenerii. Wykonane z wysokiej jakości drewna sosnowego fińskiego, są trwałe i odporne na uszkodzenia. 
Okna do domów energooszczędnych i pasywnych

Okna do domów energooszczędnych i pasywnych

Nieruchomości / Dom

2024.01.23

Budownictwo o charakterze pasywnym i energooszczędnym wymaga stosowania rozwiązań, które znacząco ograniczą codzienne zużycie energii.
Jakimi wynikami deweloperzy zamknęli 2023? 

Jakimi wynikami deweloperzy zamknęli 2023? 

Nieruchomości / Mieszkanie

2024.01.23

Czy w minionym roku sprzedało się więcej mieszkań niż w roku 2022? Jak wypadł czwarty kwartał ubiegłego roku? Jakimi decyzjami podjętymi w 2023 roku firmy mogą się pochwalić?