Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

tło
reklama
Apartament wakacyjny formą inwestycji
kalendarz 27/01 2017

Apartament wakacyjny formą inwestycji

Inwestycje

Rekordowo niski poziom stóp procentowych obserwowany obecnie w Polsce (utrzymujący się od połowy 2015 r.) powoduje, że trzymanie oszczędności w bankach stało się mało atrakcyjną formą lokowania kapitału. Dlatego też coraz większa grupa potencjalnych inwestorów nabywa apartamenty celem na nich zarobkowania.

Warto zastanowić się, czy poza najpopularniejszą formą inwestycji, a więc zakupem mieszkania na wynajem, można polecić inne sposoby zakupu nieruchomości. Godną polecenia i atrakcyjną formą wydaje się być zakup apartamenty wakacyjnego – przybliżymy nieco ten pomysł.

Przy zakupie apartamentu wakacyjnego, jak sama jego nazwa wskazuje, musi zostać wzięta pod uwagę lokalizacja. Warunkiem koniecznym jest położenie w obszarze uznawanym za typowy kierunek wakacyjnych wyjazdów. Spełnienie tego warunku już na starcie zmniejszy ryzyko, ale o szansach na jak najlepsze wyniki decydować będą dalsze parametry inwestycyjne, które koniecznie trzeba uwzględnić już na etapie kalkulacji i przygotowania całej operacji.

Zakup apartamentu wakacyjnego jest specyficzną inwestycją – pełni z reguły dwojaką funkcję. Z jednej strony będzie on generował dochody, a z drugiej będzie miejscem wypoczynku dla potencjalnego właściciela. Najpopularniejszymi destynacjami wakacyjnymi są w Polsce bez wątpienia 3 rejony: pas nadmorski, góry na południu kraju oraz szeroko rozumiane Mazury. Poszukując apartamentu wakacyjnego potencjalny nabywca powinien odpowiedzieć sobie na pytanie, czy będzie korzystał z nabywanego lokum podczas wakacji oszczędzając w ten sposób wydatki związane z wykupem noclegów, czy też będzie chciał zmaksymalizować zyski i zostawi okres wakacyjny jedynie dla najemców.

 

Apartamenty nadmorskie – gwarancja zapełnienia w okresie letnim i stabilny zysk

Mimo iż spora grupa Polaków chętnie wybiera wypoczynek poza granicami kraju, często kierując się stabilnością pogody i cieplejszą wodą, nasze nadmorskie miejscowości i tak co roku są pełne. Zjawisko to dostrzegalne było szczególnie w ubiegłym roku, gdy zniechęceni do wylotów zagranicznych (zamachy na lotniskach, fala uchodźców, niestabilna sytuacja w krajach basenu Morza Śródziemnego) Polacy masowo wyjechali nad Bałtyk. Zakup apartamentu wakacyjnego w najpopularniejszych miejscowościach nadmorskich wydaje się zatem niezagrożoną i stabilną inwestycją na najbliższe lata. Z drugiej strony zawsze należy podchodzić ostrożnie do zapowiedzi inwestorów, którzy obiecują atrakcyjne warunki najmu w nowo budowanych inwestycjach. Dobrym pomysłem może być zatem nabycie apartamentu w już działającym kompleksie – oferty takie znajdują się najczęściej na rynku wtórnym. Na rynku pojawia się również sporo inwestycji w systemie condo, będących połączeniem jednostek mieszkalnych oraz wysokiej klasy hotelu. Kupując apartament w condo hotelu nabywca może wybrać różne modele biznesowe: gwarantowany stały zysk na ustalonym poziomie lub gwarantowany zysk przez pewien okres, a następnie podział w przychodach. Mimo iż apartamenty w systemie condo są nadal nowością, na naszym rynku funkcjonują już firmy z wieloletnim doświadczeniem. Przykładem jest Zdrojowa Invest & Hotels, która dzięki inwestycjom takim jak: kołobrzeskie Marine Hotel, Sand Hotel czy Diune Hotel & Resort oraz Baltic Park Molo w Świnoujściu, ugruntowała pozycję lidera na rynku condo hoteli.

 

Góry – dobre na zimę i lato

Najpopularniejsze lokalizacje górskie są odwiedzane przez cały rok, co w naturalny sposób zmniejsza ryzyko niewynajętych pokoi. Apartamenty w Zakopanem są najbardziej pożądanymi nieruchomościami inwestycyjnymi. Cechują je najwyższe ceny zakupu, gdyż poziom cen mieszkań w górskich miejscowościach kształtowany jest przede wszystkim przez popularność i potencjał danej lokalizacji. Z drugiej strony lokalizacja sprawia, że traci na ważności czynnik ryzyka związanego z brakiem zainteresowanych najmem. Dla klientów, którzy zamierzają spędzać wolne weekendy, czy wakacje we własnym lokum, zakup mieszkania w górach wydaje się być najlepszym pomysłem dla potencjalnych klientów z nie tak bardzo odległych części Polski – Małopolski, Dolnego Śląska, czy Podkarpacia.

 

Mazury – dla miłośników przyrody

Mazury są trzecim po wymienionych powyżej rejonem występowania inwestycji aparthotelowych w Polsce. Oprócz niezliczonych zbiorników wodnych atrakcyjności tej ziemi dodaje zróżnicowana rzeźba terenu oraz piękno i nieprzebrane bogactwo lasów. Jest to jednak rejon specyficzny, nawet największe mazurskie miejscowości nie są tak popularne, jak kurorty nadmorskie, czy ośrodki górskie. Należy więc podejść do zakupu apartamentu wakacyjnego na Mazurach ze zwiększoną ostrożnością, a rozwiązanie to wydaje się idealne szczególnie dla mieszkańców centralnej Polski, którzy traktują Mazury jako typowy kierunek wakacyjnych i weekendowych wyjazdów rekreacyjnych.

 

Przykładowe ogłoszenia sprzedaży turystycznych obiektów inwestycyjnych w Polsce umieszczone w serwisie Otodom.pl, styczeń 2017

Lokalizacja

Powierzchnia

Opis

Cena

Mikołajki

38 mkw.

Apartament na 2. piętrze apartamentowca w centrum, miejsce garażowe w cenie, budynek z 2000 r.

290 000 zł

Kąty Rybackie

38 mkw.

W pełni wykończony i umeblowany apartament z widokiem na morze w chronionym kompleksie apartamentów wakacyjnych, opcja oddania w system wynajmu

371 000 zł

Władysławowo

33 mkw.

wyposażony apartament typu studio w kompleksie apartamentowym z 2008 r., klimatyzowany, miejsce podziemne w cenie

360 000 zł

Karpacz

30 mkw.

Apartament w nowo budowanym kompleksie, w pełni wyposażony, z miejscem parkingowym, system gwarantowanego najmu ze stopą na poziomie 8% (z bezpłatnym wypoczynkiem właścicielskim), umowa podpisywana na 10 lat

326 000 zł (netto)

Zakopane

30 mkw.

Apartament w 5-gwiazdkowym kompleksie apartamentowo-hotelowym, możliwość korzystania z udogodnień kompleksu (SPA), opcja 10-letniej umowy najmu z gwarantowaną stopą zwrotu

560 000 zł

Kołobrzeg

34 mkw.

Apartament w 4-gwiazdkowym kompleksie hotelowym, dostęp do atrakcji hotelowych (sauna SPA), gwarantowany najem – umowa z hotelem

359 000 zł

Źródło: Grupa Emmerson, Dział Badań i Analiz na podstawie ogłoszeń zamieszczonych w serwisie Otodom.pl

Zakup apartamentu wakacyjnego to połączenie inwestycji zapewniającej wyższą stopę zwrotu w porównaniu z lokatami bankowymi z możliwością spędzania wolnych dni we własnym lokum. Tak jak każda inwestycja, szczególnie ta długookresowa, powinien być jednak dobrze przemyślany i dostosowany do indywidualnych parametrów danego klienta.

Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

 

Zobacz podobne artykuły:

Zakopane przyciąga turystów i inwestorów
kalendarz 16/11 2017

Zakopane przyciąga turystów i inwestorów

Nieruchomości / Inwestycje

2017.11.16

Zakopane udowadnia, że jest atrakcyjnym miejscem nie tylko w sezonie zimowym, gdy zjeżdżają się fani białego szaleństwa, ale też latem. Jest to świetna wiadomość dla hotelarzy oraz prywatnych inwestorów, którzy c...
Inwestorzy instytucjonalni uwierzyli w polskie mieszkania
kalendarz 11/11 2017

Inwestorzy instytucjonalni uwierzyli w polskie mieszkania

Nieruchomości / Inwestycje

2017.11.11

Koniunktura na rynku mieszkaniowym trwa w najlepsze. Świadczą o tym zarówno raporty firm deweloperskich, jak i statystyki GUS.
Inwestowanie w mieszkanie na wynajem – od czego zacząć?
kalendarz 08/11 2017

Inwestowanie w mieszkanie na wynajem – od czego zacząć?

Nieruchomości / Inwestycje

2017.11.08

Rekordowo niskie stopy procentowe spowodowały, że coraz więcej Polaków zabiera swoje oszczędności z banków i koncentruje się na bardziej dochodowych formach inwestowania. Naturalnym wyborem stają się nieruchomości,...
Najnowsze artykuły:
Nowoczesność w doskonałym wydaniu

Nowoczesność w doskonałym wydaniu

Wyposażenie / Dekoracje

2017.11.18

Z myślą o miłośnikach nowoczesnych wnętrz, ceniących minimalizm i elegancję marka Nowodvorski Lighting stworzyła kolekcję FLAM.
Mieszkania dla singli

Mieszkania dla singli

Nieruchomości / Mieszkanie

2017.11.17

Jakie mieszkania najczęściej wybierane są przez singli?

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.