Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

tło
reklama
6 sposobów na letnie upały
kalendarz 16/08 2017

6 sposobów na letnie upały

Wyposażenie

Gdy za oknem robi się naprawdę gorąco, szukamy błyskawicznej recepty na schłodzenie naszego mieszkania.

Sposobów jest wiele i każdy może znaleźć dobry dla siebie. Poniżej przedstawiamy listę najpopularniejszych metod na szybką i co najważniejsze skuteczną walkę z nadmiarem ciepła w naszych czterech kątach.

1) Wiatrak/wentylator

Zdecydowanie najpopularniejsze rozwiązanie na upały. Plusem wentylatora jest jego mobilność - możemy przenosić go z pokoju do pokoju i schładzać pomieszczenie według potrzeb. Warto jednak pamiętać, że wentylator nie schładza powietrza, a jedynie tworzy przyjemny, orzeźwiający wiatr w pomieszczeniu. Jego działanie jest zatem krótkotrwałe, a całodniowe użytkowanie może nas niemile zaskoczyć w czasie przeglądania rachunków za prąd.

Dobrej jakości wentylator, którego efekt odczujemy nawet z kilku metrów od urządzenia potrafi kosztować od 200 do nawet 1000 zł. Warto wybierać modele posiadające zróżnicowaną regulację prędkości obrotowej wirnika i siły nadmuchu oraz teleskopowy stojak, który umożliwia użytkowanie na różnej wysokości. Większość modeli trzeba sterować ręcznie, ale najbardziej nowoczesne urządzenia zostały już wyposażone w poręcznego pilota. Mały minus to okablowanie, które uzależnia jego podłączenie od obecności gniazdka.

2) Klimatyzator

O ile wiatrak jest urządzeniem najpopularniejszym o tyle najskuteczniej działa z pewnością klimatyzacja. Jej działanie jest proste - polega na pobieraniu ciepła z pomieszczenia i oddawaniu go na zewnątrz. Ponadto, coraz więcej klimatyzatorów możemy wykorzystać także w chłodniejsze dni i za ich pomocą ogrzać nasze mieszkanie. Podstawa dobrego klimatyzatora to wysokiej jakości filtr, który nie zapcha się po kilku dniach użytkowania i skutecznie odprowadzi wszystkie zanieczyszczenia w postaci kurzu, pyłu czy nieprzyjemnych zapachów. Najlepiej sprawdzą się w tym przypadku filtry elektrostatyczne, katechinowe i fotokatalityczne.

Klimatyzator ma jednak swoje minusy. Po pierwsze cena - na wysokiej klasy modele musimy przeznaczyć nawet kilka tysięcy złotych. Po drugie zajmuje sporo miejsca, a jego instalacja wymaga wkucia w ścianę. Minus to także brak mobilności. Instalując klimatyzator w salonie, efektów jego działania możemy nie odczuć w pozostałych pomieszczeniach.

3) Żaluzje, rolety, zasłony

Bardziej znanym sposobem na zatrzymanie promieni słonecznych są żaluzje, rolety i zasłony. Coraz częściej możemy sterować nimi automatycznie za pomocą specjalnego pilota, a nawet aplikacji zainstalowanej na tablecie lub smartfonie. W tym celu wystarczy wyposażyć osłonę w inteligentny napęd, którego instalacja w zależności od wybranego rozwiązania nie zawsze oznacza kucie ścian w celu doprowadzenia zasilania. Rolety można wyposażyć np. w panele fotowoltaiczne, które będą napędzać nasze osłony energią ze światła dziennego. Z kolei nowoczesne bezprzewodowe napędy do zasłon nie wymagają więcej zachodu przy montażu niż tradycyjny karnisz, a wyposażone w akumulator mogą pracować nawet do 9 miesięcy bez doładowania.

To doskonałe rozwiązanie na płynne i efektywne zarządzanie dopływem światła dziennego, które dodaje energii i ułatwia życie oraz pracę zgodnie z naturalnym rytmem dnia. W ten sposób łatwiej uzyskać także komfort wizualny i cieplny. W zaledwie kilka sekund możemy zacienić i schłodzić nasze mieszkanie lub wypełnić je naturalnymi promieniami słońca.

Ponadto, inteligentna osłona, skonfigurowana z czujnikami słońca, wiatru, deszczu i temperatury sama ustawia się w najbardziej optymalnym i dogodnym dla nas położeniu – jednocześnie informując nas (np. poprzez aplikacje w smartfonie) o wykonanych czynnościach. To z kolei pozwala bardziej efektywnie (lub po prostu rzadziej) korzystać z systemów klimatyzacji, zmniejszać zużycie prądu i co za tym idzie – oszczędzać pieniądze.

4) Inteligentna automatyka

Kilka z powyższych rozwiązań można połączyć w jedno, sięgając po centralę sterującą domem inteligentnym. W pierwszej kolejności należy zautomatyzować nasze rolety, zasłony i klimatyzację wyposażając je w inteligentne napędy i systemy sterowania. Następnie warto sięgnąć po specjalne czujniki nasłonecznienia i temperatury, które sprawią, że w naszym domu temperatura będzie zarządzana automatycznie poprzez centralę - bez naszej bezpośredniej ingerencji.

Po instalacji niezbędnych systemów wystarczy skonfigurować centralę z inteligentnymi napędami i zaprogramować ją zgodnie z naszymi preferencjami. Intuicyjny interfejs sprawia, że konfiguracja jest niezwykle prosta i trwa zazwyczaj kilka minut. W tym czasie możemy ustalić naszą ulubioną temperaturę, do której klimatyzacja automatycznie schłodzi nasze mieszkanie. Możemy także wybrać godziny, w których rolety automatycznie zasłonią wybrane pomieszczenia (np. w godzinach największych upałów, pomiędzy 12 a 16). Druga opcja to oddanie sterowania inteligentnemu systemowi, który sam idealnie dopasuje się do naszych preferencji. Gdy na zewnątrz zrobi się gorąco i niezwykle upalnie, rolety zasłonią się automatycznie. Po burzy, gdy upał zamieni się w przyjemny chłód, rolety odsłonią się w kilka sekund i znów wpuszczą światło do naszego mieszkania. System za każdym razem błyskawicznie reaguje na zmieniające się warunki i dostosowuje je do temperatury i nasłonecznienia w pomieszczeniu. Co ważne, to wszystko nie kosztuje wiele. Funkcjonalną centralę sterującą domem inteligentnym TaHoma Premium firmy Somfy można kupić już za ok. 2 tys. zł.

5) Folie refleksyjne

Ciekawym rozwiązaniem mogą być także zewnętrzne folie refleksyjne, które odbijają promieniowanie słoneczne i tym samym obniżają temperaturę w pomieszczeniu. Niestety folie delikatnie zaciemniają wnętrze i nawet wtedy, gdy chcielibyśmy cieszyć się jasnym, doświetlonym pomieszczeniem, dodatkowa powłoka może nam to uniemożliwić. Sam montaż jest dość prosty, ale wymaga dużej koncentracji i dokładności. Folię wystarczy dokładnie nakleić na okno, uważając przy tym, by w żadnym miejscu nie doszło do załamań i uszkodzeń materiału (wygląda to wtedy bardzo nieestetycznie). Minusem może być cena, jednak staje się ona problemem tylko w dużych, mocno oszklonych powierzchniach.

6) Ograniczenie generatorów ciepła w naszym domu

W upalne dni powinniśmy także mocno ograniczyć działanie elektroniki w naszym domu, a zwłaszcza tej, która mocno się nagrzewa. Pierwszy przykład to stacjonarne komputery, które działając na pełnych obrotach mogą bardzo szybko podnieść temperaturę w pomieszczeniu. Dlatego w letnie upały ich działanie lepiej ograniczyć do absolutnego minimum. Aby naszego domu nie zamieniać w saunę warto także zrezygnować z długotrwałego gotowania potraw. Wiele smakołyków wymaga wielogodzinnego duszenia lub gotowania na wolnym ogniu. To zostawmy na chłodniejsze dni, a w upały postawmy na szybkie dania, które nie zmuszą nas do długiego przesiadywania w gorącej kuchni.

RED
Źródło: Somfy


Tagi:
wyposażenie mieszkań

Zobacz podobne artykuły:

Obudzić wnętrza z zimowego snu
kalendarz 19/02 2018

Obudzić wnętrza z zimowego snu

Wyposażenie / Dekoracje

2018.02.19

Pastelowa kolorystyka, subtelne zdobienia i przyjemne w dotyku tkaniny – tak wygląda specjalna kolekcja zapowiadająca nadejście wiosny. Wśród nowości znalazły się m.in. dekoracje okienne, tkaniny oraz dodatki do sal...
Na co zwrócić uwagę jeśli chodzi o obudowę kominka?
kalendarz 17/02 2018

Na co zwrócić uwagę jeśli chodzi o obudowę kominka?

Wyposażenie / Sprzęt

2018.02.17

Kominki o innowacyjnym designie cieszą się obecnie ogromną popularnością. Jak pokazuje praktyka, nie tylko wygląd i rozmiar kominka ma znaczenie. Jednym z kluczowych elementów jest jego obudowa: akumulacyjna lub izolac...
Wrażenie od pierwszego spojrzenia
kalendarz 16/02 2018

Wrażenie od pierwszego spojrzenia

Wyposażenie / Sprzęt

2018.02.16

Nowa bateria kuchenna greckiej marki Pyramis – Concerto – wyróżnia się przyciągającym wzrok wzornictwem i przemyślanymi funkcjami.
Najnowsze artykuły:
Sposób na kompletną łazienkę

Sposób na kompletną łazienkę

Wnętrze / Łazienka

2018.02.20

O łazienkach napisano już wiele. Nowoczesne trendy i współczesny bieg życia niejako wymuszają na nas to, by domowa, nawet mała łazienka stała się dla nas miejscem nie tylko od dokonywania codziennych czynności higi...
Łódź będzie jak nowa

Łódź będzie jak nowa

Nieruchomości / Inwestycje

2018.02.20

Dzięki realizacji szeroko zakrojonych planów inwestycyjnych, w tym rewitalizacjom prowadzonym z funduszy unijnych, w Łodzi powstaje obecnie około 180 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. W Łodzi szybciej niż w in...
Luksus nie zależy od metrażu

Luksus nie zależy od metrażu

Nieruchomości / Mieszkanie

2018.02.19

Nabywcy coraz częściej decydują się na zakup luksusowych apartamentów, których cena metra kwadratowego przekracza 20 tys. zł. Prym wiedzie Warszawa, gdzie zainteresowaniem cieszą się zarówno duże lokale o podwyższ...

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.