Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

tło
reklama
Nietypowe projekty z wykorzystaniem kominka
kalendarz 24/04 2017

Nietypowe projekty z wykorzystaniem kominka

Wyposażenie

Kominek w salonie to uniwersalny i klasyczny sposób na zbudowanie wyjątkowej atmosfery w domu. Można go jednak zainstalować także w innych pomieszczeniach. Takie rozwiązanie dodaje awangardowego klimatu i  tworzy niestandardowe aranżacje.

Kominek jako sprawne urządzenie grzewcze musi spełniać kluczowe wymogi techniczne, a więc jego lokalizacja nie może być przypadkowa. Nie oznacza to jednak ograniczenia funkcji dekoracyjnej. Poza najpopularniejszym rozwiązaniem, czyli kominkiem w centrum domu, coraz częściej stosuje się także nietypowe umiejscowienie, pozwalające optymalnie połączyć funkcjonalność i estetykę tego urządzenia. W projektach nowych domów miejsce na kominek najlepiej wyznaczy architekt, który weźmie pod uwagę naszą wizję wymarzonego wnętrza, wymagania prawne oraz warunki montażowe. Jeśli jednak z różnych powodów nie możemy zdecydować się na kominek opalany drewnem, dobrym rozwiązaniem będzie wybór biokominka.

Tradycyjnie lub z nutą ekstrawagancji
Kominek usytuowany w centralnym punkcie domu najlepiej spełni swoją funkcję grzewczą – możliwe będzie naturalne, równomierne rozprowadzenie ciepła na dużą powierzchnię. Zastanawiając się nad innym miejscem dla tego urządzenia, należy pamiętać o kilku sprawach. – Najlepiej, aby kominek znajdował się blisko komina, bowiem przewód odprowadzający spaliny powinien mieć jak najmniej załamań. Należy też zwrócić uwagę na podłoże – powinno wytrzymać obciążenie do nawet 900 kg – w zależności od specyfiki wkładu i obudowy. Pod podłogą nie mogą również znajdować się instalacje elektryczne czy grzewcze – mówi Sylwester Kałwiński, ekspert marki Kratki, lidera w produkcji kominków, biokominków i akcesoriów kominkowych. Umiejscowienie kominka naprzeciwko dużych przeszkleń lub między oknami, czyli tam, gdzie pomieszczenie najbardziej się wychładza, pozwoli zminimalizować straty ciepła. Popularnym rozwiązaniem jest również montaż kominka w rogu pokoju lub na granicy dwóch pomieszczeń. – W tym przypadku najlepiej zamontować wkład z podwójnym lub nawet potrójnym przeszkleniem, co umożliwia podziwianie pełnej wizji ognia z każdej strony – dodaje ekspert marki Kratki.

Ciepła atmosfera w sypialni i w łazience
Nastrojowa aura, którą tworzy kominek, może być ogólnodostępna dla gości zgromadzonych w salonie, ale także zarezerwowana jedynie dla domowników. W nowoczesnych projektach domów kominki umieszcza się również w dużych sypialniach lub salonach kąpielowych. – Dla tego typu pomieszczeń dobrym pomysłem będzie także montaż pieca wolnostojącego, czyli popularnej kozy. Stanowić ona będzie nie tylko wydajne źródło ciepła, ale także niezwykle oryginalną dekorację wnętrza. Poza tym zajmie zdecydowanie mniej miejsca niż tradycyjny wkład z obudową. Współczesne kozy charakteryzują się nie tylko dobrymi parametrami technicznymi i czystością spalania, ale też nowoczesnym designem, co pozwala dopasować je zarówno do klasycznych, jak i awangardowych aranżacji. – przekonuje Sylwester Kałwiński.

Gdzie tylko chcesz – biokominek  
Dla mieszkańców bloków lub apartamentowców posiadanie kominka wydaje się być niemożliwe ze względu na wymagania techniczne – dostęp do komina. Nie oznacza to jednak, że w takich warunkach wykluczony jest komfort przyjemnego ciepła i wizja prawdziwego ognia. Jeśli nie ma możliwości zainstalowania tradycyjnego kominka, alternatywą jest biokominek, czyli urządzenie zasilane ekologicznym biopaliwem. – Biokominki nie wymagają żadnej instalacji kominkowej, ponieważ nie produkują dymu ani sadzy, a jedynie znikomą ilość dwutlenku węgla i pary wodnej. Paliwo spala się całkowicie i bezzapachowo, co zapewnia wygodę obsługi i ogranicza kwestie czyszczenia do minimum. Obecnie na rynku dostępne są zarówno modele wolnostojące, jak i wiszące czy pod zabudowę, a więc jest to urządzenie, które można wykorzystać nawet w najbardziej niekonwencjonalnych wnętrzach. Większość modeli ma ergonomiczny kształt, są również takie o niewielkich rozmiarach, dostosowane do ustawienia np. na szafce lub przeznaczone do powieszenia na ścianie. Niektórzy producenci oferują również stworzenie biokominka według indywidualnego projektu, zarówno w kwestii wymiarów jak i wyglądu, co daje możliwość stworzenia niebanalnej aranżacji – dodaje ekspert marki Kratki. Biokominki z powodzeniem sprawdzą się zarówno w salonie, sypialni, łazience, a także na tarasie lub balkonie.

RED

Źródło: SferaPR

 

 


Tagi:
kominek, kominek w domu

Zobacz podobne artykuły:

Zainwestuj na lata
kalendarz 08/11 2023

Zainwestuj na lata

Wyposażenie / Meble

2023.11.08

Zakup mebli drewnianych to najczęściej inwestycja na lata
Klasyczne piękno mebli dębowych 
kalendarz 03/07 2023

Klasyczne piękno mebli dębowych 

Wyposażenie / Meble

2023.07.03

Dąb od wieków uważany był za symbol siły, wytrzymałości i trwałości.
Belluno Elegante czyli Elegancja w Twoim domu
kalendarz 30/01 2023

Belluno Elegante czyli Elegancja w Twoim domu

Wyposażenie / Meble

2023.01.30

Kolekcja Belluno Elegante stanowi najlepszą propozycję dla osób szukających naturalnych mebli w stylu prowansalskim.
Najnowsze artykuły:
Elegancja i funkcjonalność

Elegancja i funkcjonalność

Wnętrze / Jadalnia

2024.01.30

Kolekcja Marone Elite to eleganckie i funkcjonalne meble drewniane, inspirowane urokami prowansalskiej scenerii. Wykonane z wysokiej jakości drewna sosnowego fińskiego, są trwałe i odporne na uszkodzenia. 
Okna do domów energooszczędnych i pasywnych

Okna do domów energooszczędnych i pasywnych

Nieruchomości / Dom

2024.01.23

Budownictwo o charakterze pasywnym i energooszczędnym wymaga stosowania rozwiązań, które znacząco ograniczą codzienne zużycie energii.
Jakimi wynikami deweloperzy zamknęli 2023? 

Jakimi wynikami deweloperzy zamknęli 2023? 

Nieruchomości / Mieszkanie

2024.01.23

Czy w minionym roku sprzedało się więcej mieszkań niż w roku 2022? Jak wypadł czwarty kwartał ubiegłego roku? Jakimi decyzjami podjętymi w 2023 roku firmy mogą się pochwalić?