Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

tło
reklama
Chcesz mieć kominek w domu? Pamiętaj o dobrej izolacji.
kalendarz 05/02 2017

Chcesz mieć kominek w domu? Pamiętaj o dobrej izolacji.

Salon

Gdy zastanawiamy się nad sensem posiadania kominku w domu musimy wziąć pod uwagę kilka czynników, także tych zapewniających bezpieczeństwo i odpowiedni komfort. Przy okazji pamiętajmy o zaplanowaniu odpowiedniego miejsca, dopasować go do budynku. Nie zapominajmy jednak o dobrej izolacji.

Niezależnie od funkcji, jaką będzie pełnił kominek – stałe ogrzewanie pomieszczeń lub jedynie okolicznościowe, czy jego wielkości i rodzaju, prawidłowa izolacja tak specyficznego miejsca ma niebagatelne znaczenie.

Technika montażu zależy od rodzaju kominka
W przypadku kominków z grawitacyjnym obiegiem, prace należy rozpocząć od izolacji dystrybutora gorącego powietrza, co zabezpieczy przed stratami ciepła i nadmiernym nagrzaniem obudowy. – Płyty izolacyjne umieszczamy folią skierowaną do wkładu kominkowego w odległości min. 5 centymetrów od niego. Do montażu dobrze jest użyć profili zapewniających ciasne osadzenie płyt – radzi Paweł Polak, ekspert marki ISOVER. Nieco inne zasady obowiązują przy kominkach z wymuszonym obiegiem powietrza, gdzie izolacja montowana jest folią na zewnątrz dystrybutora. – Płyty izolacyjne mocujemy do dystrybutora i osłon konwekcyjnych, używając do tego gwoździ samoprzylepnych lub wkrętów montażowych z podkładkami. Izolując również sufit, ochronimy strop przed nadmiernym ogrzaniem – podpowiada ekspert.

O tym nie zapominaj
Ważną zasadą jest zachowanie ciągłości pokrycia z folii. W miejscach łączenia płyt należy zastosować samoprzylepną taśmę aluminiową odporną na wysokie temperatury. Dla szczelności izolacji duże znaczenie mają gładkie krawędzie płyt, dlatego najlepiej docinać je z użyciem ostrych narzędzi.  

Dopasowany produkt zwiększa bezpieczeństwo
Aby zminimalizować ryzyko jakichkolwiek nieprawidłowości, warto wybrać materiały izolacyjne przeznaczone do tego typu realizacji. Płyty kominkowe ISOVER, z wełny mineralnej skalnej, zaprojektowano tak, aby pasowały zarówno do kominków z grawitacyjnym obiegiem powietrza, jak i z obiegiem wymuszonym. Osiągają one współczynnik przewodzenia ciepła na niskim poziomie 0,036 W/mK i klasyfikację ogniową A1 świadczącą o niepalności. Takie płyty nie wydzielają CO2 ani CO, jak również nie chłoną wilgoci z otoczenia­ ­– zapewnia Paweł Polak, Kierownik Produktu ISOVER.
Właściwości odpowiednio dobranych produktów zapewniają zwiększoną wydajność termiczną kominka oraz pełne bezpieczeństwo ogniowe poprzez utrzymanie odpowiedniej temperatury obudowy.
RED
Źródło: ISOVER

 


Tagi:
kominek, kominek w domu, izolacja domu a kominek, izolacja domu

Zobacz podobne artykuły:

Strefa wellness w domowym biurze
kalendarz 31/08 2021

Strefa wellness w domowym biurze

Wnętrze

2021.08.31

Choć część z nas znów codziennie rano idzie do biura, to idea pracy z domu wciąż pozostaje żywa.
Beton we wnętrzach – stylowa prostota!
kalendarz 14/06 2021

Beton we wnętrzach – stylowa prostota!

Wnętrze / Salon

2021.06.14

Beton i jego elementy coraz częściej goszczą w naszych wnętrzach: betonowe ściany, kominki, blaty czy dekoracje zyskują ostatnimi czasy coraz większą popularność.
Nowoczesne rozwiązania na podłogi, ściany i drzwi 
kalendarz 10/02 2021

Nowoczesne rozwiązania na podłogi, ściany i drzwi 

Wnętrze

2021.02.10

Drewno szczotkowate, naturalne kolory ziemi oraz dbałość o środowisko - rok 2021 z pewnością będzie czerpał z kolorów, materiałów i kształtów, które daje nam natura. Jednak czy te trendy dotyczyć będą również kwestii podłóg, ...
Najnowsze artykuły:
Co jest dziś najważniejsze dla osób kupujących mieszkania?

Co jest dziś najważniejsze dla osób kupujących mieszkania?

Nieruchomości / Mieszkanie

2024.04.03

Jakie czynniki decydują o wyborze mieszkań? Co jest teraz kluczowe dla nabywców? Jakie nowoczesne rozwiązania technologiczne wdrażane są w nowych inwestycjach? Które są najwyżej punktowane przez kupujących?
Elegancja i funkcjonalność

Elegancja i funkcjonalność

Wnętrze / Jadalnia

2024.01.30

Kolekcja Marone Elite to eleganckie i funkcjonalne meble drewniane, inspirowane urokami prowansalskiej scenerii. Wykonane z wysokiej jakości drewna sosnowego fińskiego, są trwałe i odporne na uszkodzenia. 
Okna do domów energooszczędnych i pasywnych

Okna do domów energooszczędnych i pasywnych

Nieruchomości / Dom

2024.01.23

Budownictwo o charakterze pasywnym i energooszczędnym wymaga stosowania rozwiązań, które znacząco ograniczą codzienne zużycie energii.