Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

tło
reklama
6 sposobów na letnie upały
kalendarz 16/08 2017

6 sposobów na letnie upały

Wyposażenie

Gdy za oknem robi się naprawdę gorąco, szukamy błyskawicznej recepty na schłodzenie naszego mieszkania.

Sposobów jest wiele i każdy może znaleźć dobry dla siebie. Poniżej przedstawiamy listę najpopularniejszych metod na szybką i co najważniejsze skuteczną walkę z nadmiarem ciepła w naszych czterech kątach.

1) Wiatrak/wentylator

Zdecydowanie najpopularniejsze rozwiązanie na upały. Plusem wentylatora jest jego mobilność - możemy przenosić go z pokoju do pokoju i schładzać pomieszczenie według potrzeb. Warto jednak pamiętać, że wentylator nie schładza powietrza, a jedynie tworzy przyjemny, orzeźwiający wiatr w pomieszczeniu. Jego działanie jest zatem krótkotrwałe, a całodniowe użytkowanie może nas niemile zaskoczyć w czasie przeglądania rachunków za prąd.

Dobrej jakości wentylator, którego efekt odczujemy nawet z kilku metrów od urządzenia potrafi kosztować od 200 do nawet 1000 zł. Warto wybierać modele posiadające zróżnicowaną regulację prędkości obrotowej wirnika i siły nadmuchu oraz teleskopowy stojak, który umożliwia użytkowanie na różnej wysokości. Większość modeli trzeba sterować ręcznie, ale najbardziej nowoczesne urządzenia zostały już wyposażone w poręcznego pilota. Mały minus to okablowanie, które uzależnia jego podłączenie od obecności gniazdka.

2) Klimatyzator

O ile wiatrak jest urządzeniem najpopularniejszym o tyle najskuteczniej działa z pewnością klimatyzacja. Jej działanie jest proste - polega na pobieraniu ciepła z pomieszczenia i oddawaniu go na zewnątrz. Ponadto, coraz więcej klimatyzatorów możemy wykorzystać także w chłodniejsze dni i za ich pomocą ogrzać nasze mieszkanie. Podstawa dobrego klimatyzatora to wysokiej jakości filtr, który nie zapcha się po kilku dniach użytkowania i skutecznie odprowadzi wszystkie zanieczyszczenia w postaci kurzu, pyłu czy nieprzyjemnych zapachów. Najlepiej sprawdzą się w tym przypadku filtry elektrostatyczne, katechinowe i fotokatalityczne.

Klimatyzator ma jednak swoje minusy. Po pierwsze cena - na wysokiej klasy modele musimy przeznaczyć nawet kilka tysięcy złotych. Po drugie zajmuje sporo miejsca, a jego instalacja wymaga wkucia w ścianę. Minus to także brak mobilności. Instalując klimatyzator w salonie, efektów jego działania możemy nie odczuć w pozostałych pomieszczeniach.

3) Żaluzje, rolety, zasłony

Bardziej znanym sposobem na zatrzymanie promieni słonecznych są żaluzje, rolety i zasłony. Coraz częściej możemy sterować nimi automatycznie za pomocą specjalnego pilota, a nawet aplikacji zainstalowanej na tablecie lub smartfonie. W tym celu wystarczy wyposażyć osłonę w inteligentny napęd, którego instalacja w zależności od wybranego rozwiązania nie zawsze oznacza kucie ścian w celu doprowadzenia zasilania. Rolety można wyposażyć np. w panele fotowoltaiczne, które będą napędzać nasze osłony energią ze światła dziennego. Z kolei nowoczesne bezprzewodowe napędy do zasłon nie wymagają więcej zachodu przy montażu niż tradycyjny karnisz, a wyposażone w akumulator mogą pracować nawet do 9 miesięcy bez doładowania.

To doskonałe rozwiązanie na płynne i efektywne zarządzanie dopływem światła dziennego, które dodaje energii i ułatwia życie oraz pracę zgodnie z naturalnym rytmem dnia. W ten sposób łatwiej uzyskać także komfort wizualny i cieplny. W zaledwie kilka sekund możemy zacienić i schłodzić nasze mieszkanie lub wypełnić je naturalnymi promieniami słońca.

Ponadto, inteligentna osłona, skonfigurowana z czujnikami słońca, wiatru, deszczu i temperatury sama ustawia się w najbardziej optymalnym i dogodnym dla nas położeniu – jednocześnie informując nas (np. poprzez aplikacje w smartfonie) o wykonanych czynnościach. To z kolei pozwala bardziej efektywnie (lub po prostu rzadziej) korzystać z systemów klimatyzacji, zmniejszać zużycie prądu i co za tym idzie – oszczędzać pieniądze.

4) Inteligentna automatyka

Kilka z powyższych rozwiązań można połączyć w jedno, sięgając po centralę sterującą domem inteligentnym. W pierwszej kolejności należy zautomatyzować nasze rolety, zasłony i klimatyzację wyposażając je w inteligentne napędy i systemy sterowania. Następnie warto sięgnąć po specjalne czujniki nasłonecznienia i temperatury, które sprawią, że w naszym domu temperatura będzie zarządzana automatycznie poprzez centralę - bez naszej bezpośredniej ingerencji.

Po instalacji niezbędnych systemów wystarczy skonfigurować centralę z inteligentnymi napędami i zaprogramować ją zgodnie z naszymi preferencjami. Intuicyjny interfejs sprawia, że konfiguracja jest niezwykle prosta i trwa zazwyczaj kilka minut. W tym czasie możemy ustalić naszą ulubioną temperaturę, do której klimatyzacja automatycznie schłodzi nasze mieszkanie. Możemy także wybrać godziny, w których rolety automatycznie zasłonią wybrane pomieszczenia (np. w godzinach największych upałów, pomiędzy 12 a 16). Druga opcja to oddanie sterowania inteligentnemu systemowi, który sam idealnie dopasuje się do naszych preferencji. Gdy na zewnątrz zrobi się gorąco i niezwykle upalnie, rolety zasłonią się automatycznie. Po burzy, gdy upał zamieni się w przyjemny chłód, rolety odsłonią się w kilka sekund i znów wpuszczą światło do naszego mieszkania. System za każdym razem błyskawicznie reaguje na zmieniające się warunki i dostosowuje je do temperatury i nasłonecznienia w pomieszczeniu. Co ważne, to wszystko nie kosztuje wiele. Funkcjonalną centralę sterującą domem inteligentnym TaHoma Premium firmy Somfy można kupić już za ok. 2 tys. zł.

5) Folie refleksyjne

Ciekawym rozwiązaniem mogą być także zewnętrzne folie refleksyjne, które odbijają promieniowanie słoneczne i tym samym obniżają temperaturę w pomieszczeniu. Niestety folie delikatnie zaciemniają wnętrze i nawet wtedy, gdy chcielibyśmy cieszyć się jasnym, doświetlonym pomieszczeniem, dodatkowa powłoka może nam to uniemożliwić. Sam montaż jest dość prosty, ale wymaga dużej koncentracji i dokładności. Folię wystarczy dokładnie nakleić na okno, uważając przy tym, by w żadnym miejscu nie doszło do załamań i uszkodzeń materiału (wygląda to wtedy bardzo nieestetycznie). Minusem może być cena, jednak staje się ona problemem tylko w dużych, mocno oszklonych powierzchniach.

6) Ograniczenie generatorów ciepła w naszym domu

W upalne dni powinniśmy także mocno ograniczyć działanie elektroniki w naszym domu, a zwłaszcza tej, która mocno się nagrzewa. Pierwszy przykład to stacjonarne komputery, które działając na pełnych obrotach mogą bardzo szybko podnieść temperaturę w pomieszczeniu. Dlatego w letnie upały ich działanie lepiej ograniczyć do absolutnego minimum. Aby naszego domu nie zamieniać w saunę warto także zrezygnować z długotrwałego gotowania potraw. Wiele smakołyków wymaga wielogodzinnego duszenia lub gotowania na wolnym ogniu. To zostawmy na chłodniejsze dni, a w upały postawmy na szybkie dania, które nie zmuszą nas do długiego przesiadywania w gorącej kuchni.

RED
Źródło: Somfy


Tagi:
wyposażenie mieszkań

Zobacz podobne artykuły:

Zainwestuj na lata
kalendarz 08/11 2023

Zainwestuj na lata

Wyposażenie / Meble

2023.11.08

Zakup mebli drewnianych to najczęściej inwestycja na lata
Klasyczne piękno mebli dębowych 
kalendarz 03/07 2023

Klasyczne piękno mebli dębowych 

Wyposażenie / Meble

2023.07.03

Dąb od wieków uważany był za symbol siły, wytrzymałości i trwałości.
Belluno Elegante czyli Elegancja w Twoim domu
kalendarz 30/01 2023

Belluno Elegante czyli Elegancja w Twoim domu

Wyposażenie / Meble

2023.01.30

Kolekcja Belluno Elegante stanowi najlepszą propozycję dla osób szukających naturalnych mebli w stylu prowansalskim.
Najnowsze artykuły:
Elegancja i funkcjonalność

Elegancja i funkcjonalność

Wnętrze / Jadalnia

2024.01.30

Kolekcja Marone Elite to eleganckie i funkcjonalne meble drewniane, inspirowane urokami prowansalskiej scenerii. Wykonane z wysokiej jakości drewna sosnowego fińskiego, są trwałe i odporne na uszkodzenia. 
Okna do domów energooszczędnych i pasywnych

Okna do domów energooszczędnych i pasywnych

Nieruchomości / Dom

2024.01.23

Budownictwo o charakterze pasywnym i energooszczędnym wymaga stosowania rozwiązań, które znacząco ograniczą codzienne zużycie energii.
Jakimi wynikami deweloperzy zamknęli 2023? 

Jakimi wynikami deweloperzy zamknęli 2023? 

Nieruchomości / Mieszkanie

2024.01.23

Czy w minionym roku sprzedało się więcej mieszkań niż w roku 2022? Jak wypadł czwarty kwartał ubiegłego roku? Jakimi decyzjami podjętymi w 2023 roku firmy mogą się pochwalić?